Prezydent, czyli osoba w państwie na najwyższym możliwym stanowisku władzy. Wiemy, ile zarabia głowa państwa oraz skąd dokładnie bierze się ta kwota. Przecieraliśmy oczy ze zdumienia, teraz już wszystko jasne. Wynagrodzenie składa się z aż trzech części.

Prezydent według wielu obywateli zarabia ogromne pieniądze. Mało kto wie, że wysokość jego wynagrodzenia jest ustalana na podstawie niemal 40-letniej ustawy. Będziecie zdumieni, jaka kwota trafia na konto głowy państwa.

Ile zarabia prezydent Polski?

Według informacji zawartych na portalu businessinsider.com.pl pensja prezydenta jest zależna od kwoty bazowej, której wysokość ustalana jest każdego roku. W 2020 roku wynosi 1789,42 zł i na tej podstawie wyliczamy średnie wynagrodzenie głowy państwa.

Comiesięczny, należny prezydentowi przelew jest ujednolicony ustawą z 31 lipca 1981 roku, dotyczącej wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z nią, pensja głowy państwa składa się z trzech części: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego i dodatku za wysługę lat.

  1. Najgorszy znak zodiaku. Jeżeli możesz, unikaj go jak ognia, znajomość z nim pozostawi tylko łzy
  2. Krzysztof Krawczyk pogrążony w żałobie. Po raz kolejny stracił bliską osobę, „żal rozrywa mi duszę”
  3. Pilny apel ministerstwa zdrowia do nas wszystkich. Chodzi o dzisiejsze wybory prezydenckie

Zarobki głowy państwa

Zarówno wynagrodzenie zasadnicze jak i dodatek funkcyjny mają swoje mnożniki od kwoty bazowej, które są regulowane przez prawo. Dodatek za wysługę lat liczony jest jako procent od wynagrodzenia zasadniczego, jednak nie może przekroczyć 20% tej wartości.

Według portalu  businessinsider.com.pl  łączna kwota należna prezydentowi to 17 894,2 zł jednak nie zawiera w sobie dodatku za wysługę lat, która obecnie nie jest znana. Jak informuje portal, w 2019 roku Kancelaria Prezydenta przekazała, że dodatek wynosił 2505,19 zł brutto. Czekamy na wasze komentarze w tej sprawie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Prezydent
fot pixabay.com @wawaleszek

Wiemy ile zarabia prezydent Polski.

prezydent
fot. pasja1000, pixabay.com

Pensję prezydenta określa niemal 40-letnia ustawa.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Legia Warszawa świętuje mistrzostwo w wyjątkowy sposób. Wszystko wyglądało inaczej niż zawsze, zabawa potrwa do rana (WIDEO)
  2. Dramat w kościele, 5 osób nie żyje, są ranni. Tragiczne wiadomości ze świata
  3. Co stało się z urną Piotra Woźniaka-Staraka? SE ujawnia nowe fakty
  4. Najgorętsze zdjęcie Anny Muchy. Aktorka kusi, jak nigdy. Fani oszaleli na punkcie jednej fotki
  5. Justyna Steczkowska pokazała się jak ją Bóg stworzył. Zapierające dech zdjęcia obiegły sieć
  6. Zaskakujące oświadczenie szefa PKW tuż przed wyborami. Nie spodziewał się podobnego obrotu spraw

Źródło: businessinsider.com.pl

 

Redaktor w Lelum.pl Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Pasjonatka nowych technologii, sztuki i rysunku. Wolne chwile spędza na tworzeniu ilustracji i pogłębianiu wiedzy na temat projektowania doświadczeń użytkowników.