Prawa zwierząt były rozważane już w starożytności. Słusznie. Także współczesne gwiazdy walczą o zwierzęta i dumnie o tym opowiadają. Jest ich więcej, niż można było się spodziewać. Przeczytajcie.

Przypomnijmy, że obecnie w Polsce obowiązuje ustawa ds. ochrony praw zwierząt z 1997, która nie wszystkim się podoba. Za umyśle zabicia zwierzęcia przewiduje ona m.in. grzywny, kary w zawieszeniu, w przypadku zabicia zwierzęcia ze specjalnym okrucieństwem możemy liczyć na 5 lat odsiadki delikwenta, jednak nie zdarza się to zbyt często. Przepisy, dotyczące ochrony zwierząt powinny zostać zaostrzone. 

Kiedy powstały prawa zwierząt?

Światowa Deklaracja Praw Zwierząt została uchwalona 1978 roku przez UNESCO. Przedwczoraj w naszym kraju przez Polskie Towarzystwo Etyczne został powołany rzecznik ds. Ochrony Praw Zwierząt. Została nim adwokat Karolina Kuszlewicz.

– System prawny jest oparty na błędnym przekonaniu, że właściciele niewolników zwierzęcych będą zawsze działać na rzecz maksymalnej ochrony swojej własności. Niestety, w systemie niewolniczym prawo przeważnie strzeże ekonomicznych korzyści właścicieli. Interesy niewolników oraz interesy właścicieli wykluczają się i nie istnieje między nimi zbieżność – powiedziała prof. Dorota Probucka.

Czym są prawa zwierząt?

Jak podaje Encyklopedia Britannica:

Prawa zwierząt to moralne lub legalne prawa przypisywane zwierzętom, zazwyczaj ze względu na złożoność ich życia w sferze poznawczej, emocjonalnej i społecznej oraz ich zdolności do odczuwania fizycznego bądź emocjonalnego bólu lub przyjemność.

Które gwiazdy walczą o prawa zwierząt?

Joanna Krupa – modelka znana jest ze swojego oddania czworonogom. Wspiera organizację PETA.

– Na całym świecie dochodzi do zaniedbywania praw zwierząt, ich tortur oraz okropnego traktowania. Wciąż przeprowadzane są na nich eksperymenty, przemysł modowy wykorzystuje naturalne futra. Mimo, że mamy XXI wiek ciągle spotykamy te okropne zachowania, nie ma znaczenia czy jest to Polska czy Stany. Wszędzie schroniska są pełne, a ja w obu krajach robię co mogę, żeby promować pomoc pokrzywdzonym zwierzętom i zachęcać ludzi do większego zaangażowania w tę sprawę. Myśl, iż w Stanach ta walka jest trochę łatwiejsza bo działa tam zdecydowanie więcej organizacji zajmujących się sprawami zwierząt – powiedziała Krupa w wywiadzie dla poradnikdlarodziny.pl

Kinga Rusin – dziennikarka jest właścicielką marki Pat&Rub, która znana jest z nietestowania swich kosmetyków na zwierzętach. Walczyła w obronie Puszczy Białowieskiej.

Leonardo Dicaprio – aktor chciał w dzieciństwie zostać biologiem i pracować razem ze zwierzętami. Dicaprio wspiera fundację WWF, która walczy m.in. o ochronę zagrożonych gatunków. Brał także udział w Hands off My Parts. 

– Całe populacje zwierząt zagrożone są wyginięciem, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań w celu ukrócenia nielegalnego handlu. Kluczowe jest tutaj wezwanie rządu Tajlandii do skutecznej ochrony słoni poprzez likwidację rynku kości słoniowej – powiedział aktor.

Kto jeszcze?

Maja Ostaszewska – polska aktorka znana jest ze swojego politycznego zaangażowania. Walczy o prawa kobiet i zwierząt. Jest zdeklarowaną feministką.

– Nie widzę najmniejszego powodu, dla którego człowiek zadaje bezmyślnie cierpienie innym istotom. Nie zgadzam się na to. Są takie społeczności, jak np. Eskimosi, gdzie to rozumiem, bo polowanie jest zgodne z naturą. Eskimos ma równe szanse ze zwierzęciem, na które poluje i musi upolować to zwierzę, bo inaczej by nie przeżył. W naszej kulturze takie bezmyślne masowe zadawanie cierpienia zwierzętom jest zupełnie bezpodstawne, a wręcz, moim zdaniem, powoduje jakiś rodzaj znieczulicy również wobec drugiego człowieka. – powiedziała w rozmowie z Dzikim Życiem.

Michał Piróg – choreograf wziął udział w akcji Nie porzucaj, której celem było uświadomienie ludziom, że zostawianie zwierzaka bez dachu nad głową jest po prostu okrutne. 

Marcin Dorociński – aktor namawia ludzi do adopcji czworonogów z dolnośląskich schronisk. Kocha psy.

Pamela Anderson – amerykańska aktorka i modelka, podobnie jak Joanna Krupa, wspiera organizację PETA. Walczy o to, aby ludzie przestali nosić naturalne futra.

Co myślicie o ich działalności? Obchodzi was los naszych braci mniejszych? Piszcie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Polki są świetne w biznesie. Dlaczego wstydzimy się chwalić sukcesem?
  2. Wyjawił całą prawdę o gwałcie! Mężczyzna został bohaterem internetu
  3. Trojaczki? Brzuch tej mamy to hit sieci, jest ogromny

źródło: wikipedia.org, kozaczek.pl

Poprzedni artykułZnaki zodiaku znanych ludzi. Co mówi o nich astrologia?
Następny artykułAdoptowana córka Martyny Wojciechowskiej w Polsce! Zdjęcie chwyta za serce
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jej największą pasją jest podróżowanie. Kocha dobre jedzenie, filmy i seriale. Jej największym marzeniem jest przejechanie wraz z przyjaciółmi słynnej drogi 66 w Stanach Zjednoczonych. Miłośniczka Disney'a. Uwielbia poszerzać swoje horyzonty i zdobywać wiedzę.