Mateusz Morawiecki poinformował o możliwości wykorzystania przez Polskę zapisów artykułu czwartego Paktu Północnoatlantyckiego.

Mateusz Morawiecki o możliwych scenariuszach na granicy

– Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki; z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. NATO – powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, cytowanym przez Polsat News.

Wspomniany przepis stanowi, że „strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron”.

Mateusz Morawiecki poinformował także o głównych motywach możliwego scenariusza działania.

– Nie wystarczy już tylko byśmy publicznie wyrażali swoje zaniepokojenie. Teraz potrzebne są już konkretne kroki i zaangażowanie całego sojuszu – dodał.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Premier wypowiedział się także na temat stanu wyjątkowego, który dobiegnie końca w ostatnich dniach listopada. Przekonywał, że Polska potrzebuje nowych rozwiązań ustawowych, które są już w końcowej fazie przygotowań.

– Projekt w trybie pilnym planujemy przedstawić w najbliższym tygodniu. Na pewno wdrożymy dodatkowe reguły, które pozwolą w dalszym ciągu skutecznie działać naszym służbom – poinformował Mateusz Morawiecki.

Źródło: Polsat News

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Straż Graniczna opublikowała nagranie. Pokazali, do czego doszło w nocy
  2. Richardson i Wojterkowski pokazali dzidziusia. „Przedstawiamy państwu Oliviera”
  3. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia na antenie TVN poinformował o liczbie zakażeń w kraju

Redaktor