Rodzice, którzy zachorują na koronawirusa, mają pełne prawo do tego, by się obawiać o to, co stanie się z ich dziećmi w takiej sytuacji. Na taki przypadek powstały specjalne przepisy, które mają ułatwić tę trudną sytuację. 

Rodzice chorujący na COVID-19, albo ci, którzy zaobserwowali u siebie objawy koronawirusa, mają specjalne prawa dotyczące ich dzieci. Wszystko zależy od tego, czy dziecko jest już zarażone, czy nie.

Rodzice chorzy na koronawirusa, co z dziećmi?

Adwokat Marcin Szymańczyk podczas programu w TVN 24 wyjaśnił, że w sytuacji, gdy u obojga rodziców zostanie zdiagnozowany pozytywny wynik na obecność koronawirusa, postępowanie może być dwojakie. Należy w następnej kolejności przebadać dziecko lub dzieci chorych, by stwierdzić czy jest zarażone. Jeśli tak, cała rodzina musi odbyć przymusową kwarantannę. W zależności od powagi sytuacji, w domu, w szpitalu lub innym miejscu,  w którym będą odosobnieni od społeczeństwa. 

Jeśli jednak okaże się, że dziecko lub dzieci nie są zarażone, co wtedy? Adwokat stwierdza, że nie powstały uregulowane przepisy postępowania w takiej sytuacji. Prawnie jest jednak możliwe wskazanie osoby trzeciej, która przez czas choroby rodziców będzie sprawowała władzę rodzicielską nad dzieckiem. Rodzice mogą upoważnić kogoś z rodziny, inną zaufaną osobę lub instytucję, która wspiera rodziny. 

  1. Naukowcy z Lublina wyliczyli, ile może potrwać walka z epidemią przy obecnych zakazach. Niestety, nie mają dobrych wieści
  2. Latami starali się o dziecko. Niewyobrażalne, co się stało w dniu porodu, cały szpital zalał się łzami
  3. Nowe zalecenia CDC dotyczące maseczek ochronnych. Duża zmiana dla większości

Dzieci a koronawirus

Koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, jeśli nasze dziecko lub my, mamy stwierdzony pozytywny wynik na obecność koronawirusa, możemy być niemal pewni, że wszyscy domownicy mogą być zarażeni. W szpitalach zakaźnych dzieci zarażonych koronawirusem jest niewiele. Według badań przeprowadzonych na całym świecie dzieci mają bardzo łagodny przebieg choroby, choć zdarzały się wyjątki od tej reguły.

Przenoszenie chorób wirusowych jest bardzo szybkie u dzieci. Dlatego tak ważne jest, by były odseparowane od swoich rówieśników. Podczas panującej epidemii należy bardzo uważać na siebie i dziecko i nie lekceważyć żadnych objawów choroby. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

rodzice
unsplash.com/Aditya Romansa

Rodzice muszą być szczególnie uważni podczas panującej epidemii. Dzieci łagodnie przechodzą zarażenie, ale jeśli mają w jakikolwiek sposób obniżoną odporność, poważne choroby współistniejące może w ich przypadku być inaczej.

rodzice
pexels.com/Kelly Sikkema

Na wszelki wypadek mierzmy dzieciom regularnie temperaturę.

rodzice
fot. usnplash.com

Jeśli okaże się, że nasze dziecko nie jest zakażone, a my tak, mamy prawo wyznaczyć zastępczego opiekuna, który będzie sprawował pieczę nad dzieckiem podczas trwania choroby.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dziewięć razy siedział w więzieniu. Wyszedł. Przez okno włamał się do mieszkania na trzecim piętrze
  2. Wyszły na spacer do parku, dostały po 12 tys. zł kary. Lepiej zostać w domu
  3. 10 pomysłów na wykorzystanie czerstwego chleba. Nic się nie zmarnuje, a ty będziesz zachwycona
  4. Kot pierwszy raz w życiu zobaczył szczeniaki. Właściciele nagrali zaskoczonego mruczka
  5. Ratownik medyczny zaapelował do Polaków. Nagranie powinien zobaczyć każdy z nas
  6. Jak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domu

źródło: medonet.pl

 

Poprzedni artykułKrólowe Życia. Jedna z bohaterek wytatuowała sobie całą twarz. Jak wam się podoba?
Następny artykułMZ właśnie przekazało drugi, uzupełniony komunikat. Zakażonych jest znacznie więcej, kolejne ofiary śmiertelne
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.