Proteza piersi to produkt przeznaczony dla pań, które straciły tę część ciała wskutek choroby. Nie da się ukryć, iż środki zastępcze od zawsze pozostawiały wiele do życzenia. To może się jednak zmienić! Polka stworzyła rewolucyjną protezę 3D dla kobiet.

Małgorzata Załuska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jest autorką prototypu protezy piersi, która może mieć znaczący wpływ na komfort korzystających z niej Amazonek. Na czym polega innowacyjna strona tego projektu?

Rak piersi jako przyczyna zgonu wielu kobiet

Najnowsze raporty donoszą, iż rak piersi atakuje nawet co ósmą kobietę na świecie. W Polsce wspomniany nowotwór jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci. Co roku umiera na niego prawie 22 tysiące kobiet w różnym wieku. Co gorsza, liczba ta stale rośnie. Choroba bliskiej osoby z otoczenia Małgorzaty Załuskiej była bodźcem do podjęcia tej, jakże trudnej kwestii w swojej pracy magisterskiej:

– Bliska mi osoba zachorowała i musiała przejść zabieg mastektomii jednostronnej. W moim projekcie magisterskim postanowiłam zmierzyć się z tym tematem, który w Polsce nadal ma status tabu – wspomina projektantka w wywiadzie z magazynem WhiteMAD.pl

Proteza piersi Simpla

Młoda absolwentka przeprowadzając szeroką analizę rynku protez, zauważyła, iż dostępne produkty, oprócz pełnienia swojej funkcji, generują również szereg problemów. Większość z nich dotyczyła wygody i komfortu ich użytkowania. Prototyp, który zaprezentowała, miał okazać się rewolucją w tej sferze. Simpla ma być niezwykle spersonalizowana, począwszy od koloru i materiału, a kończąc na większym poczuciu intymności. 

Nagrodzony projekt Polki

Zaprezentowany przez Załuską produkt otrzymał główną nagrodę Paradyż Award w konkursie make me!. Na Instagramie absolwentki ASP pojawił się wpis, objaśniający główne zadanie projektu i jego konstrukcję:

– Moim celem było zaprojektowanie produktu, który imituje ludzkie ciało, ale nie tylko poprzez wygląd – bardziej poprzez naśladowanie fizycznych właściwości prawdziwej piersi. Proteza składa się z wielu połączonych ze sobą elementów, które są w stanie poruszać się niezależnie, co pozwala na wyjątkową elastyczność, nie do odróżnienia od prawdziwej piersi.

Na daną chwilę jest on w fazie dopracowywania. Ostatnim krokiem będzie stworzenie prototypu docelowego oraz testy konsumenckie. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, proteza piersi trafi do produkcji masowej.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Proteza piersi
Mat. prasowe

Proteza piersi Simpla to innowacyjny produkt, który ma znacznie wpłynąć na komfort wszystkich Amazonek.