Rak szyjki macicy co roku zabija setki Polek. W naszym kraju zachorowalność na tę potworną chorobę jest najwyższa w Europie. Istnieje skuteczny sposób, by się przed nią uchronić. Jaki?

Statystyki dotyczące zachorowalności na raka szyjki macicy przerażają. Wykonywania badania cytologicznego raz do roku jest jedynym sposobem na wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie — leczenie i całkowite wyleczenie. 

Rak szyjki macicy zabija po cichu

Rak szyjki macicy jest przyczyną śmierci setek tysięcy kobiet. Tylko wczesna diagnoza zwiększa szanse na pokonanie choroby. Co jest tego przyczyną? Dowiecie się w artykule. 

Każdego dnia 10 kobiet słyszy diagnozę. Ponad połowa z nich umrze, jeśli choroba nie zostanie wykryta w początkowym stadium. Wcześnie zdiagnozowana choroba w fazie przedinwazyjnej ma dobre rokowania i daje duże szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważne są regularne badania ginekologiczne. 

Rak szyjki macicy 

Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem w skali świata wśród kobiet. Na pierwszym miejscu znajduje się rak piersi.  

Choroba jest niezwykle trudna do zdiagnozowania, ponieważ w początkowym stadium nie pojawiają się żadne niepokojące objawy. Dopiero gdy choroba się rozwinie i występują przerzuty, daje o sobie znać. Problem w tym, że wtedy może być już za późno. Jak skutecznie przeciwdziałać rakowi szyjki macicy?

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który odbył się w styczniu 2019 roku, miał na celu zwiększenie świadomości społecznej, a także zwrócenie uwagi na skalę problemu. 

Cytologia to badania diagnozujące raka szyjki macicy. Na czym polega? Za pomocą specjalnej szczoteczki lekarz ginekolog pobiera wymaz z pochwy. Badanie jest całkowicie bezbolesne, a może uchronić nas przed poważną, śmiertelną chorobą. Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonywanie badania raz w roku.

Co wywołuje raka szyjki macicy?

Za tę chorobę odpowiedzialny jest wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Lekarze zachęcają do szczepień. Zaszczepić powinny się nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni. Pamiętajmy, że powinniśmy dbać o nasze ciała nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz. Badajmy się regularnie!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

rak szyjki macicy
unsplash.com — Ani Kolleshi

Rak szyjki macicy zabija co roku setki kobiet. Tylko wczesne wykrycie choroby umożliwia efektywne leczenie. 

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułCo je Małgorzata Rozenek? Zdradziła swój największy sekret
Następny artykułFryzura Mai Ostaszewskiej to jej znak rozpoznawczy. Aktorka nie boi się radykalnych zmian