Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Rozmowa kwalifikacyjna. 7 sprawdzonych sposobów, które pozwolą wypaść ci świetnie
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 17.09.2018 20:07

Rozmowa kwalifikacyjna. 7 sprawdzonych sposobów, które pozwolą wypaść ci świetnie

Rozmowa kwalifikacyjna
Fot. unsplash.com

Rozmowa kwalifikacyjna to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu. Szczególnie w przypadku, gdy dotyczy pracy, na której naprawdę nam zależy. Jak wyjść z niej obronną ręką? Mamy kilka porad.

Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być czymś, czego powinniśmy się bać. Jeżeli dobrze się do niej przygotujemy, może ona stać się przepustką do kariery. Jak wypaść dobrze?

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Dobra rozmowa kwalifikacyjna wygląda w następujący sposób:

  1. Przychodzisz na nią uśmiechnięta. To pokazuje, że naprawdę zależy ci na pracy, a także jesteś osobą o pogodnym usposobienu, z którą miło będzie się pracowało.
  2. Nie zapominasz o mocy uścisku dłoni. Powinien być mocny, ale nie nazbyt. Gdy przesadzimy efekt zamiast pozytywny, będzie co najwyżej komiczny.
  3. Zadbałaś o szczegóły. Niedomknięta torebka czy klucze w ręku to rzeczy, które skutecznie mogą odstraszyć pracodawcę. Nie są one przejawami zbytniego profesjonalizmu. Podobnie zresztą jak wygnieciona koszula czy sukienka. Owszem, czasy się zmieniają, i obecnie na zatrudnienie może liczyć wytatuowany mężczyzna, który na rozmowie wykaże się zarówno luzem i umiejętnościami, jeżeli w firmie dominują ludzie nietuzinkowi i młodzi. Nie zmienia to jednak faktu, że luz to nie to samo, co po prostu niechlujstwo. Otwartej torebce mówimy kategoryczne NIE.
  4. Przeprowadzasz small-talk. Rozpoczęcie pogawędki na temat okolicy, w której znajduje się biuro, wykazanie się poczuciem humoru, zazwyczaj jest mile widziane. Należy jednak zachować w tej kwestii umiar. Podkreślanie, nawet żartobliwie, że dojazd do firmy nie należy do najłatwiejszych, może sprawić, że jej właściciel nie uwierzy, że będziemy skłonne przyjeżdżać do niej codziennie w dobrym humorze.
  5. Okazujesz zainteresowanie działalnością firmy. To dla pracodawcy bardzo ważne. Jeżeli okaże się, że ty i twój konkurent macie podobne umiejętności, twoją kartą przetargową może być właśnie zdobycie jak największej ilości informacji o firmie, w której chciałabyś być zatrudniona.
  6. Mówisz merytorycznie. To bardzo ważne. Pracodawca raczej nie planuje spędzić na rozmowie z Tobą pół dnia, zatem kluczowe treści, jakie chcesz mu przekazać, powinnaś przygotować sobie conajmniej dzień wcześniej. Inicjatywy, z jakimi wychodziłaś w poprzedniej firmie, sukcesy, umiejętności, które potwierdzone są certyfikatami lub twoimi działaniami. Należy zadbać o klarowne wyłożenie przyszłemu szefowi lub rekruterowi tych wszystkich kwestii.
  7. Zadajesz pytania. To pokazuje, że myślisz o pracy w przedsiębiorstwie długofalowo. Jeżeli interesują cię sprawy, takie jak zakres obowiązków, możliwości rozwoju w firmie – to dobrze wróży i pokazuje, że nie osiądziesz na laurach.

Czego nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nie odbierać telefonów. Nie spoufalać się zbytnio i nie wyciągać przełożonego na piwo czy randkę. Takie zachowanie sprawia, że ludzie traktują nas jako osoby po prostu interesowne, które cwaniactwem, a nie umiejętnościami torują sobie swoją karierę.

W rozmowie z serwisem ZielonaLinia.gov.pl miłośnik dobrych manier i autor bloga dobremaniery24.pl odniósł się do kwestii przedstawiania się innym pracownikom firmy.

Pracodawca jest gospodarzem i wypadałoby, by przedstawił sobie osoby, które będą uczestniczyły w spotkaniu. Precedencja, czyli zasada pierwszeństwa, a w tym wypadku powitania, może zostać zinterpretowana przez gospodarza wielorako, bo np. osobę wchodzącą do pomieszczenia, z reguły, przedstawia się obecnym i te mogą pierwsze wyciągnąć dłoń, ale jakby np. osoba dołączająca miała zdecydowanie większy dorobek zawodowy niż ta już obecna, to gospodarz mógłby przedstawić mniej doświadczonego kandydata, temu z większym doświadczeniem. Jeżeli mamy wątpliwości związane z tym, kto pierwszy powinien zainicjować uściśnięcie dłoni, kiwnijmy lekko głową, z reguły wtedy osoba ważniejsza, albo ta, która za taką się uważa, wyciągnie rękę jako pierwsza – powiedział.

Jakie są wasze doświadczenia z rekruterami? Jak wspominacie swoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną, a może jest ona dopiero przed wami? Podzielcie się swoimi przeżyciami. Piszcie o nich w komentarzach.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Praca

ZOBACZ TEŻ:

  1. Oczyszczająca maseczka z węgla? Kilka banalnie prostych przepisów
  2. Feedersi – kim są? Przez żołądek do serca?
  3. Magda Pieczonka i jej makijażowe hity. Znana makijażystka zdradziła swoje sekrety

źródło: zielonalina.gov.pl, womenshealth.pl

Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?