Pożar lasu deszczowego w Amazonii to tragedia dla całego ekosystemu. Co spowodowało największy w historii pożar „zielonych płuc Ziemi”? Jest tak ogromny, że widoczny z kosmosu! Czy można było temu zapobiec? Dlaczego media milczą na ten temat?

Jeszcze nigdy nie wybuchł pożar o skali większej niż ten, który obecnie sieje zniszczenie w lasach deszczowych w Brazylii. Jest to wizja tym bardziej przerażająca w świetle najnowszych doniesień. Przewidywaniach dotyczące globalnego ocieplenia i zmianach klimatycznych, nie wróżą dobrze. Koniec świata, który znamy przyjdzie do nas szybciej, niż myślimy.

Pożar w Amazonii jak apokaliptyczna wizja

Dziennikarka New York Timesa Shannon Sims opublikowała na swoim Twitterze zdjęcia z Sao Paulo, do którego dotarł dym. Miasto jest położone prawie 3 tysiące kilometrów od płonących lasów! Widzimy na nich miasto jak z postapokaliptycznego filmu, z niebem zupełnie przysłoniętym czarnym dymem. Ten widok jest szokujący i przerażający jednocześnie.

Ten pożar jest jedynie kolejnym po ponad 72 tysiącach, które wydarzyły się w Brazylii tylko w tym roku, co jest wzrostem o 80% w stosunku do roku poprzedniego. Nie ma żadnych wątpliwości, że skala zniszczeń jest ogromna a szkoda, jaką poniesie nasza planeta, będzie nieodwracalna i wpłynie na życia nas wszystkich.

Amazonia nie bez przyczyny nazywana jest „zielonymi płucami Ziemi”, jej lasy deszczowe produkują 20% tlenu obecnego w ziemskiej atmosferze. Poza tym jest domem dla niezliczonych gatunków fauny i flory, których nagłe zniknięcie brutalnie rozreguluje ekosystem.

Dlaczego lasy deszczowe płoną?

Jak wyjaśnia dla serwisu news.mongabay.com Ane Alencar, dyrektor naukowy Instytut Badań Środowiska w Amazonii, za pożar bezpośrednio odpowiedzialne jest wylesianie. Za te najczęściej odpowiadają hodowcy bydła, wycinający lasy pod pastwiska. Są oni odpowiedzialni za 80% wycinki drzew w lasach deszczowych Amazonii.

Aktywiści oskarżają prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, twierdząc, że rozluźnia przepisy zapobiegające niszczeniu brazylijskiego środowiska naturalnego i wspiera przedsiębiorców odpowiedzialnych za wylesianie. Odbiera też dotacje organizacjom pozarządowym zajmujących się promowaniem ochrony przyrody. On natomiast broni się, twierdząc, że to te organizacje miałyby wynajmować przestępców do podpalania lasów.

A jakie są skutki pożaru w Amazonii? Część z nich widzimy już teraz: dym docierający do Sao Paulo pozbawił miasto prądu, spadł tam też deszcz wymieszany z sadzą. Według WWF, jeśli pożary nie ustaną, Amazonii grozi wyschnięcie i przekształcenie w sawannę.

Niezależnie od przyczyny, pożar największych lasów deszczowych Ziemii jest tragedią, która może nieodwracalnie zmienić nasze życia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pożar
twitter.com/shannongsims

„Dymne zaćmienie” w Sao Paulo

pożar
atmosphere.copernicus.eu

Mapa pożarów na podstawie pomiarów satelity

pożar
bbc.com

Tak z lotu ptaka wygląda pożar „zielonych płuc Ziemii”.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ile zarobili producenci serialu „Ucho Prezesa”? Wcale nie tak dużo
  2. Ślub syna był dla jego mamy motywacją. Przeszła spektakularną metamorfozę, wygląda cudownie
  3. Zdradzony mąż postanowił zemścić się na kochanku żony w najgorszy sposób. Przed drzwiami zostawił mu specjalną przesyłkę
  4. Mama była uzależniona od operacji plastycznych. Namówiła na nie córkę, a dziś wyglądają jak bliźniaczki
  5. Do szamponu dodała trochę sody oczyszczonej. Nie mogła uwierzyć w to, co zobaczyła, gdy spojrzała w lustro
  6. Fatalne doniesienia o Agnieszce Woźniak-Starak. Konieczna była pomoc specjalisty

źródła: tech.wp.pl, news.mongabay.com, edition.cnn.com, www.bbc.com

Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego