Rodzice zastanawiają się, czy mogą wyjść ze swoim dzieckiem do sklepu. Nowe przepisy wprowadziły wiele zmian i nie wszystko jest na pierwszy rzut oka jasne. Na to, i wiele innych pytań odpowiedział dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z TVN24.

Wraz z początkiem kwietnia zostały wprowadzone nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Pojawiło się wiele nurtujących pytań, które zaprzątają głowę mieszkańcom naszego kraju. Czy rodzice mogą swobodnie wybrać się do sklepu z dzieckiem ? Na to pytanie odpowiedział jeden z ekspertów. 

Czy można wyjść z dzieckiem do sklepu?

Na pytanie, czy można wyjść z dzieckiem do sklepu, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Doktor Ernest Kuchar w programie Koronawirus. Raport odpowiada na wszystkie nurtujące pytania w tym te, czy rodzice powinni zabierać swoje pociechy na zakupy. 

-Wszystkie ograniczenia […] służą ograniczeniu kontaktów między ludźmi. Rozumiem, że zdarzają się sytuacje życiowe, kiedy nie ma, z kim zostawić dziecka, to z konieczności trzeba je zabrać- wypowiada się Doktor Ernest Kucher, jak cytuje portal tvn24.pl. 

Natomiast staramy się ograniczać kontakty, czyli jeżeli nie musimy, lepiej zostawić je w domu pod opieką kogoś innego. – kontynuuje lekarz

  1. Czy maseczki szyte w domu chronią przed wirusem? Ekspert rozwiewa wątpliwości
  2. Agata Duda złamała przepisy? Narażono zdrowie wielu młodych osób
  3. Zrozpaczony syn nagrał poruszające wideo. Jego rodzice zmarli na koronawirusa w odstępie kilku minut

W jakim wieku możemy zostawić dziecko bez opieki? 

Rodzice nie zawsze mają z kim zostawić swoje pociechy. Warto też pamiętać, że nie każde dziecko może pozostać bez opieki. W kodeksie wykroczeń czytamy:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Według artykułu 106 dziecko do 7 roku życia nie powinno być pozostawione bez opieki, w sytuacji gdy grozi mu jakieś niebezpieczeństwo. Nie ma innego przepisu, który dokładnie wskazywałby wiek dziecka, mogącego pozostać bez opieki. 

Sytuacja komplikuje się kiedy, rodzice zostawiliby dziecko poniżej 13 roku życia, same w domu i podczas ich nieobecności coś by mu się stało. W takich okolicznościach rodzice mogą spodziewać się konsekwencji prawnych. 

Zatem decyzja o tym, czy rodzice wybiorą się do sklepu z dzieckiem, należy do nich. Eksperci zalecają, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi i opuszczanie swoich mieszkań tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

rodzice
fot. Steven Libralon, unsplash.com

Rodzice zastanawiają się, czy mogą zostawić swoje pociechy bez opieki. 

rodzice
pixabay.com @tookapic

Ekspert odpowiada na wszystkie pytania. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
  2. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce
  3. Monitoring z windy ku przestrodze właścicieli psów. Chwila nieuwagi i mogłoby skończyć się tragicznie
  4. „Nasz Nowy Dom” odmienił jej życie. Niestety, zmarła kilka tygodni po remoncie
  5. Ważne wiadomości dla Polaków planujących wizytę u dentysty. Ministerstwo wydało specjalne zalecenia

Źródło: tvn24.pl, dziecko.trojmiasto.pl/

Poprzedni artykułPodczas epidemii urodziły im się bliźniaki. Z tej okazji dali im takie imiona, że odbiera mowę
Następny artykułCzy w niedzielę sklepy będą otwarte? W jakich godzinach zrobimy zakupy? Odpowiadamy
Redaktorka w Lelum.pl z wielką pasją do pisania. Ogromna fanka włoskiej kultury, języka i kuchni. Uwielbia spędzać czas na łonie natury, poznawać nowe miejsca i podróżować. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni, uprawia sport i czyta książki.