Profesor Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił podczas wirtualnej konferencji prasowej poświęconej chorobom zakaźnym, że sytuacja jest bardzo poważna. Oprócz epidemii koronawirusa –mamy infodemię – cytuje wypowiedź naukowca Interia. 

Polki i Polacy są narażeni nie tylko na epidemię koronawirusa, ale także konsekwencje, jakie niesie nadmiar fałszywych informacji. Profesor z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego bardzo przed nimi ostrzega. 

Profesor ostrzega Polki i Polaków

Epidemia koronawirusa nie zwalnia. Na każdym kroku obawiamy się, że grozi nam zakażenie, wciąż słyszymy o kolejnych tysiącach zakażonych. Jak się okazuje, nie tylko epidemia nam zagraża, ale także nakład informacji, które coraz mniej mają wspólnego z prawdą.

Profesor Dzieciątkowski, rozmówca Interii uważa, że brak rzetelnych informacji może mieć opłakane skutki:

-Wraz z rozwojem pandemii mamy do czynienia z infodemią wiadomości na temat COVID-19. Zwłaszcza w mediach społecznościowych pojawiają się niesprawdzone informacje, jak również typowe fake newsy. A to niebezpieczne. Ostrzegam, nieprawdziwe informacje mogą nawet zabijać – ostrzega profesor.

Co więcej, dr hab. także wskazuje kiedy tak naprawdę fake newsy są dla nas groźne:

-Kiedy? Na przykład wtedy, gdy odstawi się prawidłowe leczenia albo ktoś będzie twierdził, że respiratory zabijają – wyjaśnił Dzieciątkowski cytowany przez Interię.

  1. Decyzja zapadła. Tysiące Polek i Polaków będzie zdruzgotanych, potwierdził się najgorszy scenariusz
  2. Mateusz Morawiecki nagle przekazał wiadomość dla wszystkich Polaków. Konieczna jest pełna mobilizacja
  3. Wielka wpadka braci Mroczek w programie TVP. Nikt nie spodziewał się podobnej sceny „Przykro mi”

Skąd wziął się koronawirus?

To pytanie jest zdaniem profesora kluczowe, by zrozumieć, jak potężna jest skala fake newsów. Okazuje się bowiem, że według badań, jakie pokazał profesor, ludzie mają zupełnie inny pogląd na tę kwestię.

Prof. Dzieciątkowski powołał się na badanie, w którym pytano respondentów o pochodzenie koronawirusa SARS CoV-2. Większość ankietowanych uważała bowiem, że wirus powstał w laboratorium w Wuhan. Więcej osób przyznała, że wirus jest sztuczny, mniejszość, że powstał przez przypadek, reszta dopiero, że jest to wirus naturalny.

Powody powstania wirusa też zdaniem różnych osób są zupełnie inne. Aż 3 procent ankietowanych myśli, że wirus w ogóle nie istnieje lub, że jest wytworem sieci 5G. Tymczasem profesor wyjaśnia:

-Koronawirus nie jest tworem sztucznym, jeśli ktoś w to wierzy, to muszę go rozczarować. Wyewoluował on naturalnie, tak jak to się często dzieje w świecie wirusów. 

Profesor zaznaczył więc:

-Mamy szybki i duży dostęp do informacji w internecie, ale wiele osób nie ma umiejętności weryfikacji dostępnych w nim informacji, dlatego dalej przekazują wszystkie otrzymane fake newsy – ostrzegał prof. Dzieciątkowski.

Ważne jest więc, by informacje weryfikować, a wiedzę na temat epidemii przede wszystkim czerpać od naukowców, wirusologów, którzy oficjalnie publikują swoje badania.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

PROFESOR
fot. unsplash.com/Anna Shvets

Codziennie otrzymujemy mnóstwo nowych informacji, których nośnikiem jest internet. Ważne, by je weryfikować. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”: Czadoman spełnia się nie tylko na scenie. Zwycięzca programu za kulisami
  2. Duże ograniczenia na polskiej granicy. Na dniach będą kolejne zakazy
  3. Ewa Farna zmieniła się nie do poznania, bardzo schudła. Fani na widok ostatniego zdjęcia: ”nikniesz w oczach”
  4. Mąż brał prysznic, gdy przyszedł do niego SMS. Żona wzięła telefon do ręki i aż przeszły ją ciarki
  5. Melania Trump wiedziała, że jej mąż przegra? Zanim ogłoszono wyniki przed Białym Domem zauważono ciężarówkę do przeprowadzek
  6. Zostały tylko 22 dni. Dla zapominalskich kary do 5 tysięcy złotych
  7. 5 niezawodnych sposobów na niebiańsko pyszne kotlety schabowe, których pozazdrości ci nawet szef kuchni. Palce lizać

Źródło: wydarzenia.interia.pl

 

Poprzedni artykułZdumiewające zachowanie Górniak w „The Voice”. Widzowie aż zdębieli „Edyta coś ci dolega?”
Następny artykułZapomnij, że masz na sobie szminkę – poznaj moc trwałości bez obciążenia z wyjątkową linią Avon Power Stay!
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl