Ryba, którą wszyscy znamy z bajki Gdzie jest Nemo, jest zagrożona wyginięciem. Jak wiemy zresztą z tego uwielbianego dziecięcego filmu, błazenki żyją i rozmnażają się w rafach koralowych — bez nich nie będą miały szans. A koralowców jest coraz mniej. Czy jest coś, co możemy zrobić, żeby ocalić ten i wiele innych gatunków?

Rafy koralowe tworzą ekosystemy, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Są nie tylko organizmami same w sobie, a i domem dla wielu różnych gatunków, które tak jak ryba błazenek znajdują wśród nich dla siebie schronienie. Niestety, podnosząca się nieustannie temperatura wody oceanów sprawia, że koralowce umierają.

Ryba błazenek może przestać istnieć

Błazenki do rozmnażania potrzebują stabilnego środowiska. Niestety, ta ryba nie potrafi dostosowywać się do zachodzących zmian. Kiedy przestaną istnieć zawilce, ten sam los spotka zamieszkujące je błazenki. Te korale są bowiem wykorzystywane przez ten gatunek ryby jako miejsce do przeprowadzenia skomplikowanego procesu rozmnażania.

ryba
unsplash.com

Błazenek nie przeżyje bez koralowców.

Aby gatunek przetrwał, musi zostać zachowana w nim ciągłość reprodukcyjna. W przypadku błazenka jest to skomplikowany proces. Samica tego gatunku zamieszkuje zawilec wraz z jednym aktywnym seksualnie samcem i wieloma nieaktywnymi. Kiedy ona umiera, samiec zmienia płeć i zajmuje jej miejsce, a pozostali stają się aktywni seksualnie.

Nie ma błazenków bez koralowców

Ta ryba wykorzystuje zawilce jako naturalną obronę przed drapieżnikami. To jej dom i miejsce, gdzie może w spokoju się rozmnażać. Kiedy zabraknie koralowców, zabraknie też i tych ryb. Niestety, te pierwsze giną w zastraszającym tempie.

Winni jak zwykle są ludzie. To z naszego powodu podnosi się temperatura i zwiększa zanieczyszczenie wody, co doprowadza do wymierania koralowców. To znowu prowadzi do destrukcji tworzącego się wokół nich ekosystemu, niepodobnego do niczego innego na naszym świecie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ryba
unsplash.com

Jego ekosystem wymiera.

ryba
unsplash.com

Niedługo ta ryba może przestać istnieć.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nie tylko Black Friday. W poniedziałek też warto zrobić zakupy
  2. Psy, które stały się gwiazdami Instagrama. Golden Retrievery i ich przebierane sesje przejdą do legendy
  3. 8 zdjęć, które udowadniają, że to koty dyktują warunki. Zawsze robią, co chcą
  4. Zazdrosny chihuahua nie pozwolił, by jego właściciel dotknął swojej żony. Wszystko zostało nagrane
  5. Zdjęcia rozkładają na łopatki. Stworzenia wyglądają przedziwnie, wiadomo czym są

źródła: k-mag.pl

Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego