Praca w momencie kwarantanny dla wielu jest niemożliwa. Niektórzy mają tę możliwość, by pracować zdalnie. Co stanie się zresztą? Jak będzie przedstawiała się sytuacja gospodarcza po pandemii? Pracę może stracić 780 tysięcy Polaków, większość z nich to kobiety, a to i tak bardzo optymistyczny scenariusz.

Praca to myśl, która spędza wielu osobom sen z powiek. Aktualna sytuacja może spowodować zamknięcie się wielu firm. Ekonomiści dokonali wstępnej analizy, kto może stracić możliwość zatrudnienia całkowicie.

Sytuacja ekonomiczno-gospodarcza jest bardzo zmienna

Według wp.pl najbardziej zagrożeni stratą pracy przez panującą pandemię są osoby mieszkające w dużych miastach. Jednak pełen rozmiar zmian gospodarczo-ekonomicznych jest na ten moment trudny do oszacowania. Wszystko jest kwestią tego, za jaki czas życie gospodarcze wróci do normy. Od tego zależy czy gospodarka będzie w stanie wrócić do kształtu swojego funkcjonowania, czy zmiany będą tak ogromne, że nie będzie można szybko przywrócić stosunkowej równowagi.

Żeby szybki powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania był możliwy, konieczne jest utrzymanie funkcjonowania firm. Szczególnie tych małych i średnich przedsiębiorstw. Czyli tych szczebli gospodarki, które są najbardziej narażone na nieutrzymanie się na rynku. Wprowadzone wypłacanie procentu pensji minimalnej przez rząd jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak kryzys potrwa długo, na niewiele się ta pomoc zda.

  1. Dyrektor szpitala pilnie ostrzega Polaków. Nie popełniajcie błędu, którego dopuściła się zmarła 37-latka
  2. Przyłapali Kaczyńską na gorącym uczynku. Ręce opadają na widok, co wyrabia w trakcie kwarantanny
  3. Pandemia sprawi, że 20 tysięcy więźniów wyjdzie do domów? Ministerstwo Sprawiedliwości ma już projekt

Praca – kto jest najbardziej zagrożony na stratę posady przez pandemię?

Jak podaje finanse.wp.pl, Ekonomiści z Centrum Analiz Ekonomicznych przeanalizowali, jakie grupy pracowników są szczególnie zagrożone. Otóż okazuje się, że ci, pracujący w narażonych działach gospodarki na umowę inną niż umowa o pracę są najbardziej narażeni na jej utratę. Centrum Analiz wskazuje, że osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub samozatrudnienie jest 780 tysięcy, w tym 57 % stanowią kobiety.

Zagrożone działy gospodarki (nie jest powiedziane przez Centrum Analiz Ekonomicznych, jakie są to działy) na umowach zlecenie i samozatrudnieniu zatrudniają nawet 1,9 miliona osób. 70% z tych osób stanowią kobiety. Według wp.pl sytuacja tych osób nie będzie aż tak zagrożona, jeśli gospodarka wróci do swojego funkcjonowania w odpowiednim czasie. Jeśli jednak tak się nie stanie, konsekwencją mogą być masowe zwolnienia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

praca
Fot. adnovak, Pixabay

Ci, którzy posiadają oszczędności na czarną godzinę, są w stanie sobie poradzić. O swoją przyszłość martwią się osoby, które przez pandemię nie mają szansy zarabiać.

praca
pexels.com/ Andrea Piacquadio

Ratunkiem dla wielu jest możliwość pracy zdalnej. Jednak osoby, szczególnie te pracujące w usługach, nie mają takiej możliwości, a termin powrotu do pracy nie jest znany.

praca
pixabay.com/ Free-Photos

Czas pandemii nie sprzyja tym, którzy byli w czasie szukania pracy. Firmy nie chcą zatrudniać pracowników, bo nie są w stanie przewidzieć czy przetrwają czas kryzysu.

ZOBACZ TEŻ:

 

  1. Ponad 30 nowych przypadków koronawirusa. Ilość ofiar śmiertelnych również rośnie
  2. Najpierw trzęsienie ziemi, a kilkanaście godzin później gigantyczny pożar. Porażające doniesienia z europejskiego kraju
  3. Polski rząd wiedział, że wybuchnie epidemia? Gazeta Wyborcza ujawniła notatkę Agencji Wywiadu
  4. Nietypowe nagranie z domu Królikowskich w sieci. Słowa Małgorzaty każdy powinien wziąć sobie do serca
  5. Chihuahua został opiekunem bezbronnych kotków. Inny pies nie miał szans się do nich zbliżyć
  6. Liść laurowy jest nie tylko jedną z najzdrowszych przypraw świata. Ma też inne super działanie

źródło: wiadomosci.wp.pl

Poprzedni artykułOjciec miał przygotować z córką śniadanie. Gdy żona weszła do kuchni zaniemówiła i wszystko nagrała
Następny artykułKim jest żona Szumowskiego? Minister ukrywa ją przed mediami
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.