Dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli jeśli zostaną spełnione dwa warunki. Rząd określił jasne zasady. W przeciwnym razie lockdown zostanie przedłużony. RMF FM podało oficjalne doniesienia. 

Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, rząd zgodzi się na powrót dzieci do żłobków i przedszkoli tylko jeśli zostaną spełnione określone warunki. Co udało się ustalić? 

RMF FM: rząd podał dwa warunki

Rząd podał dwa warunki, które muszą zostać spełnione, by dzieci w najmłodszym wieku mogły od 19 kwietnia wrócić do zajęć w placówkach. 

Pierwszy warunek to zatrzymanie wzrostu liczby pacjentów w szpitalach. Według danych i statystyk w tym momencie w szpitalach znajduje się około 35 tysięcy pacjentów zarażonych koronawirusem. To jest o 10 procent więcej niż w zeszłym tygodniu. 

Drugi warunek to kwestia łóżek szpitalnych. Obecnie zajętych łóżek jest aż 80 procent. Liczba ta musi spaść poniżej 70 procent, by rząd mógł pozwolić na powrót dzieci do żłobków i przedszkoli. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Jeśli te dwie zasady nie będą mogły być spełnione, Ministerstwo Zdrowia zadecyduje o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń. 

Powrót dzieci do szkół 

Jak podaje RMF FM, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że wciąż nie zapadła żadna decyzja odnośnie powrotu starszych dzieci do szkół

Żadna decyzja w sprawie powrotu dzieci do szkół nie została podjęta. Bardzo byśmy chcieli, aby (…) najpierw wróciły dzieci do przedszkoli, żłobków, a w następstwie tego uczniowie do szkół. 

Rzecznik zaznaczył, że obecna sytuacja uniemożliwia podejmowanie jakichkolwiek decyzji w tej sprawie. Według Andrusiewicza powrót do szkół w kwietniu jest możliwy, ale jest jeszcze stanowczo za wcześnie, by podawać takie informacje i przypuszczenia jako pewnik. Dodał, że w tym wypadku również wszystko zależeć będzie od liczby chorych w szpitalach, wolnych łóżek na oddziałach oraz od ilości dostępnych respiratorów. 

Nie możemy tego wykluczyć, że jeszcze w kwietniu to nastąpi, ale nie możemy dzisiaj odpowiedzialnie, jako kierujący resortem zdrowia, powiedzieć, że to się stanie – podsumował rzecznik. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Rmf24.pl 

Poprzedni artykułNie żyje Maria Skąpska
Następny artykułOjczym miał zapłacić za ślub przybranej córki. Potraktowała go jak bankomat