Rząd planuje wprowadzić spore zmiany w prawie dotyczącym budowy w pobliżu cmentarzy. Już wkrótce cmentarz będzie mógł znajdować się zaledwie 35 metrów odległości od innych budynków. Są jednak pewne warunki.

Projekt rządu nie przypadł do gustu samorządowcom, którzy mają nadzieję na jeszcze większe poluzowanie przepisów. Wskazują też, że panujące normy są bardzo przestarzałe

W jakiej odległości od cmentarza można budować?

Projekt rządu zakłada, że będzie można budować już 35 metrów od cmentarza, pod warunkiem, że budynek będzie podłączony do sieci wodociągowej, a za murem cmentarnym będzie kolumbarium.

Wszelkie zabudowania niepodłączone do sieci wodociągowej muszą znajdować się co najmniej 150 metrów od murów cmentarza. Nowe przepisy pozwolą na budowanie w odległości już 35 metrów – jeśli zabudowania będą spełniać powyższe warunki.

Właściciele cmentarzy mają publikować lokalizacje kolumbariów w regulaminie przybytków, by łatwiej było ustalić odległości, wymagane do uzyskania zgody budowlanej.

Samorządowcy nie są zadowoleni z projektu – wskazują, że kolumbaria nie stanowią zagrożenia sanitarnego, a dozwolone odległości powinny wynosić nie 35, a 10 metrów.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich powiedział w rozmowie z portalem Prawo.pl:

– Jesteśmy także za zmniejszeniem pozostałych rygorów. Obowiązujące przepisy powstały w latach 50. ubiegłego wieku, a od tego czasu wiele się zmieniło.

Źródło: prawo.pl, businessinsider.com.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1. Nie żyje polski sportowiec. 41-latek był legendą w swoim zespole
2. Z zagranicy przyszła paczka. Adresatem Jacek Jaworek
3. Na zdjęciu ukryta jest panda. Tylko 5% osób jest w stanie odnaleźć zwierzę