PRL był okresem, kiedy polskie dzieci na rozrywkę mogły liczyć głównie poza domem. Przełom nastąpił 26 grudnia 1979 roku. Wtedy wyemitowano pierwszy odcinek popularnej do dziś Pszczółki Mai. Powstały dwie serie dające w sumie 104 odcinki, ale mało kto wie, że początkowo w naszym kraju miało ich być zaledwie kilka.

Premiera kreskówki odbyła się w PRL podczas Wieczorynki na antenie TVP i okazała się hitem – nawet dorośli śledzili przygody rezolutnej Pszczółki. Wcześniej tylko nieliczni wróżyli jej sukces. Sam Zbigniew Wodecki nie był przekonany, czy powinien zaśpiewać tytułową piosenkę.

PRL: Pszczółka Maja 

Trudno dziś znaleźć kogoś, kto nie znałby Pszczółki Mai, postaci uwielbianej przez pokolenia. Austriacko-japońsko-zachodnioniemiecka produkcja w Polsce pojawiła się nieco później niż w innych krajach, ale nie przeszkodziło to w osiągnięciu wielkiego sukcesu. Serial animowany oparty był na podstawie książki z 1912 roku autorstwa niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa. 

Oryginalną piosenkę tytułową wykonał zmarły niedawno Karel Gott, natomiast w Polsce współpracę zaproponowano Zbigniewowi Wodeckiemu. Co ciekawe, przez długi czas muzyk był sceptycznie nastawiony. Twierdził, że jego głos zupełnie nie nadaje się do tego utworu. Przyjechał jednak do studia, ale tylko po to, by udowodnić, że ma rację. Dopiero wtedy udało się go przekonać. Dziś trudno sobie wyobrazić, że piosenkę mógłby śpiewać ktoś inny.

  1. Barbara Kurdej-Szatan pokazała pierwsze zdjęcia synka. Jest śliczny, ale fanka zwróciła uwagę na jedną rzecz
  2. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia
  3. Siedziała w więzieniu z mamą Madzi. Ujawniła, co działo się z nią w zakładzie, wstrząsające szczegóły

Kto był głosem Pszczółki Mai?

Głosem Pszczółki Mai była Ewa Złotowska. Aktorka filmowa i teatralna podkładała głos także w produkcjach takich jak Nowe przygody Kubusia Puchatka, Kacze opowieści czy W krainie czarnoksiężnika Oza.

W kreskówce słyszeliśmy też głosy Jana Kociniaka, aktora znanego między innymi z serialu Samo Życie, który był głosem Gucia i gwiazdy M jak Miłość, Teresy Lipowskiej, która wcielała się w pajęczycę Teklę. Za dubbing Filipa odpowiadał Andrzej Gawroński – widzowie słyszeli go też w Pinokiu i Różowej Panterze.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

PRL
screen z bajki ”Pszczółka Maja”

PRL: Pszczółkę Maję oglądały dzieci w cąłej Polsce.

prl
screen z bajki ”Pszczółka Maja”

Piosenkę tytułową śpiewał Zbigniew Wodecki.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nagła wiadomość z Watykanu. Katolicy wstrzymali oddech
  2. Prawdziwa rewolucja w całej UE. Skończyło się. Teraz wszystko się zmieni
  3. Magda Gessler przyjechała prowadzić program. Nagle pojawił się tłum, jedna osoba rzuciła się w stronę restauratorki
  4. Wstrząsające wiadomości TVP. Wszyscy do końca mieli nadzieję, niestety potwierdzono śmierć
  5. Widzowie łapią się za głowy. Nieprawdopodobne, co zrobił Marek z „Rolnik szuka żony”. Dlaczego?
  6. Wystarczy wypić sok z jednego ziemniaka dziennie, by poczuć jego dobroczynnie działanie. Tanie rozwiązanie, a efekty zadziwią każdego

Źródło: radiopogoda.tuba.pl

 

Poprzedni artykułSkandaliczne zdjęcie ślubne małżeństwa z lubelskiego. Sprawą już zajęły się służby, aż włos się jeży na głowie
Następny artykułLepiej przygotuj się na wizytę listonosza. Wielu Polaków nie będzie zadowolonych, teraz dopiero się zacznie
Redaktor prowadząca w Lelum.pl Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Interesuje się polityką, kreowaniem wizerunku i show-biznesem. Fanka kina noir i kryminałów. W wolnych chwilach odwiedza warszawskie teatry.