W ostatnim odcinku programu „Rolnicy. Podlasie”, hitowego serialu stacji Fokus TV, pojawił się poważny problem w życiu Gienka i Andrzeja z Plutycz. Ich stary dom wymaga remontu, jednak mężczyźni mają różne zdanie w tej sprawie.

Gospodarstwo Gienka i Andrzeja Onopiuków znajduje się niedaleko Bielska Podlaskiego, we wsi Plutycze. Budynek jest stary i zaniedbany; budował go jeszcze ojciec Gienka. Pomysły Andrzeja bardzo smucą mężczyznę.

„Rolnicy. Podlasie”: co stanie się z domem Gienka z Plutycz?

Warto zauważyć, że dom Gienka Onopiuka, choć stary i bardzo zaniedbany, nie jest pozbawiony lokalnego uroku. Ojciec mężczyzny zbudował je zgodnie z unikalnym stylem zdobniczym architektury drewnianej na Podlasiu.

Zdobnictwo domów drewnianych na Podlasiu kwitło od lat 20. XX wieku aż do wybuchu II wojny światowej. Później pojawiało się do lat 60. Obecnie przez wielu specjalistów uważane jest za unikalną spuściznę kulturową. Badacze podkreślają oryginalność stylu oraz interesującą genezę.

Chata Onopiuków w Plutyczach zawiera wszystkie typowe dla tego stylu elementy: geometryczne motywy zdobnicze, obecne w dekoracyjnych narożach, okiennicach i ganku budynku. Ozdoby i ornamenty są wycięte na deskach, pomalowanych na kontrastującym względem niebieskich ścian białym kolorem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Wiele instytucji poświęconych kulturze namawia do rewitalizacji domów pobudowanych w powyższym stylu. Sama społeczność podlaska jest do niego bardzo przywiązana i wielokrotnie widuje się pięknie odremontowane domy, z zachowaniem pierwotnej struktury.

Niestety, Andrzej Onopiuk nie czuje przywiązania do tradycji. Powiedział w programie, kłócąc się z Waldkiem, który namawiał go do zachowania starej, pięknej elewacji:

Ale teraz nikt tak nie robi. Tylko teraz po nowemu idzie. Ja też chcę po nowemu robić. Ktoś robi remont, to wyrzuca wszystko. Tylko tynkiem, styropianem zalepiają to i koniec. Nikt tych ozdób się nie bawi, bo to długo trzeba robić, bawić się – upierał się Andrzej.

Bardzo smuci to jego ojca, Gienka Onopiuka:

Żal, bo to tyle lat ozdoby stoją i mój tato to robił. I jeszcze szwagier pomagał dla taty – mówi ze łzami w oczach rolnik.

Serial o rolnikach z Podlasie można oglądać w każdą niedzielę na kanale Fokus TV o godzinie 20:15.

Źródło: bialystok.se.pl, A. Gaweł, M. Stepaniuk: „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie”, J. Szewczyk „Ludowe zdobnictwo podlaskich domów”

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. „Pytanie na śniadanie”: Widzowie zaskoczeni zachowaniem prowadzącej. Co sobie myślała?
  2. Dziś wieczorem wielka filmowa uczta dla widzów. Polsat pokaże kultową produkcję
  3. Piotr Gąsowski w centrum dramatycznych zdarzeń. Przyjechała straż