Rodzice będą mogli liczyć na wydłużenie zasiłku opiekuńczego. Jak podaje Polsat News, niektóre rodziny będą otrzymywać pieniądze aż do 12 lipca. W czwartek, 25 czerwca, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, poinformowała o ważnych kwestiach, które wchodzą w życie już teraz. 

– Jeżeli rodzice lub opiekunowie mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nadal będzie im przysługiwało –  wyjaśniła szefowa MRPiPS. Marlena Maląg poinformowała, że rodzice dzieci do 8 roku życiu będą otrzymywać dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 12 lipca, czyli 14 dni dłużej.

Rodzice mogą starać się o przedłużenie zasiłku

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o planowanym wydłużeniu zasiłku. Według informacji podanych na portalu Polsatnews.pl, pieniądze przekazane rodzicom nie będą wliczane w roczną pulę. 

– Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19 […] jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r. – dowiadujemy się z wykazu prac legislacyjnych rządu. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  1. Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wystarczy zrobić jedną rzecz, by ZUS przelał ogromną kwotę
  2. Oburzająca i skandaliczna cena za kotlety schabowe na wakacjach w Zakopanem. Mocno podnosi ciśnienie turystom
  3. Gwiazda „Na dobre i na złe” wzięła ślub. Mamy zdjęcia, wyglądała obłędnie

Kto może starać się o zasiłek?

O zasiłek opiekuńczy może starać się rodzic, który z powodu epidemii koronawirusa nie może powierzyć opieki nad dzieckiem innym podmiotom, przez co musi zostać w domu, a sytuacja materialna rodziny może się pogorszyć. Dodatkowe pieniądze przysługują temu z prawnych opiekunów, który o takie dofinansowanie wystąpi.

Warto pamiętać, że o korzystaniu z zasiłku powinno się poinformować swoich przełożonych lub ZUS. Środki, które mają być udostępniane rodzicom dodatkowo, do 12 lipca, nie będą wliczane do limitu 60 dni, który obowiązuje przy ogólnych zasadach zasiłku opiekuńczego.

ZOBACZ ZDJĘCIE:
 
rodzice
Fot. lukasz_gl, Pixabay

Rodzice mogą wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

ZOBACZ TEŻ:

 

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.