Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak udzielił wywiadu dla „Onetu”, podczas którego wypowiedział się na temat polskiej dyplomacji i sporu na granicy polsko-białoruskiej. Jego zdaniem nasz kraj nie radzi sobie z obecną sytuacją, a sprawa może zostać rozwiązana jedynie z pomocą państw sojuszniczych.

Dodał, że jest całkowicie przeciwny budowie jakiejkolwiek zapory na granicy. Jego zdaniem wszystko powinno zostać rozwiązane w sposób sojuszniczy i humanitarny.

Jurek Owsiak o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Mimo zapewnień ze strony premiera Mateusza Morawieckiego o dyplomatycznej ofensywie, a także jego wyjazdów zagranicznych, podczas których omawiane są obecne stosunki z innymi krajami i kryzys na polsko-białoruskiej granicy spór wydaje się nie mieć końca.

Jurek Owsiak twierdzi, że mimo tych zapewnień Polacy nie radzą sobie z całą sytuacją, a konflikt z reżimem Aleksandra Łukaszenki może zostać rozwiązany jedynie z pomocą państw sojuszniczych.

– U nas wszystkie takie ruchy są robione za późno. Te spotkania, które ma teraz pan premier z przedstawicielami rządów państw ościennych, powinny się odbyć przynajmniej dwa, trzy miesiące temu. Wszystko dzieje się za późno, tak samo zresztą, jak z covidem. I to nawet nie jest moje zdanie, tylko wielu niezależnych ekspertów. Każdy dzień to wszystko jeszcze bardziej zaognia i powoduje, że problem jest coraz trudniejszy do rozwiązania – powiedział dla „Onetu” prezes WOŚP.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Jego zdaniem Polska powinna być gotowa na przyjęcie pomocy ze strony krajów, które chcą nam jej udzielić. 

– Niestety, Polska po raz kolejny w tych ostatnich latach próbuje takie sprawy rozwiązywać po swojemu i to po prostu nie wychodzi. Dyplomatycznie przepadamy. I po raz kolejny musimy uznać, że to właśnie siły europejskie pomogą nam tę sytuację rozwiązać. Oby tak się stało. Oby ludzie przestali cierpieć – dodał Jurek Owsiak.

Warto przypomnieć, że wg planów do połowy 2022 roku na granicy polsko-białoruskiej ma stanąć 180 km płot z drutu kolczastego, podłączony do elektryczności. Szef WOŚP jest przeciwny jego budowie i twierdzi, że nie jest to odpowiednie rozwiązanie problemu.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1. Media nieoficjalnie: Nowe obostrzenia w Polsce możliwe od 1 grudnia
2. Pilny apel Mikołaja Roznerskiego. Od rana prosi o wsparcie: „Jeżeli jesteście w jakiś sposób w stanie pomóc”
3. „Milionerzy”: Odpadła na pierwszym pytaniu, chodziło o lód. „Emocjonalnie ją to przerosło”

Źródło: Onet

 

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl