„Wiadomości”, główny program informacyjny TVP1, w ostatnim czasie zaliczył już niejedną wpadkę, wielokrotnie też oskarżany był o świadomą manipulację. Nic nie dorównuje jednak sytuacji, do jakiej doszło wczoraj, 30 października, kiedy stacja wyemitowała materiał o migrantach.

Telewizja Polska nieraz emitowała materiały z błędami rzeczowymi. Słynny stał się nieistniejący „amerykański projektant mody” Christian Paul, a rok temu w „Wiadomościach” TVP w programie o Gwieździe Betlejemskiej pojawił się fragment „Żywotu Briana”. Co tym razem zrobiło TVP1?

„Wiadomości”: dokument o migrantach czy szwedzki serial kryminalny?

30 października w głównym wydaniu „Wiadomości” wyemitowano materiał pod tytułem „Nielegalna migracja paraliżuje Europę”, autorstwa Jakuba Krzyżaka i Piotra Glinickiego. Zapowiadała go Edyta Lewandowska.

Materiał rozpoczął się wstrząsającym nagraniem z rzekomo „jednego ze szwedzkich miast”, na którym widać napastników, „strzelających z broni maszynowej”. Szybko jednak okazało się, że opublikowany film pochodzi z planu szwedzkiego serialu kryminalnego „Snabba Cash”!

Program „Wiadomości” starał się pokazać, jak zły wpływ na życie społeczne ma napływ migrantów w krajach, które prowadzą politykę otwartych granic (jak Szwecja). Wygląda jednak na to, że pokazał jedynie, że Telewizja Polska po raz kolejny dopuszcza się manipulowania źródłami.

Nagranie, które zostało wykorzystane w materiale, musiał sfilmować mieszkaniec jednego z domów, pod którymi kręcono zdjęcia do produkcji drugiego sezonu serialu Netflixa „Snabba Cash”. Potwierdził to jego twórca, Nicklas Wikström:

– Mogę potwierdzić, że to my nagrywaliśmy w pralni Tule’s w Sundbybergu.

Poniżej kadry z materiału TVP:

Wiadomości
Screen z „Wiadomości” TVP1, 30.10.2021.
Wiadomości
Screen z „Wiadomości” TVP1, 30.10.2021.

Fragment nagrania, w którym pokazane są zdjęcia z serialu Netflixa, możecie obejrzeć tutaj:

Źródło: TVP1, wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. U Jana Englerta wykryto tętniaka
  2. Ryszarda Kotysa z żoną dzieliła gigantyczna różnica wieku. Niebywałe, kim jest kobieta
  3. Wojciech Andrusiewicz przekazał komunikat o wzroście zakażeń w Polsce