Dziś rano do mediów trafiła wiadomość, że w wieku 88 lat zmarł legendarny polski aktor Ryszard Kotys. Fani mogą kojarzyć go przede wszystkim z roli Mariana Paździocha w serialu Świat według Kiepskich. Artysta od dłuższego czasu skarżył się na zły stan zdrowia – Czuję potworny strach – mówił w wywiadzie dla Faktu.

Ryszard Kotys na zawsze wpisał się w karty historii polskiej sceny teatralnej oraz filmowej. Niestety od jakiegoś czasu zły stan zdrowia nie pozwalał mu na regularne występy przed kamerą, a pandemia koronawirusa całkowicie to wstrzymała. Już nigdy nie będzie nam dane ujrzeć go w telewizyjnych nowościach.

Ryszard Kotys skarżył się na stan zdrowia

O problemach zdrowotnych Ryszarda Kotysa mówiło się już od 2017 roku odkąd przeszedł przez bardzo poważne zapalenie płuc, które znacznie osłabiło jego organizm. Z uwagi na to, że choroba nie została prawidłowo doleczona w jamie opłucnej aktora pojawił się płyn, przez co trafił do szpitala w poważnym stanie.

Kiedy wszystko zaczęło się stabilizować postanowił zrobić sobie przerwę od aktorstwa i odpocząć. Spekulowano, że może nawet nie powrócić już na plan Świata według Kiepskich, jednak zawsze utrzymywał, że jest teatr jest dla niego wszystkim i zrobi co tylko w jego mocy, by jak najszybciej wrócić na plan ŚWK.

Jego tezę potwierdziła stacja Polsat i tak po jakimś czasie Ryszard Kotys powrócił przed kamery. Jednak z uwagi na swój w dalszym ciągu osłabiony stan miewał mniej scen mówionych. W wywiadzie dla Faktu stwierdził, że ma coraz większe problemy z pamięcią, a o wiele młodsza małżonka musiała zapewnić mu opiekę na czas jej nieobecności w domu.

Gubię się dosłownie wszędzie. Wchodzę do jakiegoś mieszkania, a wychodząc nie mogę trafić we właściwe drzwi. Bardzo często gubię się w mieście… Idąc do kogoś, nie kieruję się na klatkę schodową, tylko na przykład do piwnicy. Gdy łapię się na tym, że nie wiem, gdzie jestem i dokąd idę, czuję potworny strach. Jestem po prostu przerażony – mówił w rozmowie z Faktem Ryszard Kotys.

Ryszard Kotys nie żyje

Ryszard Kotys zmarł dziś w nocy po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 88 lat. Urodził się 20 marca 1932 roku. Poza aktorstwem jego konikiem zawodowym była także reżyseria oraz scenografia. Zdecydowanie najpopularniejszą rolą aktora był Marian Paździoch ze Świata według Kiepskich, gdzie występował od samego początku do ostatniego z nagranych odcinków, tj. w latach 1999 – 2020.

Aktor w 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, a zadebiutował na deskach teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pochodził z Mniowa w woj. świętokrzyskim.

W przeciągu 65 lat swojej kariery aktorskiej zagrał w ponad 40 serialach oraz 150 filmach fabularnych. Grał w produkcjach takich aktorów jak: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, czy Wojciech Jerzy Has. Wielu ludzi zastanawia się, co w takim przypadku będzie z popularnym Światem według Kiepskich?

Przypomnijmy, że 20 października ubiegłego roku pożegnaliśmy jednego z głównych aktorów serialu, Dariusza Gnatowskiego, który wcielał się w rolę Arnolda Boczka. Wcześniej odeszli m.in. Zofia Czerwińska (Malinowska), Jerzy Cnota (Kopciński), Bohdan Smoleń (Listonosz Edzio), czy Krystyna Feldman (Rozalia Kiepska).

Zobacz zdjęcia:

Ryszard Kotys
fot. TRICOLORS/East News

Ryszard Kotys zmarł w nocy 28 stycznia 2021 roku. Od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą.

Dariusz Gnatowski
fot. facebook.com/kiepscy

Wielu ludzi zastanawia się, co teraz będzie z popularnym serialem Świat według Kiepskich. Z przedstawionych na zdjęciu aktorów został tylko Andrzej Grabowski (w środku). Dariusz Gnatowski (z prawej) zmarł w październiku 2020 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl