Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier ogłosił decyzję, na którą czekało wiele polskich rodzin, ale i lekarzy. Rząd zdecydował o przekazaniu 220 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Nie ma dziś ważniejszej sprawy niż troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży — powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili dziś rządowy program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży. To decyzja długo wyczekiwana nie tylko przez specjalistów w tej dziedzinie, ale także przez rodziny potrzebujące odpowiedniego wsparcia.

Premier o programie wsparcia psychiatrii

O tym, że premier zamierza ogłosić tę decyzję, informowaliśmy jeszcze wczoraj. Szef KPRM Michał Dworczyk zapewniał, że za programem wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży idą ogromne pieniądze. Te słowa potwierdził dziś premier Morawiecki.

Na opiekę psychiatryczną i psychologiczną dla dzieci i młodzieży trafi 220 mln zł. Jednymi z głównych punktów tego programu mają być poprawa infrastruktury działających już oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży oraz całodobowa infolinia

  Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł – to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział – mówił premier.

Środki finansowe mają pochodzić z planu finansowego NFZ, funduszu medycznego oraz budżetu państwa. Według zapewnień premiera 20 milionów ma trafić na kampanię społeczną dotyczącą ochrony zdrowia psychicznego, oraz aplikację mobilną. Pieniądze na walkę z uzależnieniami cyfrowymi mają pochodzić z funduszu covidowego.

Psychiatra dziecięca w Polsce

Warto wspomnieć, że kilka dni temu senatorowie z PiS (nie głosowała senator Alicja Zając), głosowali przeciwko poprawkom związanym ze wsparciem finansowym psychiatrii dziecięcej.

Niestety liczne dane wciąż wskakują na brak specjalistów w tej dziedzinie. Pod koniec marca 2019 r. konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży alarmował o braku aż 300 lekarzy tej specjalności.

Według Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska dwa lata temu w Polsce przypadało 379 psychiatrów na ponad 7 mln dzieci.

 — 12-latka, która zgłosiła się na oddział, ponieważ w przeszłości podejmowała próby samobójcze i teraz również deklarowała chęć odebrania sobie życia, przez kilkanaście godzin nie mogła uzyskać pomocy pisał w 2019 roku medonet.pl.

Sytuacja miała miejsce na oddziale w Gdańsku, gdzie było 35 miejsc. W tamtym momencie liczba pacjentów wynosiła 46. 11 znajdowało na dostawkach i materacach ułożonych na korytarzach. Jak informował portal, tam też ostatecznie trafiła nastolatka.

 — Największym problemem psychiatrii dziecięcej jest problem, z którym sobie nie poradzimy nawet z bardzo dużymi środkami, a mianowicie brak psychiatrów dziecięcych. I tu wiem, że jest bardzo duża determinacja i wola Ministerstwa Zdrowia, żeby zachęcać młodych lekarzy do tego, aby podejmowali specjalizację z psychiatrii dziecięcej w rozmowie z RMF FM powiedział senator PiS Stanisław Karczewski, po tym jak zagłosował przeciwko poprawkom.

Zobacz wideo:

 

 

Poprzedni artykułZnaki zodiaku kobiet, na których widok faceci szaleją. Są zjawiskowo piękne i czarujące
Następny artykułZebrał niemal 50 tysięcy złotych na pogrzeb mamy. Wiemy, co Mariusz Czajka zrobi z resztą pieniędzy
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.