Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Rosół idealny w zasięgu ręki. Odkrywamy najpilniej strzeżone sekrety polskich gospodyń
Redakcja Lelum.pl
Redakcja Lelum.pl 06.11.2019 13:50

Rosół idealny w zasięgu ręki. Odkrywamy najpilniej strzeżone sekrety polskich gospodyń

kwestiasmaku.pl

Rosół to zupa, która potrafi świetnie rozgrzać w zimowe dni. Co jednak gdy wyjdzie nam on blady i bez smaku? Jak go przyrządzić, by był „jak u mamy”, nie używając do tego kostek czy przypraw? W tym artykule poznasz kilka przydatnych wskazówek, jak uratować rosół, jeśli wymknął ci się spod kontroli.

Rosół to nie tylko pyszny, ale i odżywczy posiłek oraz baza do innych zup. Bardzo często jemy go podczas przeziębienia, by wzmocnić organizm. Choć czasy się zmieniają, rosół wciąż nieodmiennie gości na naszych stołach. Co jeśli „przekombinowałyśmy” i z bulionem jest coś nie tak? Spokojnie, każda pani domu ma kilka asów w rękawie jeżeli chodzi o rosół. Dziś poznasz je i ty.

Rosół – gęstość, aromat i smak

Niestety, nie zawsze uda nam się osiągnąć idealną jego gęstość. Zdarza się, że jest wodnisty, chudy i niezbyt aromatyczny. Jak zrobić dobry wywar?

Choć rosół da się ugotować na samym kurczaku, to niezbyt dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na tym, by miał intensywny smak. Klasyczną – i bardzo dobrą – bazą do rosołu jest tuszka kury. Niestety, nie wszędzie można ją obecnie dostać.

rosół

Dodatki do rosołu – mięso

Jeśli chcemy, żeby rosół miał najwięcej smaku, wykorzystajmy do niego minimum dwa różne gatunki mięsa. Godne polecenia jest połączenie indyka oraz wołowiny. Najlepiej wykorzystać szyjkę i skrzydło. Duża ilość kości i chrząstek długo gotowanych na wolnym ogniu sprawi, że rosół zamieni się w galaretę (bez żelatyny). Pamiętajmy o tym, by mięso było całkowicie rozmrożone i świeże.

Tłuszcz nadaje smaku. Rozpuszcza się w nim również wiele witamin, m.in. A, K czy E, dzięki czemu rosół jest bardziej odżywczy. Pamiętajmy jednak, że nie należy wybierać ani mięs zbyt chudych, ani zbyt tłustych. W pierwszym przypadku uzyskamy mętną ciecz, którą trudno będzie nazwać rosołem. W drugim przypadku, na wierzchu zgromadzi nam się gruba warstwa tłuszczu.

Rosół z warzywami

Tym, co nadaje rosołowi smaku i koloru, jest również włoszczyzna. Należy jednak pamiętać, że dodając do niego zbyt dużo marchewki, może zrobić się zbyt słodki. Następnie dodajemy pora, pietruszkę i seler korzeniowy.

Rosół nie może obejść się również bez cebuli. Można po prostu wrzucić ją w łupinie albo bez niej. Klasyczna cebula w złocistej łupinie nada wywarowi żółtego koloru. Wiele osób często, najpierw opala cebulę, kładąc ją na palniku kuchenki. Dzięki temu rosół nabiera bardziej wyrazistego smaku. Można ją też włożyć pod grzałkę piekarnika, ale trzeba uważać, żeby się nie spaliła. Jeżeli chcemy, by nasz rosół był bardziej esencjonalny, warto dodać do niego również połówkę buraka.

Warto dodać także kawałek kapusty by nasz rosół był smaczniejszy. Nie musi być to biała kapusta. Równie dobrze sprawdzi się kapusta pekińska, która zostanie nam na przykład po zrobieniu surówki. By bulion miał piękny, wyrazisty kolor niektórzy dodają do niego także buraka.

By rosół nabrał aromatu, warto dodać do niego przyprawy. Prócz takich jak ziele angielskie, pieprz ziarnisty i listek laurowy, sprawdzi się tu również odrobina goździków czy anyżu. Złocistą barwę uzyskamy poprzez dodanie suszonych grzybów np. kurek, smak podkreśli natomiast niewielka ilość sosu sojowego, a także odrobina octu.

Co zrobić, żeby rosół miał bardziej wyrazisty smak?

Aby nasz rosół był esencjonalny, najlepiej przygotować go zgodnie z pewną metodą. Według niej wszystkie składniki – mięso, warzywa i przyprawy – zalewamy zimną wodą i gotujemy razem na niewielkim ogniu przez kilka godzin. Ważne jest, by ogień ten nie był zbyt duży, wtedy mamy pewność, że nie przypalimy wywaru. W razie potrzeby odławiamy pojawiające się na powierzchni „odpadki”.

Jeżeli zadbamy o odpowiednie proporcje i przyłożymy się do wykonania zadania, nasz rosół będzie pyszny i pożywny

Najlepiej doprawiać go pod sam koniec przyrządzania. Dzięki temu mamy bowiem większą kontrolę nad ostatecznym smakiem dania.

rosół

Składniki na bulion powinny być zawsze świeże.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  2. Córka legendarnego aktora wyjawiła prawdę o ojcu. Po latach na jaw wyszły dotąd nieznane nikomu fakty
  3. Kuba Wojewódzki całuje się z hollywoodzkim aktorem. Wszystko na oczach milionów Polaków
  4. Gwiazda Polsatu jest w ciąży! Aktorka 3 lata temu poślubiła tajemniczego mężczyznę
  5. Namiętnie całował się z kobietą. Dzień później zrozpaczona rodzina patrzyła, jak umiera podczas obiadu
  6. Mąż zostawił żonę, bo strasznie przytyła po trzeciej ciąży. Po rozwodzie dała mu nauczkę, której nigdy nie zapomni

Źródło: haps.pl, ladyhousewife.pl