Porzucony pies — jak pomóc zwierzakowi, który z powodu ludzkiej bezduszności stracił dach nad głową? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, co powinno zrobić, kiedy spotkają na swojej drodze bezdomnego czworonoga. Zwróciliśmy się z tym pytaniem do przedstawicieli Fundacji Viva!. Oto praktyczne porady, które pozwolą wam zapewnić bezpieczeństwo i ratunek zarówno sobie, jak i bezpańskiemu psu czy kotu.

Jak pomóc bezdomnemu psu? Czy rzeczywiście najlepszym wyjściem jest zabranie znalezionego zwierzaka do własnego domu? A może każdy tego typu przypadek powinniśmy zgłaszać stróżom prawa lub lokalnym władzom? Informacje, jakie możemy odnaleźć w internecie, bywają sprzeczne. Zadzwoniliśmy więc do osób, dla których pomoc zwierzętom to codzienność — Fundacji Viva!. Wyjaśniamy, dlaczego każdy porzucony pies powinien zostać zabrany do weterynarza i do kogo zadzwonić w pierwszej kolejności, kiedy trafiamy na samotnego czworonoga. Nie zawsze łapanie jest najlepszym rozwiązaniem!

Porzucony pies — gdzie zgłosić znalezienie czworonoga?

Znalazłem psa, gdzie zadzwonić? Jak informuje Katarzyna Rostalska z Fundacji Viva! dla Lelum.pl znalezienie czworonoga należy zgłosić lokalnym, najbliższym fundacjom i stowarzyszeniom pomocy zwierzętom. A co w przypadku, kiedy w naszej okolicy nie ma żadnych tego typu organizacji?

— Jeśli nie będzie w okolicy organizacji prozwierzęcych, trzeba zadzwonić do Urzędu Gminy i zgłosić sprawę. Do ich obowiązku należy pomoc bezdomnemu zwierzęciu, które przebywa na ich terenie — wyjaśnia Katarzyna Rostalska.

Jak pomóc porzuconemu psu? Żeby pomóc porzuconemu psu, należy zamieścić ogłoszenia w mediach społecznościowych. Na Facebooku istnieje wiele grup, których członkowie zajmują się wymianą informacji o odnalezionych lub zaginionych czworonogach. Warto również rozwiesić w okolicy papierowe ogłoszenie ze zdjęciem. Jak podkreśla Katarzyna Rostalska, często mylimy bezdomne psy z zagubionymi. Im bardziej nagłośnimy sprawę, tym większe prawdopodobieństwo, że dotrzemy do zmartwionego właściciela, który poszukuje ukochanego pupila.

Jesteśmy bezpośrednimi świadkami, jak ktoś np. wyrzuca zwierzaka z samochodu lub przywiązuje go do drzewa? O ile w żaden sposób nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu, powinniśmy udokumentować zajście, np. robiąc zdjęcia lub nagrywając film.

Porzucony pies w lesie — co robić?

Każdego roku w okresie wakacyjnym media w całym kraju regularnie informują nas o przypadkach porzucania zwierząt przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Wiele czworonogów zostaje przywiązanych do drzew w lesie i jeśli nikt nie odnajdzie ich na czas, umierają z głodu i odwodnienia.

Porzucony pies w lesie — co robić? Kiedy znajdziemy porzuconego psa w lesie lub na ulicy, należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Jednak nic na siłę: czasami działając w przeświadczeniu, że robimy coś dobrego, możemy tylko bardziej zaszkodzić lub narazić się na atak.

— Jeśli da się zwierzę zabezpieczyć, to warto to zrobić, jeśli jednak pies jest agresywny lub ucieka, należy zostawić w go w spokoju. W miarę możliwości zapamiętać lub zapisać w telefonie dokładną pozycję zwierzęcia — podkreśla Katarzyna Rostalska z Fundacji Viva!.

Znalazłem psa — co robić, jeśli chcę go zatrzymać?

Znaleziono psa — co dalej? Jeśli znaleźliśmy psa i zdecydowaliśmy się go przygarnąć, to nie znaczy, że powinniśmy od razu zabrać go do domu. Jak już zostało wspomniane, czasem porzucony pies okazuje się zaginionym pupilem, na którego czeka kochająca rodzina.

Porzucony pies, jak mu pomóc? Jeśli chcemy pomóc porzuconemu psu, musimy udać się do weterynarza. Pamiętajmy, że możemy zabrać go tylko w przypadku, kiedy jest oswojony i nie stwarza zagrożenia. Weterynarz sprawdzi, czy z czworonogiem jest wszystko w porządku oraz, czy został zachipowany — wówczas powinniśmy skontaktować się z właścicielem. W przypadku braku chipa koniecznie nagłośnijmy sprawę w internecie oraz za pomocą rozklejanych ogłoszeń.

Przedstawicielka Fundacji Viva! podkreśla, że przyjęcie pod swój dach czworonoga to poważna decyzja, której nie należy podejmować pod wpływem impulsu. Nawet jeśli finalnie porzucony pies znajdzie się w naszym domu, nie zwalnia nas to z obowiązku zgłoszenia sprawy do Urzędu Gminy z adnotacją, że czworonóg zamieszkał z nami.

Pamiętajcie, że zaginiony lub porzucony pies może potrzebować leczenia, lub specjalistycznej pomocy, którą będą mu w stanie zapewnić tylko doświadczone osoby!

ZOBACZ ZDJĘCIA PSÓW:

porzucony pies
fot. pixabay.com HeyouRelax

Porzucony pies nie zawsze pozwoli nam do siebie podejść.

porzucony pies
fot. pixabay.com IgorShubin

Każdy bezdomny lub porzucony pies powinien zostać zgłoszony do Urzędu Gminy.

porzucony pies
fot. pixabay.com ddzphoto

Pies potrzebuje wiele czasu i troski, dlatego warto zastanowić się dziesięć razy, zanim zdecydujemy się na przygarnięcie bezdomnego czworonoga.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dlaczego pies goni swój ogon? Odpowiedź może zaskoczyć
  2. Czego pies nie może jeść? Nie karm tym swojego psa
  3. Czy pies może jeść chleb? Sprawdź, czy mąka szkodzi twojemu psu
  4. Duży pies w domu. Wady i zalety posiadania psa w rozmiarze XXL
  5. Głuchy pies w domu. Jakie są objawy i jak leczyć głuchotę u psa?

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.