Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z dnia 31 marca, ogłosił kolejne obostrzenia, które mają pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wiele z nich tyczy się również ograniczeń w poruszaniu się, również osób nieletnich. Sprawa została postawiona jasno. 

Od 1 kwietnia do odwołania, w Polsce wprowadzono kolejne kroki w walce z koronawirusem. Parki, bulwary czy plaże zostaną zamknięte. Zmieniają się również zasady robienia zakupów, a także zawieszone zostają salony fryzjerskie, kosmetyczne czy tatuażu. Mimo określonych zasad wciąż pojawiają się pytania. Czy 16-latek może wyjść sam z domu? Premier Mateusz Morawiecki jasno wyjaśnił sprawę. Warto wiedzieć, gdyż za złamanie zakazów każdy podlega karze od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

Premier wprowadza kolejne obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki w dniu wczorajszym poinformował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń. Wiele z nich tyczy się ograniczeń w przemieszczaniu się. Kto, o której i w jakiej sytuacji może wyjść z domu

Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów – powiedział premier podczas konferencji prasowej. 

Choć jak podkreślił Mateusz Morawiecki, większość Polaków stosowała się do poprzednich zaostrzeń, w weekend odnotowano duże ilości skupisk ludzi w parkach czy na bulwarach. To jednak nie pora, by rozkoszować się wiosenną pogodą w najbardziej obleganych miejscach. Wprowadzenie kolejnych zakazów było nieuniknione, i tym razem rząd nie pozostawił nam żadnych wątpliwości. Kiedy i jak możemy wyjść z domu, i czy nasze 16-letnie dziecko może iść samo do sklepu?

  1. Wirusolog przewiduje, jak będzie wyglądała druga fala epidemii w Polsce. Nie ma dobrych informacji
  2. Polacy pokochali go za „Czterech pancernych i psa” oraz „W pustyni i w puszczy”. Niestety, media obiegły najgorsze informacje
  3. Mąż Katarzyny Skrzyneckiej trafił do szpitala. Aktorka wyjawiła porażające prawdę „Najgorszy czas”

Koronawirus w Polsce: ograniczenia w poruszaniu nieletnich

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poruszył kolejne kwestie związane z epidemią koronawirusa w Polsce. 

Dziecko poniżej 18 roku życia może przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą – powiedział prezes Rady Ministrów.  

Co to oznacza? Oznacza to, że ani 16-latek, ani 17-latek, ani żadne dziecko, które jeszcze nie osiągnęło pełnoletności, nie może wyjść z domu bez opieki dorosłego. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą wyjść jedynie w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego. 

Wprowadzono również nowe zasady dotyczące minimalnej odległości między pieszymi, które tyczą się również rodzin. Wprowadzony został obowiązek co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączone z tego obowiązku są jedynie rodzice z dziećmi wymagającymi opieki, do 13 roku życia oraz osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Premier Mateusz Morawiecki przypominał również, że możemy opuścić swoje domy jedynie kiedy udajemy się do pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 oraz załatwiamy sprawy niezbędne do życia codziennego, jak zakupy, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi czy spacer z psem

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Wszelkie wątpliwości zostały wyjaśnione na oficjalnym Twitterze Kancelarii Premiera. 

premier
@PremierRP, Twitter

Premier zapowiedział, że nowe obostrzenia wejdą w życie od 1 kwietnia.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kobieta wypadła z windy. Spadła do szybu, przeleciała kilka metrów
  2. Adoptowała wyjątkową rasę mopsa. Okazało się, że na świecie jest tylko 100 takich piesków
  3. Widzisz na zdjęciu coś więcej niż psa? Tylko 1% ludzi potrafi rozwiązać zagadkę z XIX wieku
  4. Wiele kobiet popełnia 1 błąd i stąd wstydliwe problemy. Wystarczą 2 rzeczy, by zachować zdrową higienę intymną
  5. Chihuahua w ciąży miała ogromny brzuch. Gdy zaczęła rodzić ludzie nie dowierzali
  6. Rydzyk nie daje za wygraną. Jego prośba w czasie pandemii może bulwersować
Poprzedni artykułEkonomiści chcą zawieszenia 500 plus. ”Na okres co najmniej 3 lat”
Następny artykułAktor ”Na Wspólnej” prosi o pomoc. Jest sparaliżowany, nie ma renty i nie może spłacić długów
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.