Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Rasy psów małych: pełen opis, charakterystyka i porady
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 14.12.2018 14:36

Rasy psów małych: pełen opis, charakterystyka i porady

Rasy psów małych: pełen opis, charakterystyka i porady
fot. unsplash.com Emmanuel Butrón Zapata

Rasy psów małych. Jesteście właścicielami małego pieska, a może planujecie takiego przygarnąć? W takim razie dobrze trafiliście! Wyjaśnimy wam, jak powinniście zadbać o pupila należącego do rasy psów małych. Opowiemy, czym się charakteryzują i co należy zrobić, by czuły się szczęśliwe.

Rasy psów małych.Wszystkie czworonogi – i nie tylko – wymagają mnóstwo opieki, troski i miłości. Jako świadomy i odpowiedzialny właściciel na pewno zdajesz sobie z tego sprawę W dodatku każdy pies, w zależności od rasy, ma swoje indywidualne wymagania i potrzeby. Nie są zbyt trudne do spełnienia, ale warto zdawać sobie z nich sprawę, żeby zapewnić pupilowi najlepsze warunki. Pomożemy wybrać idealną dla ciebie rasę i dokładnie wyjaśnimy, jak opiekować się swoim pieszczochem!

Rasy psów małych. Rasy małych psów domowych

Rasy małych psów domowych. Za rasy psów małych uważamy pieski, które osiągają maksymalnie do trzydziestu centymetrów wzrostu i ważą do około dziesięciu kilogramów. W przeszłości trzymano je dla towarzystwa. Pomieszkiwały na dworach i w pałacach oraz domach bogaczy lub… świątyniach. Dlatego są towarzyskie, miłe i silnie przywiązują się do właścicieli.

Rasy psów małych są szczególnie popularne wśród mieszkańców miast. W pewnym momencie posiadanie słodkiego mopsa albo buldożka stało się wręcz wpisane w tzw. wielkomiejski styl życia. Ich właściciele traktują ich jak członków rodziny, zabierają ze sobą do kawiarni i restauracji przyjaznych zwierzakom, kupują im ciepłe ubranka w specjalnych sklepach, by ułatwić im zimowe i jesienne spacery.

Jak długo żyją psy? Psy żyją na ogół do kilkunastu lat. Istnieje zestawienie, przygotowane przez Kazimierza Sciesińskiego, zgodnie z którym psie dwa lata to dwadzieścia cztery lata człowieka, trzy– dwadzieścia osiem i tak dalej.Z wiekiem, tak jak ludzie, zaczynają częściej chorować, pogarsza im się wzrok, a sierść traci kolor i siwieje. Jeśli podejmujemy się opieki nad pieskiem, który ma już swoje lata, musimy wziąć pod wagę, że wymaga większej troski i czasu, niż szczeniak lub młody psiak.

Wzrok, tak kluczowy dla ludzi, nie jest najważniejszym zmysłem, którym pies odbiera świat. Bardziej polega on na węchu, słuchu i dotyku. Co ciekawe, ten ostatni czworonogi odbierają za pomocą całego ciała, a nie tylko łap.

Jakie rasy małych psów polecacie? Rasy psów małych białych

Rasy psów małych maltańczyk. Maltańczyk należy do jednej z najstarszych ras psów na świecie! Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiły się już w starożytnej Grecji. Za kraj ich pochodzenia uznaje się wyspę Maltę, od czego wzięła się nazwa rasy. Mają długie, jasne i miękkie włosy, których prawie nie gubią. Jest bardzo grzeczny i posłuszny i uwielbia zabawę.

Rasy psów małych białych west highland white terrier. West highland terrier to piesek o długich, kręconych białych włosach. W przeszłości był używany do polowań, dlatego charakteryzuje się energicznością i chęcią do zabawy. Od najmłodszych lat powinien, kiedy to tylko możliwe, przebywać z innymi pieskami. W innym wypadku w dorosłym życiu piesek może mieć problem z socjalizacją.

Rasy psów małych puszystych. Biszon to prawdziwy słodziak! Jest wesoły, radosny i przyjazny, świetnie się czuje w towarzystwie dzieci. Nie sposób go pomylić z żadnym innym psem z powodu jego charakterystycznej, kędzierzawej białej sierści, przypominającej afro. Jest spokrewniony z bolończykiem.

Rasy psów małych i średnich

Rasy psów małych szpic miniaturowy. Szpic miniaturowy to wielki domator i rozrabiaka – prawdziwe żywe srebro. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela i boleśnie przeżywa dłuższą rozłąkę. Występuje w wielu umaszczenia, od pomarańczowego, brązowego, czarnego, po szary i biały. Szpice są odważne i pełne werwy, a kiedy widzą psa, nawet o wiele większego, od razu ruszają, by pokazać, kto tu rządzi.

Rasy psów małych terier. Jack russell terrier jest zwinny, szybki i radosny. Przepada za zabawą, zwłaszcza ze starszymi dziećmi, ponieważ mocno przywiązuje się do swojej rodziny i jest wobec niej lojalny. Występują w trzech odmianach ze względu na umaszczenie: krótkowłose, szorstkowłose i złamane.

Rasy psów małych yorkshire terrier. Yorki to jedne z najpopularniejszych psów. Wyglądają słodko i niewinnie niczym pluszaki, ale to tylko pozory. Ich właściciele półżartem skarżą się na ich temperament i zadziorność, w których nie ustępują szpicom. Podobnie jak szpice, chętnie wchodzą w konfrontację z większymi psami. Dlatego na spacerze w parku ich właściciele muszą mieć szeroko otwarte oczy. Pamiętajmy, że yorki pochodzą w prostej linii od psów myśliwskich, nic więc dziwnego, że ciągnie je do bitki.

Jakie są rasy psów małych?

Rasy psów małychchihuahua.Chihuahua to najmniejsza rasa psów na świecie. Wydawałoby się, że powinny być wystraszone i wycofane, ale jest wręcz przeciwnie: to odważne i pewne siebie psy, które zdają się nie zauważać swoich skromnych gabarytów. Na ich szczęście, zdarza się, że większe psy (i koty) na ich widok często tracą głowę i początkowo nie wiedzą, z kim w ogóle mają do czynienia. Mimo to bezpieczniej, żeby właściciele nie dopuszczali do ich kontaktów z obcymi psami, szczególnie jeśli różnią się wzrostem.

Rasy psów mopsy i buldogi. Na liście małych psów nie mogłoby, rzecz jasna, zabraknąć mopsów i buldożków francuskich. Te rasy psów są do siebie tak podobne, że ludziom często zdarza się je mylić. To typowe pieski salonowe, które wynoszą ciepło mieszkania i wygodne kolana swoich właścicieli nad długie spacery. Są przyjazne, skore do pieszczot i zabawy.

Jakie znacie rasy małych psów? Rasy psów małych kudłatych

Rasy psów małych pekińczyki. Pekińczyki pochodzą z egzotycznej Mandżurii i tak jak shih tzu, przez wieki mieszkały w lokalnych świątyniach. Według legendy ich zwinność, drobna budowa oraz mężne serce pomagały im walczyć z demonami, które atakowały miejsce modlitwy. Chińczycy uważali je za półboskie stworzenia, a ich kradzież karano śmiercią. Po raz pierwszy w Polsce pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym. Chociaż pekińczyki są czułe i oddane wobec swoich opiekunów, cenią sobie spokój i wygodę, wobec obcych bywają nieufne i niechętne.

Rasy psów małych chin japoński. Z Chin pochodzi także inny mały pies, czyli chin japoński. Jest cały pokryty bujnymi, miękkimi włosami. W przeciwieństwie do pekińczyka, kocha być w centrum uwagi!

Rasy psów małych shih tzu. Shih tzu trafiły do Europy dopiero w latach 30. XX wieku. Wcześniej mieszkały w buddyjskich świątyniach, nie można było ich kupić, a jedynie otrzymać w prezencie. Mają charakterystyczny spłaszczony pyszczek, podobnie jak m.in. buldożki, mopsy oraz pekińczyki. Są wesołe i towarzyskie, a kiedy wchodzą goście, pierwsze rzucają się, by ich powitać. Ich bliskim kuzynem jest lhasa apso.

Rasy psów małych bez sierści. Rasy psów małych czarnych. Grzywacz chiński występuje w dwóch wariantach: jest niemal w całości bezwłosy, poza bujną czupryną na głowie, albo obdarzony bujnym owłosieniem. Mimo swojego specyficznego wyglądu to niezwykle czuły i łagodny piesek, który mocno przywiązuje się do swojego właściciela i chętnie mu to okazuje. Z wielkim wyczuciem podchodzi do dzieci. Latem należy go smarować kremem z filtrem, by uniknąć oparzeń słonecznych.

Rasy psów papillon. Papillonów nie sposób pomylić z żadnym innym pieskiem dzięki jego charakterystycznym uszom. Przypominają one skrzydła motyla (stąd ich nazwa). Jeśli szukasz pieska, który dobrze znosi towarzystwo innych zwierzaków, papillon będzie idealny. Nieustannie domaga się czułości i miziania od właścicieli. Zawsze zjawia się tam, gdzie coś się dzieje.

1. Rasy psów małych do mieszkania? Najlepsze psy dla małego mieszkania

Jeśli pragniesz zaopiekować się pieskiem, ale nie mieszkasz w zbyt dużym mieszkaniu, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z marzeń. Istnieją liczne rasy psów, którym nie będzie przeszkadzał brak przestrzeni.

Rasy psów mało aktywne?Na przykład mopsy – są nie tylko przyjazne i wesołe, ale także nie przepadają za zbyt wielką ilością ruchu. To nie znaczy, że będziesz musiała zmusić swojego mopsa do wyjścia na spacer. On po prostu jest ciekawy świata, ale nie znosi się przemęczać. Aktywności nie lubią także pekińczyki albo shih tzu – to typowe kanapowce!

Rasy psów małych do mieszkania? Jedną z najpopularniejszych, szczególnie wśród mieszkańców bloku, rasą jest oczywiście yorkshire terrier, zwane też po prostu yorkami. W lenistwie nie ustępują im szpice miniaturowe. Pudel miniaturowy to prawdziwy król kanapy! Chociaż nie przepada za długimi spacerami, nie przeszkadza mu to być jednym z najinteligentniejszych psów w ogóle. Buldog francuski, spaniel tybetański, lhasa apso i oczywiście pappilon: im nie będzie przeszkadzać skromny metraż twojego lokum. Podobnie jack russell terrier, chin japoński, spaniel tybetański, cavalier king charles spaniel i grzywacz chiński. Ciekawymi przypadkami są chihuahua i pinczer miniaturka, które mimo niewielkiego wzrostu uwielbiają aktywność fizyczną, ale jednocześnie doskonale odnajdują się w niewielkiej przestrzeni.

2.Zalety małych psów.Dlaczego warto kupić małego psa?

Dlaczego warto kupić małego psa?Rasy psów małych nie tylko w większości nie potrzebują wiele ruchu, ale także, z czego rzadko zdajemy sobie sprawę, są najlepszymi stróżami. Są niezwykle wyczulone na dźwięki, pierwsze usłyszą, że pod drzwiami albo w okolicy posesji ktoś się kręci. Dlatego, jeśli twój piesek uparcie ujada pod drzwiami, upewnij się, czy nie próbuje ostrzec cię przed niebezpieczeństwem!

Ponadto małe psy są o wiele łatwiejsze do ułożenia niż ich wielcy krewni. Szybko się uczą i potrafią skutecznie zakomunikować właścicielom, o co im dokładnie chodzi Pamiętaj, by w czasie szkolenia nie traktować ich zbyt ostro i odpuścić, jeśli nie będą zainteresowane. Inaczej po prostu całkiem się zniechęcą.

3.Rasy psów małych dla dzieci

Masz dzieci lub spodziewasz się niedługo powitać na świecie kolejnego członka rodziny? Nie obawiaj się, że nie znajdą wspólnego języka z twoim pupilem.

Małe psy dla dzieci. Pamiętaj tylko, że to osoba dorosła jest odpowiedzialna za zdrowie i bezpieczeństwo zwierzaka. Nie wolno obarczać w pełni dziecka, które samo nie potrafi dobrze o siebie zadbać i przewidzieć konsekwencji – nie zawsze najmądrzejszego postępowania. Dlatego, zamiast adoptować psa „dla dziecka”, lepiej na razie pozwól mu tylko pomagać ci w opiece. Na przykład może trzymać zwierzaka na kolanach, kiedy razem jedziecie do weterynarza, dosypywać karmy i zmieniać wodę na czystą, towarzyszyć przy wyprowadzaniu czy kąpieli.

Małe pieski są o tyle lepsze dla osób, które mają dzieci, że nie są w stanie wyrządzić mu wielkiej krzywdy. Gdyby pies – np. w wyniku choroby psychicznej – stał się agresywny i próbował atakować starsze dziecko lub nastolatka, bez trudu poradzi sobie ono z obezwładnieniem czworonoga i zabezpieczeniem, by nie ucierpiało przed interwencją weterynarza.

Pamiętaj, że im młodsze dziecko, tym mniej można zostawiać pupila z nim sam na sam z dzieckiem, a najlepiej w ogóle. Dziecko nie musi mieć złych intencji albo być niegrzeczne, żeby skrzywdzić pieska, ale póki nie będzie samodzielne, nie wolno mu powierzać żywego, zależnego stworzenia.

4.Rasy psów małych puszystych

Jakie są puszyste rasy psów?Możesz przebierać spośród wielu rodzajów! Najbardziej charakterystyczne są biszony i szpice miniaturowe. Biszony mają charakterystyczną gęstą i białą sierść, która zazwyczaj ma tendencję do skręcania. Wymaga ona specjalnego strzyżenia, dzięki któremu przypominają ogromne pluszowe misie, niż psy. Z kolei szpice miniaturowe wyglądają jak wielkie kule puchu na maleńkich nóżkach.

Jeśli marzymy o piesku z piękną sierścią, możemy też adoptować maltańczyka, pudla toy, shih tzu lub jego kuzyna, lhasa apso. Pamiętajmy jednak, że wymaga ona systematycznej pielęgnacji, w tym wizyt u psiego fryzjera. Musimy zwrócić szczególną uwagę na kołtuny, które najlepiej rozczesywać za pomocą specjalnej szczoteczki. Inaczej narażamy pieska na ból, który na dobre zniechęci go do poddawania się czynnościom pielęgnacyjnym.

5.Rasy psów bardzo małych

Najmniejsze rasy psów zapytaj? Oczywiściechihuahua! Ten maleńki piesek osiąga zaledwie od szesnastu do dwudziestu centymetrów przy wadze wynoszącej średnio dwa, trzy kilo.

Jakie są małe rasy psów?Poza chihuahuą do najmniejszych ras psów należą maltańczyki, mierzące maksymalnie do dwudziestu trzech centymetrów oraz ważące niecałe trzy kilo. Shih tzu mierzą do dwudziestu ośmiu centymetrów przy wadze maksymalnej siedem kilo. W walce o tytuł najmniejszych psów świata niewiele ustępują pekińczykom, nie wyższym niż dwadzieścia centymetrów i zazwyczaj nieprzekraczające wagi pięciu, sześciu kilogramów. Podobne wymiary mają między innymi buldogi francuskie i mopsy.

6.Rasy małych psów bez ogona

Czy psy rodzą się bez ogona? Rasy małych psów są naprawdę różnorodne, jednak ani wśród małych psów, ani średnich, ani wielkich nie ma takich, które rodzą się bez ogona. Czasami bywa on tylko bardzo krótki, przez co może sprawiać wrażenie, że wcale go nie ma.

Po co psu ogon?Koty używają ogona, by zachować równowagę, kiedy wspinają się na drzewa. Do czego ogona używają psy? Odpowiedź jest o tyle prosta, co zaskakująca – do komunikacji. Pod ogonem psów znajdują się gruczoły zapachowe, dlatego na powitanie obwąchują się właśnie w tym miejscu. Psy, które czują, że zajmują wysoką pozycję w stadzie, trzymają wysoko zadarty ogon, żeby dać otoczeniu do zrozumienia, kim są. Jednak w obecności ważniejszego członka grupy natychmiast spuszczają ogon. Pies pozbawiony ogona nie może okazać swojego poddaństwa swojemu przywódcy, przez co naraża się na niebezpieczeństwo.

Psy, które żyją pod opieką ludzi, nie muszą nikomu okazywać swojego posłuszeństwa, więc ich zapach pełni inną funkcję: informuje o jego nastroju i stanie zdrowia.

7. Rasy psów małych bez sierści.Rasy psów małych dla alergików

Jeśli ty lub ktoś z członków twojej rodziny cierpi na uczulenie na psią sierść, najlepszym wyjściem będzie przygarnięcie pieska, który nie wywołuje alergii. Jaki pies dla alergika?Wśród ras psów małych jest ich wiele.

Sprawdź, czy alergię wywołuje u ciebie biszon. Wśród tej rasy najrzadziej zdarzają się przypadki uczulania, ponieważ nie ma zwykłej psiej sierści, lecz specyficzną wełenkę. Dlatego istnieje największe prawdopodobieństwo, że będziesz czuć się przy nim zdrowo.

9. Jaka karma dla małych psów?

Jaka karma dla małych psów?Jeśli masz małego pieska, musisz pamiętać, że potrzebuje on innej karmy, niż jego więksi krewni. Dlaczego? Ponieważ rasy psów małych mają inny metabolizm i bardzo szybko trawią pokarm, bez względu na to, czy akurat śpią, czy się bawią.

Ich karma musi być drobniejsza oraz dostarczać większej ilości składników odżywczych, a także lekkostrawna. Najlepiej poprosić o pomoc w wyborze weterynarza lub kupić od niego specjalną karmę, przygotowaną z myślą o rasach psów małych. Jakie składniki karmy dla psów?Uważnie czytaj etykiety! Kiedy widzisz, że producent karmy dokładnie wylicza poszczególne składniki, np. rodzaje zbóż, to znaczy, że próbuje zamaskować jej ubogi skład. Powstrzymaj się także od kupowania chrupek o wymyślnych kolorach i kształtach, ponieważ żeby uzyskać taki efekt, twórcy musieli wzbogacić je o węglowodany. Wystrzegaj się konserwantów i przeciwutleniaczy!

10. Gdzie kupić psa?

Gdzie kupić psa?Jest wielu sprzedawców, którzy oferują rasy psów małych. Jednak mnóstwo to pseudohodowle, których właściciele zmuszają sunie do wysiłku ponad siły, nie dbają o zwierzaki, trzymają je w koszmarnych warunkach oraz źle traktują. Dlatego należy zwracać się wyłącznie do zarejestrowanych, legalnych hodowli.

Jak wybrać hodowlę psów?Warto zajrzeć na stronę Polskiego Związku Kynologicznego. Uczciwy hodowca, który prowadzi legalną działalność, przy zakupie wręczy ci certyfikat oraz metryczkę pieska, a także jest w stanie bez problemu udokumentować działalność, pochodzenie zwierzaków itd. Właścicielom pseudohodowli w ogóle nie zależy na zdrowiu piesków, lecz wyłącznie szybkim zysku. Dlatego trzymają szczenięta w kartonie, pozwalają osobom z zewnątrz brać je na ręce, dotykać i oglądać, przez co przenoszą się na nie różne choroby. Z kolei hodowle podlegają licznym restrykcjom, więc maluchy są zdrowe i zadbane.

Pamiętaj, że jeśli jakikolwiek sprzedawca wzbudzi twoje podejrzenia, nie wahaj się powiadomić odpowiednich służb. To prawda, że najchętniej uratowałbyś przynajmniej jednego pieska, ale kupując od pseudohodowcy, zachęcasz go, by kontynuował proceder. Pamiętaj, że jeśli jego hodowla okaże się nielegalna, wszystkie zwierzęta zostaną zabrane w bezpieczne miejsce, a wolontariusze i pracownicy schroniska znajdą im dobre i kochające rodziny.

11. Jak zrobić posłanie dla psa?

Jak zrobić posłanie dla psa?Zarówno rasy psów białych, jak i ich więksi kuzyni potrzebują wygodnego posłania, na którym mogą odpoczywać i czuć się bezpiecznie. Wbrew pozorom skóra psa jest o wiele wrażliwsza, niż ludzka, więc jego legowisko musi być bardzo wygodne.

Pamiętaj, że piesek w ramach „urządzania” posłania będzie je trochę drapał i gryzł, więc powinno być z solidnego materiału, który nie ucierpi na tych zabawach. Gdzie zrobić posłanie dla psa?Posłanie dla psa powinno znajdować się w jakimś spokojnym miejscu, żeby mógł się na nim zdrzemnąć o każdej porze dnia i nocy, oraz ciepłe i suche, aby dobrze się w nim czuł. Możesz włożyć mu na posłanie ulubionego pluszaka, miękki kocyk albo poduszkę. Pamiętaj, że przynajmniej raz w miesiącu powinnaś wyprać legowisko. Jeśli twój zwierzak naniesie na nie błota lub zanieczyści w inny sposób, sprzątnij je od razu.

12. Czego nie mogą jeść psy?

Piesek jak najbardziej może jeść inne produkty niż karma, byle w granicach rozsądku. Jednak istnieje sporo smakołyków, które powinien sobie odpuścić. Dowiedz się!

Czego nie mogą jeść psy? Pieski powinny unikać czekolady i kawy. Nie wolno im także sięgać po takie owoce jak awokado, winogrona i rodzynki. Nie wolno im jeść pestek jabłek oraz orzechów makadamia.

Pieski nie mogą także próbować takich warzyw, jak cebula, czosnek, liście rabarbaru i szczawiu, ziemniaki oraz zielone części pomidorów i groszek. Niewskazane jest mleko i produkty mleczne, np. ser żółty, twaróg, jogurt czy maślanka. Nie wolno także przyprawiać karmy ani smakołyków, którymi je częstujemy.

Bezwzględnie nie powinny próbować alkoholu! Nawet niewielka ilość działa jak trucizna. Jeśli dajesz pieskowi kości, zadbaj, by nie pochodziły one z kurczaka, ponieważ są one drobne i ostre. Gdy pies połknie cukierka albo gumę do żucia, jedź z nim od razu do weterynarza – zawierają one toksyczne dla psów składniki.W sklepie nie ma już karmy dla psów, więc sięgasz na półkę z kocimi chrupkami? To błąd! Chociaż spełnia ona zapotrzebowanie kotów na składniki odżywcze, dla psa może być niewystarczająco pożywna. Regularne spożywanie przez psa kociego jedzenia może skończyć się nawet problemami z nerkami.

Na czarnej liście znajdują się również pestki, kolby kukurydzy oraz… jedzenie dla dzieci. Chociaż jedzenie ze słoiczków może zawierać konserwanty, które –nieszkodliwe dla dzieci – szkodzą delikatnym żołądkom piesków. Poza tym papki dla niemowląt czasem mają w składzie niewłaściwe dla psów warzywa. Jeśli twój piesek ostatnio kiepsko się czuje, powstrzymaj się od podawania mu ludzkich witamin. Przypadkowe połknięcie, zwłaszcza wśród przedstawicieli rasy małych psów, może mieć fatalne konsekwencje zdrowotne, a nawet prowadzić do śmierci. Pracę żołądka psa zakłócają również grzyby, nawet jadalne.

Nie kupuj psa pod choinkę

Posiadanie psa to wielka odpowiedzialność, jednak koszty i wysiłek, jaki wkładamy w opiekę, jest nieporównywalny z tym, co otrzymujemy w zamian. Nie bez powodu mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Są wierne, lojalne, a im lepiej się je traktuje, tym większą miłością się odwdzięczają. Pamiętajmy, że psy, tak samo jak my, odczuwają ból, emocje, przejmują się cierpieniem swojego opiekuna i tęsknią za nim.

Ani pies, ani jakikolwiek inny zwierzak nie jest najlepszym pomysłem na prezent świąteczny. Szczególnie jeżeli sami nie czujemy się przekonani do adopcji, lecz zgadzamy się, by uszczęśliwić dziecko. Rok w rok wolontariusze i pracownicy schroniska apelują, żeby nie kupować piesków pod choinkę, ponieważ „zabawka” szybko się nudzi i zostaje „zwrócona”. Jak czułoby się twoje dziecko, gdyby z dnia na dzień zabrano je od kochającej rodziny i oddano do domu dziecka? Właśnie tak wszystko wygląda z perspektywy pieska. Jeśli z powodu choroby nie możesz zajmować się pupilem, upewnij się, że zostawiasz go w rękach kogoś, kto obdarzy go miłością.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Rasy psów małych

Papillon ma charakterystyczne uszy, które przypominają rozłożone skrzydła motyla.

Rasy psów małych

Mopsy nad długie spacery przekładają wygodę kanapy i domowe ciepło.

Rasy psów małych

Ludzie często mylą ze sobą buldogi francuskie i mopsy z powodu podobieństwa obu ras.

Rasy psów małych

Pekińczyki są niewielkiej postury, za to mają waleczne serce i niespożyte pokłady energii.

Rasy psów małych

Szpic miniaturowy wygląda jak mała kulka puchu na nóżkach.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Rasy psów domowych: opis i charakterystyka
  2. Które psy mają włosy? Psy włochacze są cudowne
  3. Psy które wyglądają jak misie! Są po prostu urocze