Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Rośliny antysmogowe. 10 roślin, które oczyszczą powietrze w twoim domu
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 03.02.2019 12:00

Rośliny antysmogowe. 10 roślin, które oczyszczą powietrze w twoim domu

rośliny antysmogowe
Fot.facebook.com Warsaw Jungle

Rośliny antysmogowe: jak możemy zadbać o nasz oddech w okresie, gdy powietrze jest pełne szkodliwych substancji? Istnieje pewien naturalny sposób. Oto 10 roślin, które oczyszczą powietrze w twoim domu.

Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna nosić specjalne maseczki ochronne i kupuje oczyszczacze powietrza. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są naturalne sposoby walki ze szkodliwymi substancjami. Do najpopularniejszego należy umieszczanie w domu zieleni. Jednak nie wszystkie kwiatki to rośliny antysmogowe. Jak wybrać właściwe? Dowiedz się!

Rośliny antysmogowe: one pomogą oczyścić powietrze w twoim domu

1. Chryzantema wielokwiatowa

Chociaż chryzantemy kojarzą się Polakom przede wszystkim jako kwiaty, za pomocą których upamiętniamy zmarłych, warto mieć je w swoim domu. Będą najlepiej się rozwijać, gdy umieścimy je w nasłonecznionym miejscu i dbali, by wokół ich korzeni nie zbierał się nadmiar wody.

2. Bluszcz pospolity

Mimo że bluszcz pospolity jest najchętniej sadzony w ogrodach, można go hodować również w domu. Ma niewielkie wymagania i lepiej czuje się w zaciemnionych miejscach. Gdyby zaczął przesadnie się rozrastać, będzie konieczne przycinanie od czasu do czasu.

3. Daktylowiec niski

Kupując daktylowiec niski, musimy liczyć się z tym, że może osiągnąć wysokość aż trzech metrów. By prawidłowo się rozwijać, potrzebuje gleby bogatej w próchnicę i regularnego nawożenia. Jego podłoże powinno być wilgotne, ale bez przesady, żeby roślina nie zaczęła gnić.

4. Dracena wonna

Jest niezwykle popularną rośliną doniczkową zarówno w polskich domach, jak i zakładach pracy. Istnieje kilka rodzajów draceny, które różnią się między sobą umaszczeniem liści. Do najpiękniejszych należy właśnie dracena wonna. Należy ją umieścić w jasnym miejscu, jednak uważać, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio. Lampkę alarmową powinno nam zapalić żółknięcie liści.

5. Dracena odwrócona

Dracena odwrócona osiąga maksymalnie około metra długości. Podobnie jak dracena wonna, nie powinna być oświetlana przez promienie słoneczne, a także stawiana w przeciągach. Źle znosi temperatury poniżej piętnastu stopni Celsjusza. Uwaga – nie wystarczy podlewanie podłoża, także liście powinny być regularnie zraszane chłodną wodą.

6. Figowiec benjamina

Figowiec potrafi osiągnąć nawet pięć metrów długości. Powinniśmy liczyć się z tym, gdy decydujemy się na zakup rośliny do naszego mieszkania. Inaczej po pewnym czasie może się okazać, że rozrosła się do niebotycznych rozmiarów i wymaga drastycznego przycięcia. Musi stać w nasłonecznionym miejscu, bo inaczej zacznie tracić liście.

7. Liriope szafirkowata

Niezwykle efektowna roślina kwitnąca. Ma drobne kwiatki, które występują w białym, różowym, fioletowym albo niebieskim odcieniu. Świetnie radzi sobie zarówno na nasłonecznionych miejscach, jak i nieco w cieniu. Każdej wiosny należy usuwać wszystkie wysuszone liście, żeby mogła rozwijać się prawidłowo.

8. Dypsis lutescens

W przypadku dypsis lutescens lepiej postawić na regularne zraszanie liści, niż przesadzać z częstym podlewaniem. Ponadto potrzebuje sporej dawki światła i wysokiej temperatury. Niezbędne okresowe nawożenie przy użyciu płynnych substancji. Szczególnie popularna w biurach jako roślina ozdobna.

9. Rapis wyniosły

Jej krajem pochodzenia jest Azja, dlatego powinna znajdować się przez cały czas wewnątrz mieszkania. Wystawiona na działanie niskiej temperatury rapis prędko zmarnieje. Posiada wachlarzowe liście, a jego pędy są niezwykle podobne do bambusa. Kiedy owocują, pojawiają się przypominające jagody nasiona o jasnym odcieniu.

10. Aglaonema

Hodowcy doceniają ją za łatwość w uprawie oraz piękne, wzorzyste liście. Nie powinna stać bezpośrednio na słońcu, ponieważ prędko straci swoje intensywne barwy. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, a poniżej piętnastu stopni Celsjusza zaczyna marnieć. Wymaga szczególnej troski podczas letnich upałów – powinna być wtedy podlewana przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Rośliny antysmogowe: zobacz zdjęcia i wybierz coś dla siebie!

rośliny antysmogowe

Chryzantemy wielokwiatowe nie powinny kojarzyć się nam wyłącznie z ozdabianiem grobów. To wspaniałe rośliny antysmogowe.

rośliny antysmogowe

Bluszcz wygląda efektownie nie tylko w ogrodzie.

rośliny antysmogowe

Dracena wonna jest niezwykle popularna zarówno w domach, jak i biurach czy urzędach.

rośliny antysmogowe

Figowiec musi być regularnie przycinany, inaczej rozrośnie się do kłopotliwych rozmiarów.

rośliny antysmogowe

Aglaonema ma piękne, wzorzyste liście, które blakną, jeśli roślina jest bezpośrednio wystawiona na działanie słońca.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Olej kokosowy – zbawienny wpływ na zdrowie i urodę
  2. Jakie kwiaty kupić na urodziny?
  3. Zakwas z buraków. Napój, dzieki któremu będziesz tryskać zdrowiem