Rozwód może być finałem dla wielu par podczas panującej kwarantanny? Ilu z nas wspólnie śmieje się z internetowych żartów o nadchodzących rozwodach, a ile z nas zaczyna przeczuwać, że może należeć do tej grupy? Czy epidemia faktycznie przyniesie nam falę rozstań? 

Rozwód to ostateczność, na którą wiele związków decyduje się po wielu próbach ratowania małżeństwa. Panująca epidemia zdaniem psychologa mocno przewartościuje wiele relacji. Wielu z nas po pandemii będzie psychicznie poharatanych.

Rozwód w czasach zarazy

Psycholog społeczny, doktor habilitowany nauk humanistycznych prof. Janusz Czapiński udzielił wywiadu dla ineterii.pl, w którym opowiedział o przewidywanych przez siebie konsekwencjach społecznych, jakie niesie za sobą pandemia koronawirusa. Nie ma wątpliwości, że sytuacja, która nas spotkała, będzie niosła za sobą bardzo duże społeczne zmiany. Metamorfozie ulegnie życie zawodowe i prywatne wielu Polaków. Rozwód może być jednym ze zmian. Przebywanie w kwarantannie dla nikogo nie jest proste. Jeśli ma się rodzinę, wyzwanie wydaje się jeszcze trudniejsze. Dlaczego?

Udane związki z założenia, powinny wyjść z kwarantanny bez szwanku. Tymczasem jest to prawdziwa próba tego, czy jesteśmy nastawieni na samych siebie, czy na siebie nawzajem. Kwarantanna może prowokować do wielu sprzeczek i kłótni. Jeśli mamy dzieci, dochodzą nowe rodzicielskie obowiązki, które są także nauczycielskie. To wielu rodziców frustruje i prowokuje do wzajemnych oskarżeń. Tak zaczyna się równia pochyła do rozstania.

   1. Przenigdy go nie lekceważ. 1 rodzaj kaszlu wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem
   2. Polska pielęgniarka ujawniła gorzką prawdę. Przed wejściem do szpitala musi robić upokarzającą rzecz, hańba
   3. Nie żyje 108-letnia Brytyjka. Jako dziecko przeżyła grypę Hiszpankę, zabił ją koronawirus

Będziemy poharatani psychicznie

Rzecz w tym, że do tej pory ona i on nie oglądali się tak często jak teraz. Praca, razem z dojazdem i powrotem zajmowała znaczną część dnia. Kilka godzin razem mogło być przyjemne, albo zupełnie ambiwalentne. Teraz przebywając ze sobą całą dobę, mamy okazję absolutnie się sobie przyjrzeć. Wiele par może nie wyjść z tego bez szwanku.

Zdaniem profesora Czaplińskiego doświadczenie kwarantanny może najpierw pozytywnie budować relację. Szybko jednak efekt pozytywny zamieni się w negatywny. Zaczną generować się takie emocje jak frustracja, poczucie winy i oskarżanie się nawzajem. Kłótnie o wychodzenie do sklepu, narażanie dzieci, niesmaczne obiady czy drażniące przyzwyczajenia, rytuały, nałogi takie jak papierosy.  

-Będziemy inni. Jedni się wzmocnią, ale większość Polaków wyjdzie z tego psychicznie poharatana i zapamięta ten okres – pewnie kilku miesięcy – jako trudny. Niewątpliwie wyjdziemy jednak nieco zwichrowani psychicznie i zapamiętamy to doświadczenie do końca życia – komentuje profesor.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

rozwód
fot. pexels.com @Andrea Piacquadio

Niektórzy śmieją się, że pandemia zakończy się wieloma ciążami. Według profesora Janusza Czapińskiego jest to mało prawdopodobne. Polacy planują ciąże, nie zdając się na przypadek, a w obecnej sytuacji gospodarczej nie będą spieszyć się z zakładaniem rodziny.

rozwód
youtube.com/MONDAYS Web Series

Rozwody czekają wielu Polaków. Jeśli zaczną się wzajemne pretensje i oskarżenia, zabraknie nam podstawy związku, jaką jest miłość i troska o drugą osobę.

śluby
fot.pixabay.com/ StockSnap

Wielu z nas śmieje się z przepowiadanej ilości rozstań. Zdaniem wielu psychologów przewidywania mogą się sprawdzić.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Chroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowieka
 2. Eksplozja samolotu medycznego za granicą. Wszyscy pasażerowie i załoga zginęli
 3. Włóż tabletkę do zmywarki do piekarnika i poczekaj na efekt. Trik sprawi, że zaniemówisz z wrażenia
 4. Szczeniaki mogą kosztować fortunę. Oto 5 najdroższych ras psów w Polsce, ostatnia zaskakuje
 5. Dziewczyna źle się czuła, ale lekarze nie potrafili jej pomóc. Na diagnozę czekała 20 lat, prawda była porażająca
 6. GIS przekazał porażającą informację ws. zakażonych. Chodzi o młodych ludzi

Źródło: fakty.interia.pl

Poprzedni artykułTony Halik zostawił żonie kopertę, którą miała spalić po jego śmierci. Zajrzała jednak do środka i zamarła, nie wierzyła
Następny artykułKsiądz z podwarszawskiej Zielonki zorganizował „drogę krzyżową”. Księża, ministranci i tłumy wiernych
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.