Fotograf Zed Nelson stworzył niezwykły projekt: przez 25 lat pewna rodzina była przez niego uwieczniana na fotografii. Co roku robił im zdjęcie tego samego dnia, na tym samym tle, w tym samym oświetleniu. Seria rodzinnych fotografii robi niesamowite wrażenie.

Zed Nelson jest zawodowym, nagradzanym fotografem. Na pomysł wpadł, kiedy żona jego koleżanki była w dziewiątym miesiącu ciąży. Inspirując się fotografią poklatkową stworzył niesamowity zapis historii prywatnej i upływającego czasu.

Rodzina na zdjęciach, fotografowana przez 25 lat

Sam Zed Nelson o swoim projekcie, że sesje zaplanował w sposób formalny, minimalistyczny, niemal „naukowy”:

– Każdego roku, tego samego dnia, na tym samym tle, w tym samym oświetleniu fotografowałem tę samą rodzinę. Dzięki temu nie ma nic, co rozpraszałoby uwagę, tylko cud wzrostu oraz zmiany, jakie wywołuje czas i proces starzenia się.

Pierwsze zdjęcie wykonano w 1991 roku, kiedy dziecko znajomych przyszło na świat. Kolejne fotografie powstawały przez następne 24 lata.

Odbiorcy projektu mieli skupić się tylko i wyłącznie na ludziach — na zmianach, jakie w ich twarzach rysuje czas. Zdjęcia pokazują niezwykłą historię rodziny, ale też zmiany zachodzące w modzie i trendach urody – widać to po różnych fryzurach bohaterów zdjęć.

Sam fotograf zauważył też zmiany w mimice swoich modeli:

– Fascynuje mnie mowa ciała między dorastającym chłopcem a jego rodzicami. Najpierw syn pozostaje blisko matki, potem zyskuje niezależność, a potem coraz bardziej nawiązuje więź, a nawet naśladuje ojca.

Autor sesji dodał, że nie są to przypadkowe momenty uchwycone na zdjęciu, ale cykl procesu dojrzewania, rozgrywający się przed obiektywem.

Cała galeria zdjęć do obejrzenia na stronie artysty TUTAJ.

Źródło: zednelson.com, mamotoja.pl, focus.mylio.com

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1. Nie żyje polski sportowiec. 41-latek był legendą w swoim zespole
2. Z zagranicy przyszła paczka. Adresatem Jacek Jaworek
3. Na zdjęciu ukryta jest panda. Tylko 5% osób jest w stanie odnaleźć zwierzę