Jeśli jesteś palaczem, to nagranie tobą wstrząśnie. Filmik, który opublikowała amerykańska pielęgniarka Amanda Eller udostępniony został już przez internautów ponad pół miliona razy. Pracownica służby zdrowia pokazała wyraźnie jak różnią się płuca zdrowej osoby od płuc osoby palącej przez 20 lat. 

Amanda Eller mieszka w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych. Jest pielęgniarką jednego z amerykańskich szpitali. Na nagraniu, które udostępniła pokazuj próbę napełnienia powietrzem płuc osoby zdrowej i płuc osoby palącej przez ponad 20 lat, który miał wypalać jedną paczkę dziennie.

Płuca palacza – przerażające nagranie

Filmik robi wrażenie. O ile zdrowe płuco prawidłowo napełnia się powietrzem, te drugie, całe czarne, zniszczone przez dym papierosowy, wygląda przerażająco i widać, jak bardzo jest zniszczone.

Wciąż chcesz palić? – pyta amerykanka w poście dołączonym do wideo.

Rak płuca jest najczęściej występującym w naszym kraju nowotworem. Jest główną przyczyną zgonów w Polsce. Choroba nadal atakuje bez ostrzeżenia i rozwija się bardzo powoli, nie dając zazwyczaj żadnych objawów. Rak płuc działa potem błyskawicznie i dziesiątkuje na pozór zdrowe osoby po czterdziestce. Główną przyczyną rozwoju raka płuc jest palenie papierosów. 

Warto pamiętać, że rak płuc to jedna z niewielu chorób, które fundujemy sobie na własne życzenie. Jak się bowiem okazuje, niemal w 90 proc. przypadków zapadają na nie nałogowi palacze tytoniu.

Rak płuc – jakie są objawy?

Rak płuc jest chorobą atakującą niespodziewanie. Od wystąpienia pierwszych komórek nowotworowych do pierwszych objawów może minąć wiele lat. Niestety, wtedy jest już najczęściej za późno, bowiem nowotwór rozwinął się już na tyle, że leczenie może być nieskuteczne.

Jakie są pierwsze objawy raka płuc?

 • kaszel (zwłaszcza poranny)
 • chrypka
 • duszności
 • ogólne osłabienie
 • brak apetytu
 • nocne poty
 • kłucie i pobolewanie w klatce piersiowej

Należy jednak pamiętać, że takie objawy mogą towarzyszyć także zwykłemu przeziębieniu. W każdym przypadku konieczne jest wykonanie badania rentgenowskiego płuc. 

źródło: fakt.pl

ZOBACZ TEŻ: 

 1. Doda odchodzi na oczach Polaków. Żegna się z fanami
 2. Wygrał 1 z 10, zaproponował seks pani rozdającej nagrody
 3. Kompromitacja! Gwiazda „Dzień Dobry TVN” nie zna polskiej flagi
 4. Syn Edyty Górniak udostępnił stare nagranie mamy. Ale ta się wściekła