Przedszkola i żłobki zostały objęte nowymi wytycznymi. Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował zasady przeciwepidemiczne dla placówek zajmujących się edukacją najmłodszych dzieci. Został z nich wykreślony zapis, że do placówek nie mogą przychodzić dzieci i pracownicy, jeśli ktoś z ich domowników przebywa w danym momencie na kwarantannie.

To już piąta aktualizacja dotycząca wytycznych, które obejmują przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i żłobki. Tym razem usunięto z nich przepisy, które dotyczyły osób przebywających w danym momencie na kwarantannie.

Przedszkola: nowe wytyczne

Przypomnijmy, że w świetle poprzednich wytycznych do przedszkoli i żłobków mogły uczęszczać tylko i wyłącznie dzieci zdrowe i bez żadnych objawów, które sugerowałyby chorobę zakaźną. W placówkach przedszkolnych oraz żłobkach nie mogły przebywać także osoby, których domownicy znajdowali się obecnie na kwarantannach.

W poprzednich wytycznych wskazywano na to, że pracownicy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach, innych form wychowania przedszkolnego oraz żłobków mogą przychodzić do pracy tylko wtedy, gdy nie mają żadnych objawów górnych dróg oddechowych lub gdy ich domownicy nie przebywają na kwarantannie.

Z aktualnych przepisów usunięto ostatni wspomniany zapis dotyczący izolacji. Pozostałe obostrzenia w przedszkolach i żłobkach nie uległy zmianom.

  1. Wstrząsające słowa Antka Królikowskiego o ojcu. Przyznał się podczas wywiadu, aż łzy napływają do oczu
  2. Już niedługo wchodząc do kościoła mocno się zdziwimy? Jest apel ministra finansów, chodzi o płatność na tacę
  3. Kobieta weszła do kuchni i zamarła. Spod szafki zaczęła wynurzać się przedziwna rzecz

Przedszkola: pozostałe wytyczne GIS-u

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego możemy znaleźć szczegółowe informacje na temat tego, jak ma wyglądać organizacja opieki w podmiocie. Dotyczy ona m.in. zabaw oraz  warunków sanitarnych.

Powierzchnia każdego pomieszczenia, w którym ma przebywać od 3 do 5 dzieci, musi wynosić co najmniej 15 mkw (wcześniej: 16 mkw). W przypadku większej liczby dzieci w sali powierzchnia pomieszczenia ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 mkw (bez względu na czas pobytu dziecka).

Zaleca się, aby do poszczególnych grup dzieci byli, w miarę możliwości organizacyjnych, przyporządkowani ci sami opiekunowie. Dodatkowo należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby również podczas zajęć.

Przedszkola oraz żłobki, podobnie jak inne instytucje, muszą działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Dlatego wprowadzono szereg restrykcji, które mają zapewnić zarówno podopiecznym, jak i opiekunom, bezpieczny pobyt w placówce.

Z sali zostały usunięte sprzęty oraz zabawki, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować. Jeżeli do zajęć sportowych są używane np. piłki czy skakanki, po każdym użyciu, należy je dokładnie umyć, wyczyścić lub zdezynfekować.

GIS zaleca również, aby dziecko nie przynosiło do przedszkola żadnych zabawek ani niepotrzebnych przedmiotów, zabranych z domu. Wyjątkiem są dzieci, które mają specjalne potrzeby edukacyjne, w szczególności te, z niepełnosprawnościami.

Oczywiście rodzice i opiekunowie przyprowadzający dzieci do przedszkola muszą zachowywać dystans społeczny wynoszący co najmniej 1,5 metra. Ta sama zasada dotyczy również pracowników podmiotu.

Podane wytyczne GIS-u nie są jedynymi. Ich pełną listę można znaleźć na stronie gov.pl w zakładce „Aktualności”.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Najpierw był ogromny huk, potem wyleciały szyby. Autobus wjechał w ogrodzenie
  2. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego „ataku zimy” dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  3. Kąpał się, kiedy przyszedł do niego SMS. Żona zobaczyła wiadomość od kochanki, odpisała jej w mistrzowski sposób
  4. Maciej Stuhr przygarnął pod swój dach Czeczenkę z trójką dzieci. Fani zdębieli, kiedy ujawnił powód decyzji
  5. Leon Niemczyk nie żyje. Jego ostatnie chwile były wstrząsające, zmarł w samotności we własnym mieszkaniu
  6. Black Friday w Rossmannie. Artykuły dla zwierzaków kupisz za grosze, obniżki nawet do 75%
  7. Mamy oficjalne wyniki sekcji zwłok Diego Maradony. Na jaw wyszła przerażająca prawda, nie było ratunku

Źródła: polsatnews.pl, gov.pl

 

Poprzedni artykułKasia Kowalska przekazała fanom dramatyczną wiadomość. Chodzi o jej zdrowie, współczujemy z całego serca
Następny artykułZygmunt Chajzer trafił do szpitala, przechodzi poważną operację. Syn: ”Proszę trzymajcie kciuki za jego zdrowie”
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl