Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Zmiany w 500 plus, nowe urlopy. Rewolucja dla rodziców, zasady wchodzą w życie lada moment
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 01.01.2021 13:58

Zmiany w 500 plus, nowe urlopy. Rewolucja dla rodziców, zasady wchodzą w życie lada moment

poród
fot. unsplash/Kelly Sikkema

Rodzice będą musieli przygotować się na rewolucyjne zmiany. Jedno z podstawowych świadczeń socjalnych, czyli 500 plus, czekają reformy. Resort rozważa również wprowadzenie premii za urodzenie drugiego dziecka i nowych urlopów rodzicielskich. Co trzeba wiedzieć o świadczeniach socjalnych w 2021 roku?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany czekają 500 plus w 2021 roku
  • Czy rząd ma zamiar wprowadzić dłuższe urlopy rodzicielskie
  • Na czym miałaby polegać premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka

W styczniu rodzice mogą wnioskować jeszcze o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, nazywany niekiedy „koronawirusowym”. Z kolei już od lutego można spodziewać się zmian w kluczowym programie rządu, jakim jest niewątpliwie 500 plus. Jakie reformy go czekają?

Rodzice muszą przygotować się na zmiany w 500 plus. Nowe terminy składania wniosków

Od 1 lutego rodzice będą mogli zacząć składać wnioski o 500 plus na kolejny rok zasiłkowy (jak na razie tylko przez Internet). Będzie on trwał od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022.

Z kolei od 1 kwietnia wnioski będą przyjmowane również drogą tradycyjną, czyli w ośrodku pomocy społecznej lub za pośrednictwem poczty polskiej. Rodzice, którzy złożą go do 30 kwietnia mogą spać spokojnie — będą nieprzerwanie dostawać pieniądze przez kolejne miesiące w roku.

Pozostałe zasady programy pozostają niezmienne. 500 plus nadal przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na sytuację materialną rodziny oraz wysokość zarobków w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa.

Premia za drugie dziecko i dłuższe urlopy rodzicielskie

Pomysł premii na drugie dziecko już dawno pojawił się w programie partii rządzącej. Jednak ostatecznie nigdy nie został on wprowadzony w życie. Jednak teraz resort rodziny ponownie chce go rozważyć.

Premia miałaby polegać na wynagrodzeniu w jakiś sposób młodym rodzicom tego, że w ustalonym, krótkim okresie zdecydują się mieć kolejne dziecko (np. w odstępie dwóch lat). Taką premią mógłby być chociażby dłuższy urlop rodzicielski.

Skoro już o urlopach mowa, do 2022 roku Polska ma wdrożyć dyrektywę o godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych. Zakłada ona, że każdy unijny kraj musi wprowadzić co najmniej dwumiesięczny urlop rodzicielski, z którego będą mogli skorzystać ojcowie.

Jedna z opcji, rozważana obecnie przez resort rodziny, zakłada, że wydłużenie obecnego urlopu rodzicielskiego z 12 miesięcy do 14 miesięcy. Przez rok dzieckiem zajmowałaby się mama, a dwa pozostałe miesiące przysługiwałyby ojcu. Jeszcze w tym roku rząd powinien przedstawić szczegóły.

Zmiany w innych świadczeniach socjalnych

Być może spore zmiany zajdą również w Karcie Dużej Rodziny. Rząd nadal nad nimi pracuje. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powyższy dokument będzie łatwiejszy do uzyskania w wersji elektronicznej (na smartfonie) za pomocą aplikacji mObywatel.

Wskutek tego nie trzeba będzie składać oddzielnego wniosku o domówienie karty w formie elektronicznej oraz ponoszenia opłaty z tego tytułu. Obecnie opłata ta wynosiła 9,21 zł.

Podobnej opłaty nie wnosiły tylko te osoby, które ubiegały się o przedłużenie ważności jej terminu lub zmiany danych osobowych. Przypomnijmy, ze Karta Dużej Rodziny (KDR) jest wydawana rodzicom, którzy mają przynajmniej trójkę dzieci lub więcej (nawet gdy te już dorosną).

KDR pozwala często na zrobienie zakupów z odpowiednimi rabatami w punktach, które ją honorują. W ten sposób można taniej nabyć bilety do kina, teatru czy na basen. Obecnie korzysta z niej ok. miliona rodziców, ale w wersji elektronicznej ma ją niespełna 300 tys.

Czekacie na jakieś inne zmiany w świadczeniach socjalnych i pomocach dla rodziców?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Powiązane
Poszukiwany, poszukiwana
Z jakiego filmu Barei pochodzi ten cytat? Te teksty znacie na pewno, tylko skąd?