Rumcajs i jego przygody niemal nam wszystkim kojarzą się z czasami naszego dzieciństwa. Jego niezwykłe poczynania, przed telewizorami oglądały całe rodziny. Losy dzielnego brodatego rozbójnika śledziły pokolenia nie tylko Polaków, lecz także Czechów i Słowaków. Pamiętacie jeszcze bajkę z udziałem tego sławnego szewca? Takie rzeczy ciężko zapomnieć.

Rumcajs i jego rodzina nieodłącznie kojarzy nam się z bajkami z naszego dzieciństwa. Przygody bohatera z Jiczyna śledziła znaczna większość z nas. Pamiętacie jeszcze ten program i brodatego rozbójnika?

Rumcajs i jego przygody

Serial animowany Rozbójnik Rumcajs pamięta większość z nas. Ta czechosłowacka produkcja zabawiała nas przed telewizorami w późnych latach 60. oraz na początku 70. ubiegłego wieku. Została ona zrealizowana na podstawie cyklu powieści, którego autorem był Václava Čtvrtka. Bajka opowiadała o perypetiach rozbójnika Rumcajsa z rzaholeckiego lasu i jego rodziny — żony Hanki oraz ich małego synka Cypiska.

Głównym wątkiem programu jest konflikt pomiędzy tytułowym Rumcajsem a księciem panem, zamieszkującym w zamku w pobliskim mieście Jiczyn. Rumcajs z zawodu jest szewcem, a rozbójnikiem postanowił zostać, ponieważ życie go do tego zmusiło. Bohater nie rozstawał się ze swoim charakterystycznym pistoletem i ciągle toczył bój z księciem panem i księżną panią.

Polska wersja bajki

Łącznie udało się wypuścić 39 odcinków. W polskiej wersji bajki głosu głównemu bohaterowi użyczył Bogusław Sochnacki. Inne osoby, które podkładały dubbing do serialu to: Magdalena Habdak-Białobrzeska, Ryszard Dembiński, Alicja Jóźwiak-Krawczyk, Barbara Krukowska-Marszałek czy Bohdan Wróblewski. Opracowaniem zajęło się nieistniejące już dzisiaj Studio Opracowań Filmów w Łodzi.

Inne postaci, które mogliśmy podziwiać w animowanym serialu to m.in. starosta Niewratek, wójt Fistuła, olbrzym Rzezimieszek, wodnik Olszynek, Cesarz Pan czy sierżant Karniczek. Muzykę do bajki skomponował Martin Zeman. Data premiery na Czechosłowacji miała miejsce 5 listopada 1967 roku.

Pamiętacie tę słynną bajkę? Kogo z niej najbardziej lubiliście? A może któraś postać szczególnie was irytowała? Zapamiętaliście którąś ze sławnych przygód Rumcajsa? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Źródło: wikipedia.org

Poprzedni artykułKobieta znalazła przy drodze zagubionego kota. Po badaniu weterynarz pobladł i zaniemówił
Następny artykułKobieta urodziła bliźniaki. Nagle otrzymała wiadomość od lekarza i zamarła „Bardzo mi przykro, ale”
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl