Przepisy, które weszły w życie 1 kwietnia, dotyczące rozszerzonej kwarantanny wciąż budzą wiele pytań. Przed nami jedne z ważniejszych chrześcijańskich świąt. Wielkanoc według polskiej tradycji spędza się w gronie rodziny, nie tylko najbliższej, ale też tej dalszej, z którą nie widujemy się zbyt często. Jednak czy aktualne przepisy na to pozwalają? Ekspert odpowiada na te pytania w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Przepisy dotyczące rozszerzonej kwarantanny nie są do końca jasne. Warto więc bliżej przyjrzeć się rządowym zaleceniom, by uniknąć ewentualnych kar.

Przepisy – jak ich nie złamać podczas świąt Wielkiejnocy?

Rząd określił jasno charakter jakichkolwiek możliwych wyjść z domuobowiązek służbowy, potrzeby życia codziennego (swoich i najbliższej rodziny), kultu religijnego, a także wolontariat, np. pomocy osobom starszym. Tylko i wyłącznie w takich celach możemy poruszać się swobodnie. Spotkania z rodziną są możliwe, ale tylko z bliską, jest to opisane w następujący sposób: 

-Dozwolone są też spotkania z rodziną, do której należy małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu, czyli także teściowie. Dotyczy to także ew. rodziców partnera, pozostającego we wspólnym pożyciu, choć bez ślubu – podaje Gazeta Wyborcza.

Spotkania z bliską rodziną nie są więc zabronione. Wszelkie inne z dalszymi ciotkami, wujkami nie są uzasadnione, chyba że dalsza rodzina potrzebuje naszej pomocy lub opieki.

  1. Nie żyje była żona Jacka Rozenka. Kobieta długo chorowała, lekarze nie potrafili jej pomóc
  2. Zapadła decyzja ws. wyborów prezydenckich 2020. Niebywałe sceny w Sejmie
  3. Czy można iść na cmentarz? Policja tłumaczy, jak zachować się w czasie pandemii

Czy mogę odwiedzić dziewczynę, narzeczoną? Zabrać dzieci do drugiego rodzica?

Pary, których związek nie jest pełnomocny, nie są dla siebie bliską rodziną. A więc spotkanie się takiej pary nie jest aprobowane. Jednak w orzecznictwie sądowym czytamy: –Osoby pozostające we wspólnym pożyciu, z którymi możemy się spotkać, to osoby, które mają więzy duchowe, fizyczne oraz ekonomiczne. Jeśli para mieszka ze sobą i prowadzi wspólnie gospodarstwo domowe, wówczas absolutnie nie ma się czego obawiać.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

przepisy
unsplash.com/ Monika Grabkowska

Tegoroczna Wielkanoc powinna odbyć się w ścisłych przepisach kwarantanny. Powinniśmy unikać rodzinnych spotkań, pozostać w gronie najbliższych.

przepisy
unsplash.com/Jonathan Borba

Spędźmy te święta tylko w gronie najbliższych. Pamiętajmy, by opiekować się starszymi członkami rodziny z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

przepisy
fot. unsplash.com/ Stefan Vladimirov

Jesteśmy przyzwyczajeni do hucznego obchodzenia świąt Wielkanocnych. Przygotowywanie tradycyjnych smakołyków pozwoli nam poczuć magię tych świąt. Za priorytet uznajmy jednak swoje bezpieczeństwo.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Największy na świecie samolot transportowy wyląduje w Warszawie
  2. Wprowadzą „przepustkę COVID”? Życie po pandemii może być zupełnie inne za granicą
  3. 10 pomysłów na wykorzystanie czerstwego chleba. Nic się nie zmarnuje, a ty będziesz zachwycona
  4. Kot pierwszy raz w życiu zobaczył szczeniaki. Właściciele nagrali zaskoczonego mruczka
  5. Ratownik medyczny zaapelował do Polaków. Nagranie powinien zobaczyć każdy z nas
  6. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Kolejne 119 osób zakażonych, są ofiary śmiertelne

źródło: wroclaw.wyborcza.pl

 

Poprzedni artykułJak ugotować jajka, aby były idealne? Musisz przestrzegać 4 zasad, szczególnie przed wielkanocnym śniadaniem
Następny artykułKaja Godek dopnie swego? Już niedługo Polki mogą obudzić się w nowej rzeczywistości bez dostępu do aborcji
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.