Policja wystosowała pilny apel do rodziców w całej Polsce. Komunikat dotyczy straszenia małych dzieci mundurowymi. Bądź grzeczny, bo zabierze cię policjant — z pewnością nie raz słyszeliśmy to z ust mamy lub taty. Funkcjonariusze podkreślają, że nie jest to najlepsza metoda wychowawcza, dlatego rozpoczęli akcję „Nie strasz dziecka policjantem”.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki apel do rodziców wystosowała policja
  • Dlaczego mundurowi postanowili rozpocząć podobną akcję
  • Dlaczego komunikat dotyczy rodziców w całej Polsce

Rodzice, chcąc uspokoić swoje dziecko, nie raz straszą je policjantem, który je zabierze. Policjanci nakłaniają do refleksji, czy robiąc w ten sposób, nie przyczyniamy się do nieszczęścia malucha. Co jeśli naprawdę dziecko potrzebowałoby pomocy, a będzie się bało mundurowych?

Pilna akcja policji. Rodzice muszą zwrócić uwagę na jedną rzecz

Policjanci wspólnie z Wydziałem Promocji Urzędu Miejskiego w Wyszkowie chcą uświadomić rodziców, że straszenie nie jest idealną metodą wychowawczą. Dlatego prowadzą akcję „Nie strasz dziecka policjantem”.

Funkcjonariusze przekazali, że często spotykają się z sytuacją, kiedy słyszą, jak rodzice ostrzegają swoje pociechy przed stróżami prawa. Twierdzą, że wymuszanie w ten sposób na dziecku posłuszeństwa jest tylko chwilowe, a w przyszłości konsekwencje wypowiedzianych słów mogą być dla niego niebezpieczne.

Przypuśćmy, że nasze dziecko gubi się, zaczepia je ktoś obcy lub jego opiekun potrzebuje pomocy. Mało prawdopodobne jest, by zwróciło się wtedy do policjanta, który byłby w okolicy. Oczywiście taka reakcja dziecka byłaby prawidłowa i pozwoliła na zażegnanie niebezpieczeństwa. Jednak straszone wcześniej mundurem dziecko może bać się nawiązania z funkcjonariuszem kontaktu — możemy przeczytać na stronie Policji.

Podkreślają przy tym, że małe dziecko nie odróżnia prawdy od fikcji i nie wie, co to żart. Dodają, że jeśli dzieci „słyszą, że mają się bać policjanta, to się go boją”.

Nie kształtujmy w dzieciach poczucia strachu tam, gdzie jest on zupełnie niepotrzebny, nieprzydatny — zwracają uwagę.

Policja apeluje. „Uczcie dzieci dobrych nawyków”

Ze względu na to wszystko Policja postanowiła rozpocząć akcję „Nie strasz dziecka policjantem”. Nakłania ona w ten sposób rodziców, aby uczyli swoje pociechy, że w sytuacji zagrożenia mogą one podejść do mundurowego i poprosić go o pomoc. Ten policjant uratował pewną pobitą dziewczynkę, a dwa lata później ją adoptował.

Nie wzbudzajmy w nich lęku i strachu przed mundurowymi. Uczmy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa, zamiast wzbudzać w nich lęk. Tymczasowe wyegzekwowanie w ten sposób posłuszeństwa tylko wydaje się idealnym rozwiązaniem, ponieważ w przyszłości może mieć bardzo negatywne skutki — apelują.

Aby łatwiej było im dotrzeć do rodziców, przygotowano specjalną grafikę, która ma pomóc w szerzeniu akcji. Możecie ja zobaczyć poniżej lub na stronie głównej policji.

Uważacie, że ich argumenty są słuszne? Straszycie swoje dzieci funkcjonariuszami? Może same byłyście kiedyś straszone przez rodziców lub dziadków?

Zobacz zdjęcie:

Policja prosi, aby nie straszyć dzieci stróżami prawa. W przyszłości może to mieć złe konsekwencje.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: policja.pl

 

Poprzedni artykułMałgorzata Rozenek pokazała, jak udekorowała dom na święta. Zaszalała, przygotowała specjalną rzecz dla półrocznego synka
Następny artykułTygodnik ujawnił, ilu mężów miała Elżbieta Jaworowicz. Miłość odnalazła dopiero u boku tajemniczego Eugeniusza
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl