Obostrzenia w Polsce zostały przedłużone do 18 kwietnia. Niedawno profesor Gut mówił o ewentualnym poluzowaniu panujących restrykcji. Niestety nie ma dobrych wieści dla Polaków.

Wiele osób ma już dosyć obostrzeń, które na zmianę są luzowane i zaostrzane. Widać to dobitnie po zachowaniu Polaków w przestrzeni publicznej. Coraz częściej można zobaczyć osoby, które nie noszą maseczek lub nie przestrzegają wymaganego odstępu.

Z tego też względu informacja o przedłużeniu obostrzeń nie spotkała się z entuzjazmem Polaków. Mimo to profesor Gut zaznacza, że w obliczu trzeciej fali koronawirusa, rząd nie miał innego wyjścia.

Obostrzenia zostaną z nami na dłużej

Profesor Gur w rozmowie z PAP stwierdził również, że każde poluzowanie obostrzeń w dobie pandemii będzie się wiązać ze wzrostem liczny zakażonych osób.

 – Mam świadomość dylematów, przed którymi staje rząd, ale w trakcie epidemii nie ma dobrego wyjścia. Każde poluzowanie obostrzeń daje wzrosty zakażeń – powiedział profesor Gut.

Co więcej, specjalista wskazuje też, na fakt, że wiele osób w momencie luzowania obostrzeń wychodzi z założenia, że to już koniec wszelkiego niebezpieczeństwa. Niestety jest to błędne przeświadczenie, które finalnie doprowadza do kolejnych wzrostów w ilości diagnozowanych przypadków COVID-19 w ciągu doby.

Może to oznaczać, że obostrzenia w tej lub innej formie zostaną z nami na dłużej. Na szczęście profesor Gut wyjawił, jakie jest najszybsze i stosunkowo najprostsze rozwiązanie tego problemu, a są nim szczepienia ochronne.

To właśnie dzięki nim nasze społeczeństwo może nabrać odporności, która zapewni nam koniec obostrzeń, jak i pandemii. Jednak do tego potrzebne jest zaszczepienie około 15-20 milionów osób.

 – Problem polega na tym, że po roku epidemii w Polsce widzimy, co się dzieje. Gdy tylko dochodzi do jakiegoś luzowania, wiele osób myśli, że to koniec. I wówczas znów mamy wzrosty i wpadamy w błędne koło. Mogą nas z niego wyciągnąć szczepienia. Do tej pory było za mało dostaw. Teraz chodzi o to, aby szczepić szybko, efektywnie, aby przyspieszyć kres epidemii  dodaje.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Gazeta.pl

Poprzedni artykułLewandowski udzielał wywiadu, kiedy nagle wparowała Klara. Zadała mu pytanie, piłkarz nie wiedział co robić
Następny artykułTVN upamiętnił Krzysztofa Krawczyka