Rodzice wcale nie muszą zgadzać się na takie traktowanie. W okresie kwarantanny nauczyciele szczególnie surowo rozliczają uczniów z materiałów. Dzieci mierzą się ze stosem zadań i kartkówek na mailu. Czy to jest normalne? Warto poznać swoje prawa w obecnej sytuacji.

Czy praca domowa odrobiona w okresie kwarantanny może być oceniona na tych samych warunkach, co w budynku szkoły? A czy za niepojawienie się na e-lekcji może grozić regularna nieobecność? Te i wiele innych pytań zadają sobie w okresie kwarantanny rodzice. Ich dzieci mierzą się z masą zadań do odrobienia, zlecaną przez nauczycieli. Pomimo dystansu, niektórzy z nich nadal mają surowe wymagania. Jakie są faktyczne obowiązki uczniów?

Rodzice są bezradni

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło oficjalne zawieszenie działalności szkół i placówek edukacyjnych z powodu pandemii koronawirusa. Pojawiło się jednak hasło, że to nie są ferie i aby nie zaniedbywać rozwoju uczniów, stworzono platformy e-learningowe umożliwiające pracę z dziećmi na odległość. Część nauczycieli wzięła sobie to jednak zbyt do serca i wymaga od uczniów zdecydowanie za wiele, strasząc konsekwencjami.

Niektórzy nauczyciele realizują program tak jak zwykle i wymagają od uczniów odrobionych prac domowych w terminie, a inni nie robią w kierunku swoich uczniów nic. Zdezorientowane dzieci stresują się, że nie zdążą ze wszystkim, tym bardziej że w warunkach domowych ciężej jest się zmotywować do pracy. Nieświadomi realnych praw ucznia rodzice stają się już powoli w tej sytuacji bezradni. 

  1. Co Polacy kupują w aptekach w czasie koronawirusa? Farmaceuci nie mogą uwierzyć
  2. Ogromny wzrost zarażeń. Zakaz wychodzenia z domu bez zakrytych ust i nosa u sąsiada Polski
  3. Tragiczne zdjęcia z Włoch. Wojsko ciężarówkami wywozi trumny z ciałami, kostnice nie mają miejsca

Nauka w trakcie kwarantanny: prawa ucznia

Na podstawie pisma Kuratorium Oświaty w Warszawie z dnia 12 marca można wyciągnąć wnioski, że w sytuacji zawieszenia zajęć dydaktycznych, nauczyciele nie mają prawa, by realizować program podstawy programowej. 

Nauczyciele pozostają pod opieką dyrekcji placówek, a ci mają prawo zlecić kadrze utworzenie materiałów do samodzielnej pracy w warunkach domowych. Te mogą rozwijać zainteresowania uczniów i utrwalać wiedzę do zbliżających się egzaminów, ale nie mogą zastępować realizacji podstawy programowej w szkołach.

Kuratorium apeluje, aby aktywność uczniów była planowana racjonalnie i dawała przestrzeń na rozwijanie pasji. Formalnie zatem uczniom nie grożą żadne konsekwencje za niewykonanie zleconych przez nauczyciela zadań. Co w tej sytuacji mogą zrobić rodzice?

Gdy prowadzący posłuży się retoryką przymusu lub odgraża się kartkówką, można zignorować zachowanie, zrzucając winę na problemy w e-dzienniku, albo podesłać wychowawcy oficjalne pismo od kuratorium, w którym wytyczne są dokładnie opisane.

Ten sam dokument może znaleźć się u dyrekcji szkoły z prośbą o przekazanie nauczycielom jasnych wytycznych w kontekście odbywanej kwarantanny.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

rodzice
fot. pexels.com/ Andrea Piacquadio

Niektórzy nauczyciele przesadzają z obowiązkami podczas kwarantanny.

rodzice
fot. pexels.com/ Andrea Piacquadio

Rodzice martwią się o dzieci, które nie nadążają z ich realizacją.

rodzice
unsplash.com

Rodziny powinny znać prawa ucznia i zalecenia kuratorium.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jeden z największych szpitali w Polsce wstrzymuje działalność. Wszystko przez koronawirusa
  2. Z ostatniej chwili: książę Albert zakażony koronawirusem. Pałac potwierdza
  3. Jamnik zaopiekował się sparaliżowanym kotem. Ich historia jest jak z bajki Disneya
  4. Złamali przymusową kwarantannę i poszli na zakupy. Grozi im nawet kara więzienia
  5. TVP zdejmie „Pytanie na śniadanie” z anteny? Ida Nowakowska zdradza: „Budynki są opustoszałe”
  6. Polka wróciła z Niemiec. Szybko uciekła z kwarantanny, bo tradycyjne jedzenie jej nie smakowało

źródło: mamadu.pl

Poprzedni artykułStaruszka przez kwarantannę została sama w urodziny. Gdy usłyszała dźwięk zza okna, zalała się łzami
Następny artykułDziecko wzięło na ręce maleńkiego kotka. Reakcja kociej mamy była błyskawiczna
Redaktorka Lelum.pl. Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje życie postanowiła związać z dziennikarstwem i muzyką. W wolnych chwilach ćwiczy jogę, chodzi na festiwale filmowe i tworzy poezję.