Rodzice przedszkolaków i młodszych dzieci będą musieli się przygotować na poważne zmiany. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał nowe wytyczne przeciwepidemiczne dla żłobków i przedszkoli. Według nich do placówek nie mogą przychodzić dzieci i pracownicy, jeśli ich domownicy przebywają na kwarantannie. Szczegóły podaje Next Gazeta.

Rodzice najmłodszych dzieci muszą nastawić się na zmiany. GIS podał nowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Chodzi o zapisy dotyczące kwarantanny.

Rodzice: GIS zaktualizował wytyczne dla przedszkoli

Jak podaje Next Gazeta jest to już piąta zmiana przepisów dla przedszkoli oraz żłobków. W najnowszych zapisach wprowadzono zmiany dotyczące osób przebywających na kwarantannie.

Zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobków mogły uczestniczyć wyłącznie zdrowe dzieci, które nie miały żadnych objawów. Nie można było też przyprowadzać do pociech do placówek, „jeśli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych”.

Do aktualnej wersji przepisów dodano zapis, który mówi o tym, że do pracy w placówce nie można przychodzić również wtedy, gdy domownicy przebywają na kwarantannie.

Pozostałe wytyczne przeciwepidemiczne GIS nie uległy zmianom. Wszystkie można znaleźć na głównej stronie Inspektoratu.

 1. Krzysztof Jackowski musiał przekazać wszystkim. Jasnowidz ujawnił, co wydarzy się w 2021 roku
 2. Skandaliczny apel księdza do strajkujących kobiet i mężczyzn. Wpis wywołał ogromne kontrowersje
 3. Gwiazdor TVN dotkliwie pobity. Na miejscu od razu pojawiła się karetka, dramatyczne kulisy zdarzenia

Rodzice: wytyczne GIS dla przedszkoli oraz żłobków

GIS radzi, aby w miarę możliwości do tej samej grupy dzieci, byli przyporządkowywani ci sami opiekunowie. Dodatkowo muszą oni przebywać cały czas w tej samej sali.

Dodatkowo powierzchnia sali, w której docelowo ma przebywać od 3 do 5 dzieci, musi wynosić co najmniej 15 mkw (wcześniej było to 16 mkw). W przypadku, kiedy liczba dzieci się zwiększa (tj. większa niż 5), powierzchnia pomieszczenia musi również automatycznie ulec zwiększeniu (na każde kolejne dziecko o 2 mkw, bez względu na czas pobytu dziecka).

W tym zapisie dodatkowo zastrzeżono, że jednocześnie powierzchnia przeznaczona dla jednego dziecka nie może być mniejsza niż 1,5 mkw.

W sali, w której przebywają dzieci, należy usunąć wszelkie przedmioty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować. Należą do nich m.in. pluszowe zabawki.

Dodatkowo dziecko nie powinno zabierać ze sobą z domu niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek, które mogłyby przenieść wirusy. To ograniczenie nie dotyczy jednak dzieci, które mają specjalne potrzeby edukacyjne, w szczególności te z niepełnosprawnościami.

GIS podaje również szereg innych wytycznych. Wszystkie można znaleźć na ich stronie internetowej. Oto jeszcze niektóre z nich, które przytaczamy za Inspektoratem:

 • Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
 • Do podmiotu może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
 • W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
 • Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Nagła akcja na placu Konstytucji, próbowały zablokować furgonetkę. Osiem radiowozów na kobiety
 2. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
 3. Edyta Górniak grozi wyjazdem z Polski, jeśli szczepienia będą obowiązkowe. „Nie pozwolę sobie aplikować jakiejkolwiek chemii”
 4. Lewandowski pokazał luksusowy pokój córek. Ich wielkość przypomina raczej salon, widok odbiera mowę
 5. Zenek Martyniuk z bukietem róż na peronie. Co się dzieje? Nie czekał na swoją żonę Danutę
 6. Zoo ma ogromny problem. „Nie można wysłać słonia na urlop”
 7. Ile zarabia Kamil Stoch? Duże zaskoczenie, w porównaniu do innych gwiazd sportu to grosze

Źródło: next.gazeta.pl, gov.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl