Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Rak jądra u psa: objawy, leczenie, przerzuty i rokowania
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 21.12.2018 17:18

Rak jądra u psa: objawy, leczenie, przerzuty i rokowania

rasy psów
pixabay.com/ liatit

Rak jądra u psa. Rak jest jedną z najgorszych chorób, jakie istnieją. Niestety, nowotwory coraz częściej atakują nie tylko ludzi, ale również psy. Dlatego, jeśli obawiamy się o zdrowie naszego pupila, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o chorobie, na którą zapadł nasz pies. Jeżeli jest to rak jądra, nie bagatelizujmy problemu. Wczesne rozpoznanie może uratować życie naszego czworonożnego przyjaciela.

Rak jądra u psa. Czy można go wyleczyć? Jakie są rokowania? Rak u twojego ukochanego czworonoga nie musi oznaczać końca świata. Szanse na jego powrót do zdrowia zależą od mnóstwa czynników. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby pomóc swojemu psu jak najłagodniej przejść przez chorobę i szybko powrócić do zdrowia!

Rak jądra u psa

Rak jądra u psa polega na rozrastaniu się jego komórek w niekontrolowany sposób. Bezpośrednią przyczyną choroby jest hormonalna stymulacja androgenowa, gromadzenie się 5 dihydrotestosteronu (DHT), a także zwiększenie się ilości receptorów dla androgenów w gruczole krokowym.

Najbardziej narażone na chorobę są czworonogi z wnętrostwem. Co to znaczy wnęter? Wnętrostwo polega na tym, że jedno albo oba jądra, zamiast w mosznie, znajdują się w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej. Takie zwierzęta są narażone na przegrzanie jąder, co znacznie zwiększa ryzyko zapadnięcia na raka jąder i powoduje bezpłodność.

Rak jądra u psa objawy

Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Wbrew mitowi, że „rak nie boli” i nowotwór może wykryć jedynie lekarz, organizm naszego czworonoga wysyła wiele sygnałów. Mogą, ale nie muszą one świadczyć o tym, że chodzi o raka jądra u psa.

Jak objawia się rak jądra u psa? Jeśli dostrzegamy, że piesek krwawi z miejsc intymnych, nosa albo innych części ciała, koniecznie udajmy się do weterynarza. Czy odnosimy wrażenie, że w krótkim okresie jego waga gwałtownie spadła? A może przy głaskaniu wyczuwamy guzki i powiększenia, których wcześniej tam nie było? Brak apetytu, bolący i spuchnięty brzuch, biegunka, kłopoty z oddawaniem moczu albo krwawy mocz jasno świadczą, że z pieskiem dzieje się coś niedobrego.

Nie próbujmy leczyć zwierzaka samodzielnie – wiele schorzeń jest w stanie wykryć wyłącznie lekarz za pomocą badania krwi albo prześwietlenia. Tylko tak może dobrać zwierzakowi leki albo zaplanować metody leczenia.

Rak jąder u psów leczenie

Jak się leczy raka jąder u psów? Do podstawowych sposobów leczenia raka jąder u psów należy metoda chirurgiczna. Jest ona najczęściej stosowana u czworonożnych pacjentów, u których rak wykryto na dość wczesnym etapie.

Innymi sposobami są leczenie paliatywne albo chemioterapia. Leczenie paliatywne raka na czym polega? Leczenie paliatywne dotyczy przypadków, kiedy weterynarz kładzie przede wszystkim nacisk na złagodzenie przykrych objawów choroby oraz zapewnienie psu jak najlepszego samopoczucia. Istnieją różne metody leczenia paliatywnego. Do podstawowych należy podawanie leków przeciwbólowych, leczenie farmakologiczne i terapia hormonalna.

Chemioterapia u psa

Chemioterapia na czym polega? Chemioterapia jest najpopularniejszą metodą leczenia nowotworów. W wyniku dobrze wykonanej chemioterapii powinno dojść do wyniszczenia wszystkich dzielących się komórek. Chociaż skutkiem ubocznym jest osłabienie również zdrowych komórek, warto wiedzieć, że psy znoszą chemioterapię o wiele lepiej niż ich opiekunowie. Oczywiście wiele zależy od rasy i wieku.

Czy chemioterapia jest skuteczna? Istnieją przypadki, gdy weterynarz nie może wykonać chemioterapii, ponieważ takie działanie może doprowadzić do śmierci wycieńczonego pacjenta. Podawanie chemii obejmuje cały cykl leczenia. Opiekun chorego na raka jąder zwierzaka powinien zdawać sobie sprawę, że po pierwszym podaniu leków nie następuje polepszenie. Wręcz przeciwnie – zwierzak ma podwyższoną temperaturę ciała i odczuwa ból.

Rak jąder u psów. Rak jąder u starego psa

Rak jądra występuje najczęściej u piesków powyżej szóstego roku życia, ale niekiedy przytrafia się nawet dwuletnim i młodszym osobnikom.

Najczęściej na raka jądra psa zapadają dziesięciolatki. Dlatego im nasz zwierzak jest starszy, tym uważniej powinniśmy obserwować jego zachowanie i bardziej pilnować wizyt u weterynarza. Pamiętaj, że im zwierzak ma więcej lat, tym mniej energii i zdolności regeneracji.

Rak jądra u psa przerzuty. Nowotwór jądra u psa rokowanie

Czy rak jądra u psa daje przerzuty? Niestety, to możliwe, ale nie musi być regułą. Nowotwór jądra u psa rokowanie? Zwykle dzięki chemioterapii udaje się zahamować rozwój raka jądra. Szczególnie gdy został wykryty na wczesnym etapie.

Jeśli jednak przerzuty są zbyt rozległe, najczęściej weterynarz proponuje leczenie paliatywne. Leczenie paliatywne u nieuleczalnie chorych zwierząt ma zapewnić im największy komfort w ostatnich miesiącach, a czasem latach życia. W ten sposób zyskują jeszcze jakiś czas na spędzenie czasu z opiekunem, a opiekun – na pogodzenie się z losem i pożegnanie ukochanego czworonoga.

Rak jądra u psa zapobieganie

Nie da się w stu procentach zapobiec wystąpieniu nowotworu u naszego pupila. Jednak istnieją sposoby, dzięki którym możemy zniwelować niebezpieczeństwo, że rak jądra u psa w ogóle wystąpi.

Jak zapobiec rakowi jądra? Brak jądra u psa pomoże? Najskuteczniejszą metodą jest usunięcie jądra naszego psiaka, najlepiej obu na raz. To rozwiązanie szczególnie potrzebne, kiedy mamy do czynienia z wnętrem. Pamiętaj, że rak to choroba przenoszona genetycznie, więc istnieje zagrożenie, że jeśli rodzic albo dziadek twojego psa na nią zapadł, jego też to czeka.

Nie możemy również zapominać o profilaktyce. To szczególnie istotne, jeśli nasz czworonóg ukończył już szósty rok życia. Ważnych informacji może dostarczyć nawet podstawowe badanie krwi.

Rak jąder u psów. Badania profilaktyczne psa

Wydaje ci się, że kilka miesięcy albo rok bez wizyty u weterynarza nie mają żadnego znaczenia dla życia twojego czworonoga? Przypomnij sobie, że dla psa pół roku to aż pięć lat człowieka!

Do specjalisty warto zaglądać nie tylko, żeby kupić tabletki na odrobaczanie albo wykonać obowiązkowe szczepienie. Raz do roku nasz czworonóg powinien koniecznie przejść zestaw podstawowych badań, które rzucą światło na jego aktualny stan zdrowia. Zwierzaki najczęściej okazują, kiedy coś je boli, jednak czasem czują się zupełnie dobrze, chodzą chętnie na spacery, mają apetyt oraz są skore do zabawy. Zaczynają skarżyć się, dopiero gdy sprawy zajdą już daleko. W dodatku im szybciej odkryjemy, że doszło do zakażenia albo podrażnienia, tym szybciej i mniejszym kosztem uda się je wyleczyć.

Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać u weterynarza? Badania krwi – morfologia i podstawowe badania biochemiczne – a także badanie moczu, szczególnie jeśli pojawiają się w nim kropelki krwi. Zaburzenia pracy tarczycy albo powiększenie czerwonych krwinek są niedostrzegalne gołym okiem i tylko weterynarz precyzyjnie określi, co się dzieje.

Jak opiekować się chorym psem?

Jak opiekować się chorym psem? Istnieje tak zwana zasada 3xC i to jej powinniśmy się trzymać. Co to jest metoda 3xC? Cicho, ciepło, ciemno.

Jeśli do tej pory posłanie twojego pupila znajdowało się w miejscu, przez które codziennie przechodzili wszyscy domownicy, powinnaś je przenieść gdzieś, gdzie będzie miał więcej spokoju. Pamiętaj, że musi być wolne od przeciągów, nawiewów klimatyzacji oraz oddalone od kaloryfera na tyle, żeby pieskowi nie było zbyt gorąco. Nawet jeśli wcześniej uwielbiał uczestniczyć we wszystkim, co się działo w rodzinie, choroba to moment, kiedy powinien skupić się na zebraniu sił. Po drugie, to miejsce nie może być zbyt naświetlone. Jeśli w pokoju znajduje się okno, koniecznie zaciągnij zasłony albo zapuść rolety.

Co podawać choremu psu do jedzenia? Tak samo, jak u ludzi, dieta psa powinna ulec modyfikacji, kiedy akurat choruje. Koniecznie wypytaj o szczegóły weterynarza, ponieważ składniki, które pomogą czworonogom z chorym żołądkiem, niekoniecznie sprawdzą się u tych z rakiem jądra. Na pewno nie powinien jeść swojej codziennej karmy. Zamiast tego kup bezpośrednio w gabinecie weterynaryjnym specjalną wersję dla psich rekonwalescentów.

Legowisko dla chorego psa

Kiedy przygotowujemy legowisko dla chorego czworonoga, powinnyśmy zadbać, by czuł się na nim komfortowo i bezpiecznie. Pamiętaj, że zwierzak nie powinien, a często zwyczajnie nie może wychodzić zbyt daleko. Dlatego musi mieć wszystko położone „pod nos”.

Nie musisz od razu przynosić zwierzakowi wszystkich zabawek, ale ulubiona maskotka, gryzak lub kocyk jest niezbędny. Wykorzystaj kilka starych poduszek albo okryć, żeby uwić mu miękkie i przytulne gniazdko. Niedaleko umieść miskę z wodą i karmą. Pilnuj, żeby zawsze była przyjemnie zimna i świeża. Po całym dniu dokładnie ją wypłucz, żeby na dnie nie zostawał osad. Usuń wszystkie przedmioty i meble, które mogłyby stanowić przeszkodę albo zagrożenie dla zwierzaka.

Jeśli czworonóg nie może na razie opuszczać mieszkania, żeby załatwić swoje potrzeby, warto pomyśleć o tymczasowym rozwiązaniu. Pamiętasz maty, które stosowałaś, kiedy przeprowadzałaś z pupilem trening czystości? Powinnaś znowu się w nie zaopatrzyć. Kiedy dostrzeżesz, że psiak wierci się i spogląda znacząco w stronę drzwi, pomóż mu dotrzeć do maty. Pupil szybko nauczy się, że na razie musi siusiać tutaj. Maty są także przydatne, jeśli piesek ma problemy z wymiotami.

Spacery z chorym psem

Czy chory pies może wychodzić na spacer? Niekiedy nasz chory pupil nie ma sił, aby wyjść do innego pokoju, nie mówiąc o spacerach. Należy go wówczas zostawić w spokoju i do niczego nie zmuszać – niech zregeneruje siły. Jednak kiedy jego stan się polepszy, warto powoli zachęcać czworonoga, by wyszedł z nami na dwór.

Słońce i świeże powietrze są niezbędnym składnikiem powrotu do zdrowia. W przypadku ras psów małych sprawa jest ułatwiona. Kiedy york czy chihuahua się zmęczy, wystarczy wziąć go na ręce i zabrać do domu. Jednak bernardyn albo husky raczej nie da się tak łatwo okiełznać. Dlatego, nawet jeśli do tej pory zawsze zbiegaliście na parter po schodach, wybierz windę. Teraz każde, nawet najkrótsze wyjście to dla zwierzaka spory wysiłek i warto oszczędzać energię na później.

Pamiętaj, że w okresie rekonwalescencji nasz czworonóg powinien, w miarę możliwości, unikać kontaktu z innymi psami. Jego układ odpornościowy jest poważnie osłabiony, więc o wiele łatwiej może zarazić się chorobami i infekcjami.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

rak jądra u psa

Twój pies ma już ponad sześć lat, nie ma apetytu i stracił na wadze? Uważaj, to może być rak jąder.

rak jądra u psa

Rak jąder najczęściej występuje u czworonogów w dziesiątym roku życia. Dlatego przynajmniej raz do roku należy wybrać się z psiakiem do weterynarza, żeby przeprowadzić kompleksowe badania.

rak jądra u psa

Na początku leczenia, tuż po podaniu leków, stan zwierzaka prawdopodobnie się pogorszy. Opiekun powinien być na to przygotowany, żeby nie martwić się gorączką i bólem swojego pupila.

rak jądra u psa
rak jądra u psa
fot. unsplash.com J-S Romeo

Jeśli nasz zwierzak przeszedł zabieg chirurgiczny, najprawdopodobniej przez jakiś czas będzie musiał nosić specjalny kołnierz, który powstrzyma go od wylizywania świeżej rany.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Choroby psów: Najstraszniejsze psie choroby
  2. Ile pies jest w ciąży? Informacje i specyfika ras
  3. Głuchy pies: objawy, leczenie i jak mu pomóc