Rodzina, która w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół sprawuje opiekę nad dzieckiem, mogła ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował jednak, że zasiłek opiekuńczy został przyznany do 24 grudnia. To oznacza, że dokładnie w wigilię zakończy się wspieranie opiekunów najmłodszych uczniów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy obowiązuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy
  • Komu przysługuje
  • W jakich przypadkach zasiłek nie zostanie przyznany

ZUS poinformował, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje wydłużony tylko do wigilii. W tym wypadku warto przypomnieć, która rodzina może otrzymać pozytywne rozpatrzenie wniosku o taką zapomogę.

Jakie warunki musiała spełnić rodzina, aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

W związku z przedłużeniem zdalnego trybu nauczania do 3 stycznia 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał polecenie, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 24 grudnia br.

Na stronie gov.pl pojawiła się lista osób, którym przysługuje przytoczony zasiłek:

  • zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
  • otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19 albo
  • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19 – czytamy na stronie gov.pl.

Co więcej, dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, czy też innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy nie mogą one zapewnić opieki, bądź niania lub inny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 roku życia, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 roku życia, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • oraz do 24 roku życia, z orzeczeniem o konieczności kształcenia specjalnego.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Komu nie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który obowiązuje od 9 listopada, będą mogli się ubiegać wszyscy rodzice, jednak nie wszystkim zostanie on przyznany. Wiemy już, która rodzina otrzyma pozytywne rozpatrzenie owego wniosku, przyjrzyjmy się teraz tym, którzy mogą otrzymać negatywne.

Pierwszy przypadek negatywnego rozpatrzenia wniosku może nastąpić w momencie jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę, np. gdy jest bezrobotny lub znajduje się na urlopie. Z kolei drugi przypadek obowiązuje w momencie, gdy szkoła zapewni dziecku opiekę, a rodzic z niej skorzysta.

Warto przypomnieć także dla kogo organizowane są zajęcia opiekuńcze w szkołach. Szkoły mają obowiązek zorganizować takie zajęcia dla dzieci z klas I-III osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także realizujących zadania publiczne w związku z walką z koronawirusem.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że rząd planuje stopniowe wdrażanie nauki stacjonarnej dla dzieci z klas od I do III już po feriach, jednak wszystko zależy od sytuacji pandemicznej w kraju.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: gov.pl

Poprzedni artykułWiemy, kiedy najmłodsi uczniowie będą mogli wrócić do szkół. Minister zdrowia ujawnił plan rządu
Następny artykułTVP planuje Sylwestra. Na scenie mają pojawić się m. in. Zenek Martyniuk i Golec uOrkiestra
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl