W 2020 r. rząd zaproponował Polakom bon turystyczny do wykorzystania na wakacje z rodziną w wysokości 500 zł na każde dziecko. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację przepisów. Po zmianach bonem turystycznym będzie można opłacić więcej aktywności, na czym skorzystają rodzice i przedsiębiorcy.

Okazuje się, że około 3 mln bonów turystycznych nie zostało jeszcze zrealizowanych. W puli do wydania na wakacje wciąż pozostaje więc 1,5 mld złotych.

Prezydent podpisał nowelizację

W ostatnich miesiącach Polacy nie mogli wykorzystać bonów turystycznych, ponieważ hotele i wszelkie atrakcje turystyczne pozostają zamknięte. W ferie zimowe również nie było możliwości wyjazdu.

Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację przepisów regulujących Polski Bon Turystyczny, tak by można było objąć nim dodatkowe aktywności. Takie informacje można uzyskać na stronie Kancelarii Premiera RP. Co ulegnie zmianie?

Do tej pory świadczenie można było wykorzystać na opłacenie noclegów podczas rodzinnego wyjazdu lub na imprezę turystyczną z minimum jednym noclegiem. Wkrótce bony będzie można również wykorzystać na jednodniowe wycieczki wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunek jest jeden: pakiet musi objąć minimum dwie osoby.

Nowelizacja przepisów oznacza, że m.in. organizacje pożytku publicznego mogą kompletować swoje usługi w dowolny sposób. Od tej pory w ofertę mogą włączyć m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Bon turystyczny na nowych zasadach

Zmiana przepisów ma pomóc zarówno rodzicom, jak i przedsiębiorcom, którzy w ostatnich miesiącach nie świadczyli praktycznie żadnych usług turystycznych. Rozszerzenie, które zaproponował rząd, pomoże nie tylko ośrodkom noclegowym, ale też przewodnikom, pilotom wycieczek i animatorom.

– Nowe wymagania podczas rejestracji mają spowodować, że podmioty skuteczniej będą docierać ze swoją ofertą do potencjalnych odbiorców. Pamiętajmy o tym, że baza podmiotów turystycznych nie jest wyłącznie narzędziem formalnym, ale odgrywa ważną rolę informacyjną dla osób planujących wypoczynek i poszukujących oferty w określonej lokalizacji czy o specyficznym profilu. To skuteczna promocja polskiej turystyki –powiedział Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zmiany, które zaproponował rząd i które właśnie podpisał Andrzej Duda są z korzyścią dla obu stron. Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Bon jest ważny do końca marca 2022 r.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com