Lelum.pl

unsplash.com Brooke Cagle

Prawdziwy mężczyzna: 10 cech faceta z klasą

6 Grudnia 2018

Autor tekstu:

Aleksandra Warchoł

Prawdziwy mężczyzna — dla każdej z nas oznacza co innego. Wszystko zależy od tego, jakie jesteśmy, jaki mamy system wartości i w końcu czego szukamy w drugim człowieku. Ogromny wpływ na kształtowany w naszych głowach męski ideał, ma również kultura, w jakiej zostaliśmy wychowani. W dzisiejszych czasach jest szczególnie trudno odpowiedzieć na pytanie o cechy idealnego mężczyzny. Jesteśmy w trakcie wyraźnych przeobrażeń społecznych, a tradycyjne role ulegają drastycznej transformacji. Jak dzisiaj postrzegamy prawdziwego mężczyznę?

Prawdziwy mężczyzna — dla każdej z nas oznacza co innego. Wszystko zależy od tego, jakie jesteśmy, jaki mamy system wartości i w końcu czego szukamy w drugim człowieku. Ogromny wpływ na kształtowany w naszych głowach męski ideał, ma również kultura, w jakiej zostaliśmy wychowani. W dzisiejszych czasach jest szczególnie trudno odpowiedzieć na pytanie o cechy idealnego mężczyzny. Jesteśmy w trakcie wyraźnych przeobrażeń społecznych, a tradycyjne role ulegają drastycznej transformacji. Jak dzisiaj postrzegamy prawdziwego mężczyznę?

Prawdziwy mężczyzna będzie inaczej się prezentował w wyobrażeniu samych panów. Wśród nich dostrzec można wyrazisty podział; w przypadku bardziej konserwatywnych środowisk wzorzec męskości będzie miał zupełnie inną formę, niż ten wyznawany w środowiskach postępowych, która dominuje w kulturach zachodnich. Obserwuje się tu wręcz tendencję do zacierania się różnic między płciami.

Kobiety przejmujące męskie obowiązki, stają się niejako samowystarczalne i coraz bardziej wymagające. Mężczyznom niełatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdy z jednej strony wciąż pobrzmiewają echa starego porządku, a z drugiej przychodzi im się mierzyć z wymogami przeobrażonej teraźniejszości. Panowie czują się coraz bardziej zakompleksieni i niepotrzebni. Nic więc dziwnego, że obserwujemy kryzys męskości i pewnego rodzaju zagubienie, przemieszane z buntem niektórych panów. Jaki powinien być ten prawdziwy mężczyzna?

Prawdziwy mężczyzna

Odkąd kobiety zaczęły odzyskiwać swoje prawa wyborcze i pracownicze, dawniej obowiązujący model społeczny zaczął się chwiać. Brakuje spójnych, konsekwentnych wzorców prawdziwego mężczyzny, rodzi się więc wzajemne nierozumienie i potoczny pogląd, że nie ma już mężczyzn z krwi i kości.

Męski punkt widzenia

Jakie cechy powinien mieć prawdziwy mężczyzna? Dla wielu panów prawdziwy mężczyzna to samiec alfa, który jest przywódcą stada i zmienia kobiety jak rękawiczki. Ci panowie powołują się na biologię, ewolucję i sięgają po przykłady do odległych tysiącleci, kiedy to jaskiniowcy polowali, by dostarczyć swojej kobiecie i potomstwu pożywienie. Bardzo lubią też używać sformułowania samiec alfa — o co w tym wszystkim chodzi?

Kim jest samiec alfa?

Odpowiedź na to pytanie również będzie zróżnicowana w różnych grupach społecznych. Sformułowanie to pierwotnie używane było do określania przywódcy — najsilniejszego osobnika w świecie zwierząt. Cieszy się on największym autorytetem wśród pozostałych członków stada, a także pewnymi przywilejami.

To właśnie samiec alfa ma pierwszeństwo w pożywieniu i w wyborze samicy, którą chce zapłodnić — inni muszą ustąpić mu pola. Określenie to przeszło na świat ludzi i wielu panów próbuje się powoływać na ten wzorzec, szczególnie w sytuacji, kiedy ma na celu udowodnienie swojej wyższości nad kobietami.

Samiec alfa — ideał mężczyzny? To zależy jaką wykładnię tego terminu przyjmiemy. Ideałem mężczyzny na pewno nie jest pogrążony w swojej niechęci do kobiet mizogin. Czym jest mizoginizm? Mizoginizm to pełna niechęci postawa wobec kobiet, która zakłada uznanie płci pięknej za mniej inteligentną, gorszą i podległą mężczyźnie. Dyskryminacja ze względu na płeć trwa od setek lat i dopiero od kilku dekad dochodzi do powolnych zmian na tym polu. Taki wykrzywiony wizerunek samca alfa ma się nijak do ideału mężczyzny.

Prawdziwy mężczyzna a ruch MGTOW

W internecie znajdziemy międzynarodowe i lokalne grupy MGTOW. Co to jest MGTOW? Jest to stowarzyszenie mężczyzn, którzy czują się zniewoleni przez kobiety i ich wymagania i chcą podążać swoją drogą. Odznaczają się oni silną niechęcią do przeciwnej płci i próbują udowodnić swoją wyższość nad dziewczynami. Podobne podejście do kobiet prezentują przedstawiciele takich platform internetowych jak: bracia samcy, czy panowie skoncentrowani wokół technik podrywu.

Da się wyraźnie zauważyć, że panowie skupieni w tych grupach mają potrzebę podniesienia poczucia własnej wartości, poprzez (bezpodstawne) założenie niższości innych. Z czystej ciekawości sprawdziłyśmy wyniki badań dotyczące inteligencji wśród płci — co ciekawe w zależności od badań minimalna różnica waha się między przewagą na rzecz kobiet a tą na rzecz mężczyzn. Nauka więc w żaden sposób nie potwierdza przesłanek, jakoby kobiety były mniej inteligentne od mężczyzn.

Jakie objawy ma mizoginizm w pracy?

Mizoginizm w pracy objawia się zaniżonym poziomem płac kobiet wykonujących tę samą pracę, co mężczyźni. Objawia się też komentarzami wytykającymi brak kompetencji czy wiedzy paniom, a także seksizmem i molestowaniem. Bardzo często zawodowe osiągnięcia kobiet są kwitowane przez panów, jako wynik rzekomego przespania się z szefem.

Kim jest współczesny samiec alfa? Współczesny samiec alfa to silny, niezależny mężczyzna, który wzbudza szacunek i podziw innych panów i który działa jak magnes na kobiety. Ma na koncie wiele sukcesów i potrafi porwać za sobą innych naśladowców. Cechuje się inteligencją, pewnością siebie i bardzo często dominuje w środowisku, w którym się znajduje. Jeśli tak spojrzymy na samca alfa, to faktycznie można przyznać, że dla wielu kobiet taki typ osobowości jest wzorcem męskości.

Jak mężczyzna kocha kobietę?

Mężczyźni uosabiani są z romantyczną miłością i walką o swoją wybrankę. Wielokrotnie słyszymy historie o rycerzach na białym koniu ratujących swoją wybrankę z opresji. Również większość bajek opiera się na tym schemacie. Nieporadna dziewczyna z biednych sfer spotyka swojego księcia i żyją długo i szczęśliwie…

Co ciekawe w tym samym czasie lansuje się stereotyp mężczyzny racjonalnego w opozycji do emocjonalnych, kochliwych kobiet. Nie bez powodu mówi się o literaturze kobiecej jako o romansidłach, w których spełnia się idealny sen kobiet o romantycznej naturze, szukających swojego wybawcy. Dostrzec można tu więc pewne sprzeczności, co nie ułatwia odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być prawdziwy mężczyzna.

Idealny mężczyzna w filmie

Oglądając filmy, możemy dostrzec pewien wzorzec idealnego mężczyzny. Poczynając od Jamesa Bonda, ratującego świat z opresji i łamiącego kobiece serca, przez wszelkich superbohaterów jak Zorro, Batman czy Superman, aż po telenowelowe wątki oparte na podobnym schemacie. Bezbronna, piękna kobieta czeka na swojego wybawcę, podobnie jak cały zagrożony świat.

Prawdziwy mężczyzna — opinia kościoła

Kościół katolicki nie ukrywa, że uznaje mężczyznę za jednostkę bardziej uprzywilejowaną niż kobieta. Ma to swoje korzenie w bardzo odległych czasach. Przykładowo w średniowieczu kobieta i jej seksualność postrzegana była jako demoniczna, a przez to grzeszna. Prawdziwy mężczyzna powinien był więc trzymać krótko swoją kobietę i podejmować za nią wszelkie decyzje.

To ojciec decydował, komu powierza swoją córkę, dobijając niejednokrotnie targu. A jak kościół dziś wypowiada się o kobietach? Nie tak dawno arcybiskup Gądecki, bez zawstydzenia oświadczył publicznie, że rolą kobiety jest sprzątać po mężczyźnie. Podobną filozofię wyznaje wielu księży, u których na plebanii sprzątają usłużne panie lub zakonnice.

Prawdziwy mężczyzna cechy

Wciąż słyszę od koleżanek, że nie ma już prawdziwych mężczyzn. Co kobiety mają na myśli, mówiąc o prawdziwym facecie? Czego poszukują panie w swoim idealnym partnerze? Jaki powinien być prawdziwy mężczyzna? Postaramy się zebrać do kupy wyznania kobiet na temat ich wzorca męskości. Cechy prawdziwego mężczyzny poniekąd będą się pokrywać z generalnym opisem człowieka, którego pozytywnie oceniamy i szanujemy — i my tak właśnie podejdziemy do tego zadania.

1. Prawdziwy mężczyzna jest pewny siebie

Każdy człowiek niepewny swojej wartości ma problemy w kontaktach z innymi — brak mu asertywności i odwagi cywilnej. Nie ma wystarczająco dużo wiary w siebie i w swoje możliwości, by osiągać ambitne cele, w tym, by walczyć o swoją kobietę, gdy sytuacja tego wymaga. Dlatego tak ważną cechą prawdziwego mężczyzny jest jego pewność siebie. Lubimy, gdy facet odważnie wyraża swoje poglądy, nie szukając za wszelką cenę aprobaty u innych.

Dystans jest pochodną pewności siebie. Jeśli facet zna swoją wartość, wątpliwe jest, że będzie przewrażliwiony na swoim punkcie. Zdrowe podejście do swoich zalet i wad jest kluczem do wysokiego poczucia własnej wartości i budowania dobrych relacji z innymi. Wszyscy lubimy ludzi, którzy są sobą i dobrze czują się we własnej skórze, prawda?

Nie powinniśmy jednak mylić pewności siebie z arogancją i narcyzmem. Zarozumiały egocentryk nie wzbudza niczyjej sympatii. Prawdziwy mężczyzna nie będzie próbował udowodnić swojej racji za wszelką cenę, nie będzie też popisywał się swoją wiedzą, znajomościami czy bogactwem. Pewność siebie najpiękniej się prezentuje w towarzystwie skromności — te cechy absolutnie się nie wykluczają, stanowią parę idealną.

2. Prawdziwy mężczyzna dąży do ciągłego rozwoju

Podziwiamy w ludziach ich wewnętrzną siłę i upór w dążeniu do celu. Bardzo imponują nam ci, którzy ciągle się rozwijają i uczą nowych rzeczy. Prawdziwy mężczyzna powinien więc należeć do tej grupy nieustannie rozwijających się, ambitnych osób, które nie boją się ciężkiej pracy i wyrzeczeń na drodze do osiągnięcia lepszej wersji samego siebie.

3. Prawdziwy mężczyzna ma szacunek do ludzi a przede wszystkim do swojej kobiety

Podśmiewanie się z innych ludzi, szczególnie tych słabszych, czy doświadczonych przez los zdecydowanie nie jest wyznacznikiem faceta z klasą. Prawdziwy mężczyzna po prostu szanuje ludzi, bez względu na ich status społeczny czy płeć. Domaga się też podobnej postawy od tych, którzy tę zasadę łamią.

Mądry mężczyzna potrafi też respektować autorytety i starannie je dobierać. Ma pokorę i szacunek wobec tych, którzy mają większe doświadczenie i wiedzę niezależnie od płci czy wieku.

Kwestia szacunku jest też niezmiernie ważna w przypadku rodziny. Idealny facet nie pierze publicznie brudów swojej rodziny. Odnosi się do swoich bliskich z uznaniem i daje każdemu pole do własnej, niezależnej opinii.

Czy prawdziwy mężczyzna szanuje kobiety? Prawdziwy mężczyzna szanuje kobiety, wielbi je i docenia. Niektórzy panowie, uprzednio skrzywdzeni przez płeć piękną, starają się w ramach odwetu poniżać kobiety, odpowiedzialne w ich mniemaniu za krzywdę mężczyzn. Ten mizoginizm nie świadczy jednak o ich sile — prędzej o słabości i próbie rozładowania swojej frustracji.

4. Prawdziwy mężczyzna ma swoje zasady i nienaganne maniery

Facet z klasą ma swój system wartości, którym kieruje się w swoim życiu. Nie nagina się w różne strony w zależności od sytuacji i możliwej drogi na skróty. Dla prawdziwego mężczyzny istotne jest, by mieć swój kręgosłup moralny i honor — dane słowo traktuje bardzo poważnie i nie pozwala sobie na labilność w kwestii moralności. Jakie są zasady prawdziwego mężczyzny? Prawdziwy mężczyzna jest szarmancki, wykazuje się elegancją i wywarzonym zachowaniem. Oznacza to, że nie daje się ponieść emocjom, nie prowokuje i nie wszczyna awantur.

5. Prawdziwy mężczyzna jest samodzielny

Kobiety uwielbiają samodzielnych facetów, którzy nie boją się realizować swoich marzeń. Mężczyźni, którzy stoją pewnie na ziemi i których działania przynoszą świetne efekty, są prawdziwie podziwiani przez kobiety.

Prawdziwy facet nie domaga się jałmużny i nie wykorzystuje finansowo innych ludzi — ani rodziny, ani przyjaciół, ani swojej partnerki. Mężczyźni uwielbiają czuć się niezależni — to daje im siłę i winduje w górę ich poczucie własnej wartości. Świadomość kierowania własnym życiem jest dla każdego faceta wyjątkowo ważna, wręcz priorytetowa.

6. Prawdziwy mężczyzna dba o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

Prawdziwy mężczyzna potrafi o siebie zadbać w sposób racjonalny. Odżywia się zdrowo i nie nadużywa alkoholu. Uprawia sport, by zachować formę i dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnego ruchu.

Nie ma znaczenia, czy facet ma brodę, czy nie, czy nosi krótkie, czy długie włosy, czy ma niebieskie, czy brązowe oczy — ważny jest całokształt i urok osobisty. Oczywiście według niektórych badań są pewne wytyczne co do ideału męskiej urody takie jak: niebieskie oczy, ciemne, krótkie włosy, atletyczna sylwetka — ale wszyscy wiemy, że nie żyjemy w świecie idealnym, a pięknem tego świata jest jego różnorodność. Z niej również wynika nasz odmienny gust — jak mawia niezbyt eleganckie przysłowie: każda potwora znajdzie swojego amatora.

Prawdziwy facet — ubrania

Jak ubiera się prawdziwy mężczyzna? Prawdziwy mężczyzna ma swój styl, ale nawet jeśli jest to luzacka ekstrawagancja, to zachowana jest ona w porządku i czystości. Nie ma tu miejsca na brudne ubrania czy rozklekotane buty. Czy to będzie więc elegancki garnitur, rockowa skóra czy luźna bluza — mądry facet trzyma szyk i klasę.

7. Prawdziwy mężczyzna jest godny zaufania i można na nim polegać

Czym byłby związek bez zaufania? Wszyscy staramy się unikać ludzi śliskich, którzy nie wykazują się lojalnością. Facet z klasą dotrzymuje swoich zobowiązań i wywiązuje się z danego słowa. Nie pozwala sobie na składanie obietnic bez pokrycia, bo nie pozwala mu na to honor.

Idealny mężczyzna to taki, na którym można polegać i który wykazuje się wsparciem dla swoich najbliższych, ale również dla innych potrzebujących. Kobieta, która jest z takim mężczyzną, wie, że może się do niego zwrócić z prośbą o pomoc w trudnych sytuacjach.

Prawdziwy mężczyzna jest dyskretny — potrafi utrzymać w tajemniczy powierzony mu sekret i w żadnym wypadku nie używa tak zdobytej wiedzy przeciwko drugiej osobie.

8. Prawdziwy mężczyzna troszczy się o innych

Tak panowie i panie — prawdziwy facet otacza swoich bliskich opieką. Potrafi zatroszczyć się o potrzeby swojej partnerki i dzieci, a także jest gotowy bronić swojej rodziny w obliczu zagrożenia. Walczy o jak najlepszy byt i komfort najbliższego otoczenia.

Prawdziwy mężczyzna nie bije swojej kobiety ani dzieci. Nie podnosi ręki na jednostki słabsze fizycznie. Nie znęca się też psychicznie na innych, wręcz przeciwnie wykazuje się empatią i troską. Wie, że prawdziwa siła tkwi w charakterze, a nie w mięśniach.

9. Prawdziwy mężczyzna jest odpowiedzialny

Prawdziwy mężczyzna powinien brać odpowiedzialność za swoje czyny. Nie obciąża winą za swoje niepowodzenia czy złe decyzje innych. Oznacza to, że potrafi przyznać się do błędu i przeprosić, a za punkt honoru stawia sobie naprawienie wyrządzonych niefortunnie szkód. Umiejętność ukorzenia się, nie jest bynajmniej oznaką słabości — wręcz przeciwnie jest to umiejętność, którą posiadają osoby o silnym charakterze i dużej dojrzałości.

Prawdziwy mężczyzna — jak każdy z nas — jest odpowiedzialny za swoje życiowe wybory i drogę, którą przyszło mu podążać. Dlatego też jest konsekwentny w działaniu i nie odwraca się na pięcie w trudnej sytuacji, która wymaga poświęcenia i poniesienia konsekwencji. Trwa przy podjętych decyzjach i czuje odpowiedzialność za powierzone mu zadania oraz rodzinę.

Odpowiedzialność to też przyjęcie na siebie obowiązków i nieuchylanie się od ich wykonania. Prawdziwy mężczyzna nie będzie zrzucał na swoją partnerkę całego ciężaru związanego z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Czuje się na równi odpowiedzialny za rodzinę i ognisko domowe.

10. Prawdziwy mężczyzna ma poczucie humoru

Ten punkt jest niezwykle ważny dla każdej kobiety! I nie chodzi o to, żeby prawdziwy mężczyzna był duszą towarzystwa i mistrzem stand-upu w codziennym życiu. Jednak dystans do życia i inteligentny dowcip potrafi rozbroić niejedną kobietę. A jeśli mężczyzna sprawia, że jego wybranka się często uśmiecha, to jest to jego ogromnym atut.

Wewnętrzna siła

Te wszystkie cechy składają się na pewien umowny wzorzec męskości. Wynika z niego, że idealny mężczyzna to człowiek o szlachetnym charakterze i wewnętrznej sile, która wyróżnia go na tle innych. Czym jest ta wewnętrzna siła? To moc osobowości i konsekwentne realizowanie swoich kolejnych kroków w zgodzie z własnym sumieniem i systemem wartości. To nie oznacza jednak, że brak którejś z cech czyni mężczyznę nieprawdziwym albo niepełnym.

Nikt z nas nie jest ideałem! Powyższy artykuł miał na celu jedynie wskazanie potencjalnej ścieżki rozwoju wszystkim tym, którzy chcieliby się rozwijać i być jak najbardziej wartościowymi mężczyznami. Gwarantujemy, że każda z wymienionych cech jest niezwykle silnym atutem w oczach kobiet. Drogie Panie czy macie coś do dodania?

PRAWDZIWY mężczyzna. ZOBACZ ZDJĘCIA:

Prawdziwy mężczyzna
Fot.unsplash.com

Prawdziwy mężczyzna jest szarmancki a jego zachowanie wyważone.

Prawdziwy mężczyzna
Fot.unsplash.com @chelseafern

Nie ma jednego idealnego wzorca piękna dla prawdziwego mężczyzny. Liczy się rok osobisty!

Prawdziwy mężczyzna
Fot. unsplash.com @arthursavary

Idealny facet żyje w zgodzie ze sobą.

Prawdziwy mężczyzna
Fot. pixabay.com Olichel

Na mężczyźnie idealnym można polegać.

Prawdziwy mężczyzna
Fot.unsplash.com

Nie ważne czy intelektualista, romantyk czy zwariowany artysta! Ile kobiet tyle różnych oczekiwań wobec idealnego faceta.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nie mam ochoty na swojego faceta. 10 porad co robić
  2. Związek ze starszym facetem. Czy to ma prawo się udać?
  3. Nowoczesne kobiety. Jak poderwać faceta?
  4. Kobieta, żeby być szczęśliwą potrzebuje 5 różnych typów faceta
  5. Facet jak wino? Poznajcie 7 przystojnych „dziadków”, którzy zwalają z nóg!

źródła: fabrykasily.pl, wysokieobcasy.pl, swps.pl, psychologia.edu.pl, menshealth.pl

Tagi:

Aleksandra Warchoł

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Nowości

Partnerka prezesa zarządu Ekipa Holding zawalczy w Fame MMA? Federacja musi spełnić kilka jej życzeń

Czytaj więcej >

Nowości

Lil Masti nagrała badanie USG. Młodzi rodzice na celowniku fanów: „Wszystko jest na sprzedaż”

Czytaj więcej >

Nowości

Polski youtuber był w związku z transpłciowym mężczyzną. Problemem okazał się dystans

Czytaj więcej >

Nowości

Filipek na podium. Raper nie pozostawił szans konkurentom

Czytaj więcej >

Nowości

Julia Żugaj zrobiła spotkanie z fanami w galerii handlowej. Budynek groził zawaleniem

Czytaj więcej >

Nowości

Łukasz Jurkowski uderza wpisem w dziennikarza. Poszło o walkę utytułowanego boksera

Czytaj więcej >