Od 18 stycznia dzieci z klas 1-3 będą mogły wrócić do szkół. Niektórzy rodzice są ciekawi, kiedy przyjdzie czas również na starsze roczniki. Przemysław Czarnek zdradził wstępną datę. Myślę, że już w lutym będziemy mogli puścić, przynajmniej w systemie hybrydowym, uczniów starszych klas do szkoły — powiedział w rozmowie z Onet Opinie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich miesiącach rząd będzie mógł podejmować decyzje dot. powrotu starszych dzieci do szkół
  • Jak Przemysław Czarnek odpowiedział na obawy niektórych, że decyzja o powrocie dzieci została podjęta zbyt wcześnie
  • Czy ta decyzja jest już ostateczna i niezmienna

Przemysław Czarnek był gościem rozmowy Onet Opinie. Portal wypytywał go o sprawy związane z powrotem uczniów do szkół. Minister edukacji powiedział, że „chciałby, żeby w każdym momencie, kiedy to będzie możliwe, kolejne roczniki wracały do nauczania stacjonarnego”.

Przemysław Czarnek o powrocie starszych dzieci do szkół

Podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski oznajmił, że uczniowie klas 1-3 będą mogli powrócić do nauczania stacjonarnego już od 18 stycznia. Jednocześnie wszystkie pozostałe obostrzenia zostają utrzymane do 31 stycznia.

Przemysław Czarnek zapewniał wtedy również, że szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów. Rozpoczęło się również testowanie nauczycieli pod kątem obecności niebezpiecznego wirusa SARS-CoV-2.

Jednak opinia publiczna zaczęła zastanawiać się, czy rząd będzie chciał szybko pójść za ciosem i przywrócić stacjonarną naukę również w starszych klasach 4-8 lub dla maturzystów i ósmoklasistów. W programie Onet Opinie padła wstępna data.

Chciałbym, żeby w każdym momencie, kiedy to będzie możliwe, kolejne roczniki wracały do nauczania stacjonarnego, bo zdalne nie zastąpi tego, co dowiadujemy się w szkole. Dzieci tracą na tym — przyznał w rozmowie Przemysław Czarnek.

Dodał, że jeśli specjaliści potwierdzą, że jest możliwy powrót do szkoły, to szef MEN będzie o to postulował.

W optymistycznym wariancie, jeśli nie trafi do nas trzecia fala, myślę, że już w lutym będziemy mogli puścić, przynajmniej w systemie hybrydowym, uczniów starszych klas do szkoły — zapowiedział. Jednocześnie podkreślił, że powrócą w trybie hybrydowym, żeby nie było zbyt dużych tłoków w szkole.

Luty i marzec to są miesiące, kiedy będziemy podejmować stopniowe decyzje — zdradził.

Przemysław Czarnek o obawach związanych z powrotem dzieci do szkół

Przemysław Czarnek został również zapytany o obawy niektórych rodziców i nauczycieli do co tego, czy rząd nie podjął decyzji o powrocie dzieci do szkół zbyt wcześnie. W końcu liczba zaszczepionych osób nadal jest niewystarczająca do uzyskania wymaganej odporności.

Minister MEN powiedział, że dyrektorzy mogą zapewnić, że ich placówki są gotowe na przyjęcie już od najbliższego poniedziałku pierwszych uczniów do szkolnych ławek.

Bardzo ważne znaczenie miały opinie medyków, opinie ekspertów, profesorów z Rady Medycznej przy panu premierze. W piątkowy wieczór, kiedy rozmawialiśmy na ten temat dość długo, opinie były absolutne jednoznaczne — poinformował.

Dodał, że rząd nie jest w stanie w stu procentach zapewnić, że ta decyzja będzie trwała, że nie będzie trzeba jej zmieniać po kilku tygodniach. Zaznaczył, że władza nie wie, jak się będzie rozwijać pandemia koronawirusa.

W tych okolicznościach, jakie mamy, grupa wiekowa klas 1-3 […] to jest grupa wiekowa najmniej narażona na zarażenie się koronawirusem i transmituje go w sposób najmniejszy […] — zapewniał minister edukacji w rozmowie z Onet Opinie.

Myślicie, że starsze dzieci wrócą do szkół na przełomie lutego i marca?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Onet Opinie

 

Poprzedni artykułEwa Drzyzga opuściła studio „Dzień Dobry TVN”. Nerwowo oglądała się za siebie, uwagę zwróciła jedna rzecz
Następny artykułKelnerka zobaczyła, co zostawili klienci na stoliku i pobladła. W jednej chwili straciła grunt pod nogami
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl