Jego talent i teksty przeszły do historii. Dokładnie dwadzieścia lat temu Piotr Łuszcz, znany wszystkim lepiej jako „Magik”, popełnił samobójstwo. Skoczył z okna swojego mieszkania w Katowicach, zostawiając żonę i małego synka. Ludzie rozkminiają, dlaczego się zabił i jak. Ale czy to jest ważne? – pyta po latach syn.

Trudno nam jest zrozumieć osoby, które popełniły samobójstwo. Zawsze próbujemy dociec wtedy, dlaczego to zrobiły, pozostawiając nas samych w żałobie. Po latach od tragicznej śmierci legendarnego muzyka, jego syn Filip postanowił zabrać głos.

Dwadzieścia lat temu popełnił samobójstwo

26 grudnia 2000, dokładnie w drugi dzień świąt, Piotr Łuszcz popełnił samobójstwo. Ludzie wciąż spekulują i szukają powodów jego tragicznej w skutkach decyzji. Niektórzy uważają, że nie dźwignął ciężaru sławy, jaka na niego spadła.

W 2012 roku o „Magiku” powstał film pt. Jesteś Bogiem, który jest nawiązaniem do tytułu jednej z najbardziej znanych piosenek Paktofoniki. Produkcja zgarnęła 14 różnych nagród, a do 19 kolejnych była nominowana.

Na YouTubie znajdziemy tylko jeden wywiad samego „Magika”, który jest fragmentem programu TVP. Żona rapera Justyna wielokrotnie wypowiadała się na temat śmierci męża. Dużo rzadziej głos w tej sprawie zabierał syn artysty, Filip. Okazuje się, że poszedł on w ślady ojca i zajął się tworzeniem muzyki.

Syn „Magika” zabrał głos

W środowisku hip-hopowym Filip przyjął pseudonim „Fejz”. W lipcu 2018 roku wydał debiutancki album Odzwierciedlenie. Dwa lata później powrócił z solowym singlem FEEDBACK. Zmienił również pseudonim na „Jestm”.

Popularny youtuber Ajgor Ignacy postanowił stworzyć dokument o legendzie polskiego hip-hopu. Był zaszczycony, że mógł stworzyć podobny materiał, o czym pisał w opisie do filmiku.

Jestem zaszczycony, że mogłem stworzyć dla Was tak ważny projekt — czytamy.

Do współpracy w nagraniu dokumentu Ignacy zaprosił syna „Magika”, który opowiedział o ojcu z własnej perspektywy.

Był artystą, ludzie rozkminiają, dlaczego się zabił i jak. Ale czy to jest ważne? Ważne, że był kimś, robił coś, a teraz go nie ma. Temat zamknięty, po co o tym gadać. Ludzie szukają sensacji — powiedział.

Dodał, że męczą go ciągłe porównania do ojca. Podkreślał, że sam nigdy nie ubiegał się o sławę, podpierając się znanym nazwiskiem.

Mogą mnie nazwać hipokrytą, bo siedzę tu i mówię o tym, ale czy robiłem to wcześniej? Czy podpisywałem się na plakatach jako syn „Magika”? Nie — stwierdzał.

Poniżej możecie znaleźć całe nagranie, które dwa lata temu trafiło do sieci. Już jako dorosła osoba Filip mógł opowiedzieć o całej sytuacji również ze swojej strony.

Zobacz zdjęcia i wideo:

Syn „Magika” wypowiedział się na temat ojca.

samobójstwo
fot. youtube.com/Ajgor Ignacy

Poruszył również kwestię, jaką było samobójstwo.

Tutaj obejrzycie jeden z wywiadów legendy.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Youtube

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl