Prawo jazdy kategorii B uprawnia kierowcę do użytkowania pojazdów w jasno określonych ramach. Właśnie została podpisana uchwała zakładająca rozszerzenie praw kierowcy kategorii B. Zmiany zaczną obowiązywać od stycznia 2021 roku.

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę w ustawie dotyczącą transportu drogowego. Projekt powstał już w lutym tego roku. Sekretarz stanu w resorcie Ministerstwa Infrastruktury Rafał Weber wyjaśnił w oficjalnym oświadczeniu, czego konkretnie będą dotyczyć zmiany.

Prawo jazdy kategorii B – szykują się zmiany

Rafał Weber poinformował w oficjalnym oświadczeniu, iż ustawa dotycząca ciężkości prowadzonego samochodu przez posiadacza prawa jazdy kategorii B została zmodyfikowana. Kierowca mający dokument kategorii B, może prowadzić auto ważące do 3,5 tony. Ten zapis uległ zmianie w ustawie.

Ciężkość auta, jakie może prowadzić kierowca z prawem podstawowym, zwiększono do 4,25 tony. Jednak trzeba spełnić dwa warunki. Kierowca musi być posiadaczem prawa jazdy co najmniej dwa lata, a ciężkie auto musi mieć napęd alternatywny, chodzi głównie o samochody elektryczne.

  1. Zagraniczne media zauważyły Kingę Dudę. Wielu Polakom nie spodoba się, jak ją nazwano i do kogo porównano
  2. Pod Sejmem zrobi się bardzo gorąco, setki Polek i Polaków są zbulwersowane. Wychodzą na ulice, będą protestować w obronie dzieci
  3. Anna Lewandowska przeżyła prawdziwy wstrząs. Niewiarygodne, co ją spotkało w Monachium

Od kiedy przepisy wejdą w życie?

Nowy przepis ma zacząć obowiązywać od początku 2021 roku.

-Planowany termin wprowadzenia w życie ww. zmian to pierwsza połowa 2021 roku – powiedział Rafał Weber, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i dodał:

– Każda osoba spełniająca warunki określone w przepisach ustawy będzie nabywała uprawnienia do kierowania tego rodzaju pojazdami z mocy ustawy bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności – zaznaczył rzecznik.

Dodatkowo w oświadczeniu czytamy, iż rozszerzenie uprawnień nie wpłynie na koszty związane z egzaminem na prawo jazdy. Zwiększenie uprawnień ma rozładować gęsty ruch uliczny, zachęcić kierowców do korzystania z aut zasilanych alternatywnie. Zmiany na drodze dotyczą tylko przyszłego roku. Od czerwca weszły w życie nowe przepisy związane z epidemią, które każdy kierowca powinien poznać.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

prawo jazdy
Fot. jwvein, Pixabay

Nowe przepisy wejdą w życie w 2021 roku. Dostosowują się do coraz częściej kupowanych samochodów elektrycznych.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Syn Edyty Górniak nie jadł przez tydzień. Powód poraża, nawet słynna mama była zdumiona
  2. 700 osób miało kontakt z zakażonym. Porażająca wiadomość spod Tatr
  3. W sieci pojawił się nekrolog Andrzeja Strzeleckiego. Podjęto bardzo ważną decyzję
  4. Małgorzata Trzaskowska ma ważną prośbę do Agaty Dudy. Zależy jej tylko na jednej rzeczy, postawiła ultimatum
  5. Polki mogą stracić tysiące złotych. Zmiana uderzy w matki, nie da się odzyskać pieniędzy
  6. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Śmierć przyszła nieubłaganie, nie żyje zasłużony Polak

źródło: auto.dziennik.pl

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl