Rodzina wybitnej Polki przekazała tragiczne informacje. Niestety, media natychmiast obiegła smutna wiadomość o śmierci niezwykłej kobiety, której prace podziwiały miliony osób.  Myślałam, że tacy nie umierają – skomentowała w  poruszających słowach pisarka Agata Tuszyńska, żegnając słynną artystkę, a prywatnie przyjaciółkę. 

Świat musiał pożegnać kolejną, wybitną kobietę. Jak przekazał fakt, nie żyje słynna: malarka, rysowniczka, ilustratorka, scenografka, animatorka życia artystycznego Warszawy i założycielka jednej z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Polsce. O śmierci wyjątkowej artystki poinformowała rodzina.

Rodzina przekazała smutną wiadomość

Rodzina słynnej polskiej artystki przekazała niezwykle smutną wiadomość, a jej bliscy, fani oraz świat kultury, pogrążyli się w rozpaczy. Niestety, w wieku 88 lat zmarła Alicja Wahl, która zasłynęła dzięki rysunkom wykonanym między innymi do dzieł literackich Homera, Cervantesa, Kafki, Witkacego czy Głowackiego, a jej prace były wystawiane w wyśmienitych galeriach w Paryżu, Nowym Jorku, Sztokholmie i Berlinie.

Życie Alicji Wahl, w przejmującym wpisie w mediach społecznościowych, postanowiła uczcić wybitna polska pisarka Agata Tuszyńska, prywatnie przyjaciółka artystki, z którą poznała się w młodzieńczych latach, kiedy ta podarowała jej ilustrację do tomiku wierszy. Słowa pisarki doskonale oddają ducha uwielbianej malarki.

  1. Wprowadzono nowy zakaz, dotknie tysiące młodych osób w całej Polsce. Nie spodziewali się podobnej decyzji
  2. Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczeć
  3. Polska zamknie granice? Premier Morawiecki nie pozostawił wątpliwości

Polska żegna Alicję Wahl

– Mówiła dużo i głośno, gestykulując obficie. Pokazywała zgrabne nogi. W tenisówkach lub szpilkach. Roznosiła ją żywiołowa energia. Była jak egzotyczny ptak – wspominała zmarłą – Niosła w sobie dramat rodzinnej historii i uczuciowych uwikłań, jakimi można by obdzielić kilka losów. Dziś żałuję, że jej nie wysłuchałam. Nie żyje Lusia. Symbol nienasycenia. Myślałam, że tacy nie umierają – napisała w czwartkowy poranek 22 października Agata Tuszyńska.

Jak przekazała pisarka, to Alicja Wahl swoimi zmysłowymi rysunkami zaraziła ją pasją do sztuki, a prace malarki towarzyszyły jej przez kolejne lata życia. Przyjaciółka wspominała jej inteligencje i dowcip, które często przestawiała w wygłaszanych przez nią monologach. Niestety, rodzina przekazała najgorsze z możliwych informacji.

Kim była Alicja Wahl?

Alicja Wahl była polską malarką, rysowniczką i ilustratorką, której prace były doceniane również poza granicami Polski. Artystka prywatnie była żoną pisarza Jerzego Żurka, twórcy między innymi powieści Casanova. Wybitna Polka zasłynęła dzięki swoim charakterystycznym, czaro białym pracom, na których przestawiała głównie kobiety.

Alicja Wahl założyła jedną z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Polsce, która znajdowała się w stolicy. Miejsce artystycznego kunsztu było uwielbiane przez elitę warszawskiej inteligencji i gościli tam najznamienitsi pisarze, filmowcy, aktorzy oraz dyplomaci. W galerii malarki wystawiali się najbardziej liczący się artyści, jak Jan Lebenstein, Zdzisław Beksiński, Franciszek Starowieyski, Jacek Waltoś, Jan Tarasin, a selekcji prac Alicja Wahl dokonywała samodzielnie, nigdy nie idąc na kompromisy.

Nie żyje wybitna malarka Alicja Wahl

Smutek po stracie tak wybitnej artystki, ale i niepowtarzalnej, niezwykle barwnej osobowości, jaką była Alicja Wahl, jest nie do opisania. Jej prace, jak i ona sama, były tak czarujące i magnetyzujące, że o Alicji Wahl powstawały telewizyjne reportaże. Kobieta ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, i szturmem podbiła świat.

O śmierci Alicji Wahl poinformowała, jak przekazuje Fakt.pl, powołując się na PAP, rodzina artystki. Wybitna malarka, rysowniczka i ilustratorka, której talent doceniany był daleko poza granicami Polski, zmarła we wtorek 19 października 2020 roku, w wieku 88 lat. Media przekazały smutne informacje, a bliscy i fani artystki pogrążyli się w rozpaczy, przekazując najszczersze kondolencje rodzinie. Niewątpliwie Alicja Wahl zawsze będzie żyła w naszych sercach, a jej duch, niezwykły charakter i talent, który przelewała na swoje działa, będzie dzięki nim nieśmiertelny.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

 

Nie żyje Lusia.

Alicja Wahl była pierwszą artystką, jaką w życiu poznałam. Niewielka, z burzą czarnych loków, w…

Opublikowany przez Agata Tuszyńska – Pisarka Środa, 21 października 2020

Nie żyje Alicja Wahl. Rodzina przekazała wiadomości o śmierci wybitnej artystki, a słynna pisarka, a prywatnie przyjaciółka malarki, pożegnała ją w poruszających słowach.

  1. Miliony Polaków odetchną z ulgą. Jest informacja na temat kolejnych obostrzeń
  2. Pilny apel PKP do wszystkich pasażerów. Ogromne zmiany nie tylko na 1 listopada
  3. Kaja Godek o aborcji po gwałcie: „ufam, że ten przepis też zostanie zniesiony”
  4. Anna Lewandowska pokazała zdjęcie z wypadku. Złamany nos i opuchnięta twarz
  5. Minister Edukacji powiedział, ile będzie trwać nauka zdalna, wielu rodziców może nie być zadowolonych
  6. Akcja CBA nie wystarczyła, uzbrojeni agenci w domu Giertychów. Nieoczekiwany zwrot akcji
  7. Fatalna sytuacja. Ogromna zmiana w robieniu zakupów w Lidlu, jest komunikat

źródło: Fakt.pl

 

Poprzedni artykułTomek: ”Nie malujesz się? Nie nazywaj się kobietą. Żaden prawdziwy facet nie będzie za ciebie świecił oczami”
Następny artykułKoniec ”Tańca z gwiazdami”, widzowie wybrali zwycięską parę. Emocje sięgnęły zenitu, kto się spodziewał?
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.