Rhodesian ridgeback – słyszeliście kiedyś o takiej rasie psów? Jeśli nie to w tym artykule dowiecie się wszystkiego, co powinniście wiedzieć na ich temat. Ile kosztuje Rhodesian ridgeback? Jaki ma charakter? Czy wymaga specjalistycznej pielęgnacji? Ile ruchu potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania? Odpowiadamy!

Na świecie istnieje wiele ras psów. Zapewne o niektórych lub nawet większości nie mamy bladego pojęcia. Poszukując odpowiedniego psiaka do naszego domu, powinniśmy przede wszystkim dobrać rasę, zapotrzebowanie oraz charakter do naszego stylu życia. A może odpowiedni dla nas będzie Rhodesian ridgeback? Sprawdźcie sami.

Rhodesian ridgeback – historia oraz charakter 

Rhodesian ridgeback, inaczej znany też jako afrykański pies na lwy, należy do grupy psów gończych. Jego bliskim kuzynem jest rasa thai ridgeback. Skąd pochodzi ten pies? Najstarsze ślady występowania tej rasy prowadzą do afrykańskich plemion Khoi-Khoi, czyli do plemion myśliwych i pasterzy. W około 500 r.n.e. rozpoczęto wędrówki z kontynentu afrykańskiego na południe. Z tego okresu pochodzą jedynie wzmianki o „afrykańskim psie z pręgą na grzbiecie”. Ich nazwa „afrykański pies gończy na lwy” zachowała się do dzisiaj. Te psy nigdy jednak nie polowały na lwy, a jedynie zaganiały ofiarę w koło i czekały na myśliwego, który zabije zwierzynę.

Rhodesian ridgeback
fot.pixabay

Rhodesian ridgeback – jaki ma charakter? Są to psiaki z bardzo dużym temperamentem, więc nie sprawdzą się u początkującego psiarza. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, choć nigdy nie „poddają” się mu. Świetnie sprawdzają się jako psiaki rodzinne, dobrze dogadują się z dziećmi.

Jest tolerancyjny i delikatny, jednak jego duży rozmiar nakazuje, aby kontakty z dziećmi odbywały się pod kontrolą rodzica. Toleruje inne psy, czuje się dobrze w grupie. Ma tendencję do „dominacji”, dlatego też warto najpierw zastanowić się, czy inny pies z naszego stada będzie psiakiem uległym. Świetnie sprawdzi się w roli stróża, ponieważ nie do końca ufa obcym. Jest natomiast opanowany i z pewnością powiadomi nas o intruzie, zanim przystąpi do ewentualnego ataku.

Rhodesian ridgeback: zapotrzebowanie na ruch

Do kogo pasuje Rhodesian ridgeback? Jest to doskonały psiak rodzinny, wyrozumiały i opiekuńczy wobec dzieci, bardzo inteligentny, który szybko i łatwo się uczy. Mało szczeka i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Bardzo przywiązuje się do właściciela i jest wobec niego lojalny aż do samego końca. Wymaga jednak bardzo dużo ruchu. U szczeniaków najważniejsza jest odpowiednia i wczesna socjalizacja, ale także dobre, konkretne szkolenie. Mimo wszystko bywają bardzo niezależne i uparte.

Rhodesian ridgeback jak każdy psiak potrzebuje w swoim życiu ruchu, jednak w przypadku tej rasy spacer wokół bloku na smyczy absolutnie nie wystarczy. To bardzo aktywny i żywiołowy pies. Wprost uwielbia biegać luźno, bez smyczy np. podczas rowerowej przejażdżki czy joggingu, wspólnie z właścicielem. Rhodesian ridgeback ma jednak bardzo silny instynkt myśliwski, dlatego spuszczenie go ze smyczy powinno być zawsze kontrolowane. Może on bowiem wyczuć zwierzynę i pobiec za nią, nie reagując na inne, otaczające go bodźce.

Rhodesian ridgeback: cena. Rhodesian ridgeback: hodowla

Jak wygląda Rhodesian Ridgeback? Jest to pies o wyważonych proporcjach, zwinny, aktywny, jednak dość mocny i muskularny. Bardzo wytrzymały i szybki. Umaszczenie, jakie możemy spotkać to od jasnopszenicznego do czerwonopszenicznego, choć dozwolone są drobne białe znaczenia, jednak nie powyżej palców czy w innym miejscu niż na piersiach. Tak samo jest w przypadku nadmiaru czarnego włosia, może ono występować na kufie i uszach, jednak w innych miejscach jest niepożądany. Rhodesian ridgeback żyje około 9-12 lat, podczas swojego życia rośnie do 63-69 cm w kłębie u psów, a 61-66 cm u suczek. Pożądana waga u psów to około 37 kg, natomiast u suk 31 kg.

Rhodesian ridgeback
fot.pixabay

Jeśli uważacie, że to psiak odpowiedni dla was, pamiętajcie, że najważniejsza jest odpowiednia i dobra hodowla. Nie kupuj psa z niesprawdzonego źródła. Unikaj hodowli niezarejestrowanych w FCI. Absolutnie nie kupuj z pseudohodowli i innych, nietypowych źródeł. Choć początkowo cena może i wydaje się atrakcyjniejsza w tego typu „hodowli”, na dłuższą metę jest to totalnie nieopłacalne, ponieważ psy a z takich miejsc często są chore, wymagają kosztownego leczenia czy nawet operacji, dlatego warto dołożyć więcej pieniędzy i mieć psa z pewnego, sprawdzonego źródła. Cena za psa z rodowodem waha się od 1500 zł aż do 4000 zł, jednak oprócz tego ważne są także koszty utrzymania. To dość duży psiak, a co za tym idzie je także dość dużo. Miesięczne koszty utrzymania zaczynają się od 200 do 250 zł i idą w górę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Twój pupil potrzebuje ruchu? Powstała pierwsza siłownia dla kotów
  2. Schronisko to nie było miejsce dla niego. Piesek wyciągnął łapkę przez kraty do kobiety. Błagał o pomoc
  3. Pies został wychowany przez koty. Zachowuje się i rusza jak one [ZDJĘCIA]
  4. Kociątko wpadło do głębokiego rowu. Jego mama od razu rozpoczęła akcję ratunkową
  5. Facet z kotem to idealny kandydat na męża. Mamy na to 10 dowodów
  6. Sąsiedzi skarżyli, że jego pies nie daje im żyć, gdy nie ma go w domu. Właściciel zamontował kamerę, by przekonać się, co wyczynia zwierzak
  7. Po 11 latach kot spotyka swoją dawną właścicielkę. Przez reakcję futrzaka kobieta zalała się łzami
Poprzedni artykułOjciec podnosił córkę za głowę i ciągnął za uszy. Wszystko nagrano, jego tłumaczenie jest chore
Następny artykułZnaki zodiaku mężczyzn zdradzają, co ich najbardziej kręci w kobietach. Na co zwracają uwagę?
Redaktorka działu zwierzęta w lelum.pl. Miłością do zwierząt zarażona zostałam już od małego i odkąd mogę pomagam tym mniejszym i słabszym. Prywatnie jestem mamą suczki o imieniu Foxy.