Restrykcje, które zostały już wcześniej zaostrzone przez polski rząd, od dzisiaj wchodzą w życie. Tymczasowo zawieszono działalność m.in. instytucji kultury czy galerii handlowych. Jednak jest kilka pewnych wyjątków.  Czy można skorzystać z usługi fryzjerki lub kosmetyczki? Sprawdzamy, co pozostaje otwarte w sklepach wielopowierzchniowych.

Dzisiaj od soboty 7 listopada wchodzą w życie zaostrzone restrykcje związane ze wzrostem zakażonych na koronawirusa. Co z fryzjerem czy kosmetyczką?

Koronawirus w Polsce: nowe restrykcje od soboty

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego podczas środowej konferencji prasowej od dzisiaj aż do 29 listopada wchodzą w życie nowe obostrzenia.

Kolejne ograniczenia dosięgnęły m.in. najmłodszych z klas szkół podstawowych, instytucje kulturalne czy galerie handlowe. W sklepach o dużych powierzchniach nie będą funkcjonowały niektóre punkty sprzedaży. Co z usługami takimi jak kosmetyczka czy fryzjer? Zostaną zamknięte? Znamy szczegóły.

Okazuje się, że jak na razie takie punkty usługowe jak kosmetyczka czy fryzjerach pozostaną nadal otwarte w galeriach handlowych. Szef rządu przypominał jednak, że wszelkie zasady sanitarne muszą zostać zachowane.

Inne punkty, które pozostaną otwarte to m.in. sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, dla zwierząt, apteki, punkty apteczne, drogerie czy sklepy ze środkami czystości.

Oznacza to, że sklepy odzieżowe, meblarskie, ze sprzętem RTV i AGD czy obuwnicze zostaną zamknięte. We wszystkich pozostałych obowiązuje limit klientów:

 • sklepach do 100 mkw – 1 os/10 mkw
 • w sklepach powyżej 100 mkw – 1 os/15 mkw (bez zmian)
 1. Co się dzieje z Justyną Pochanke? Nikt nie miał pojęcia, smutne doniesienia wyszły na jaw
 2. Morawiecki zdradził, kiedy obostrzenia mogą zostać złagodzone. Trudno uwierzyć
 3. Zwykła moneta z PRL? Tylko pozornie, możesz na niej zarobić fortunę

Rozporządzenie Rady Ministrów

Informacje dotyczące najnowszych obostrzeń znajdziemy m.in. w rozporządzeniu Rady Ministrów z 6 listopada 2020 roku „zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

Jak przekazało wcześniej TVN24 w czwartek rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń trafiło do konsultacji. Zgodnie z jego pierwotnym projektem na liście wyjątków miały się również znaleźć sklepy meblowe takie jak np. Ikea czy Agata Meble.

Finalnie okazało się, że rząd zmienił zdanie w tej kwestii. W ostatecznej wersji rozporządzenia wyjątek dotyczący sklepów meblarskich został usunięty. Potwierdzają to różne wpisy sklepów na ich portalach społecznościowych.

Oprócz tych wszystkich tymczasowych zamknięć oraz zasad bezpieczeństwa trzeba również pamiętać o nadal aktualnych godzinach dla seniorów. Warto zaznaczyć, że obowiązują one od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12.

Oznacza to, że w sobotę możemy zrobić zakupy z nieco większą swobodą, nie zważając na aktualną godzinę. Godziny dla seniorów pozwalają osobom powyżej 60 roku życia w spokoju zrobić zakupy czy pójść na pocztę bez narażania się na kontakt z osobami młodymi, które mogą przechodzić koronawirusa bezobjawowo.

Jeśli więc miałyście umówioną wizytę u kosmetyczki lub fryzjera, który jest zlokalizowany w galerii handlowej — nie martwcie się. Będzie on dla was jak na razie jeszcze otwarty. Jeśli sytuacja epidemiologiczna się pogorszy, premier zapowiadał „narodową kwarantannę”.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

restrykcje
fot. dziennikustaw.gov.pl

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 roku znajdziemy wszystkie szczegóły.

ZOBACZ TEŻ:

 1. W ciągu 30 lat urodziła 14 synów. Właśnie jej rodzinę spotkała największa niespodzianka
 2. Blisko 200 ofiar śmiertelnych, gigantyczne zniszczenia. Żywioł uderzył potężną siłą za granicą. Odradzane są wszelkie wyjazdy do egzotycznych krajów
 3. Zagadka, która jest prawie niemożliwa do rozwiązania. Wśród sów ukryty jest kot, 98% osób go nie zauważa
 4. Ginekolog: „Większość moich pacjentek popełnia jeden błąd. Mam dość, zacznijcie w końcu myśleć”
 5. Kinga: ”Sprzątałam domy najbogatszych. Powiem wam co się tam wyprawia, normalnemu człowiekowi zrobi się słabo”
 6. Nagranie wszystko potwierdziło. Paweł z „Rolnik szuka żony” postawił na swoim
 7. Kanapka z ogórkiem i pomidorem jest najgorszym pomysłem. Eksperci biją na alarm, jedno z nich koniecznie wyrzuć

Źródła: dziennikustaw.gov.pl, msn.com

 

Poprzedni artykułMałgorzata Socha ujawniła całą prawdę na temat męża. Fani zdębieli, gdy usłyszeli jej słowa
Następny artykułWiśniewski ma na koncie nie tylko kilka małżeństw. Ujawnił całą prawdę „Byłem kiedyś z facetem”
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl