Samochód, to środek transportu większości z nas. Czy jednak w trakcie pandemii koronawirusa jest on bezpieczny? Czy po zaostrzeniu przepisów możemy poruszać się nim po mieście? Kierowcy muszą być bardzo czujni. 

24 marca zostało opublikowane kolejne rozporządzenie rządu. Aby skuteczniej walczyć z koronawirusem, przedłużono zamknięcie szkół, a także zaostrzono przepisy. Zamknięto popularne parki, lasy czy place zabaw i zakazano zgromadzeń publicznych powyżej dwóch osób. Wprowadzono również ograniczenia w poruszaniu się, które będą obowiązywały co najmniej do 11 kwietnia. Jak odnoszą się one do osób, których środkiem komunikacji jest samochód? 

Samochód a ograniczenia w poruszaniu się

Ograniczenia w poruszaniu się, to kolejna metoda wprowadzona w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. W związku z zaostrzeniami, w środkach komunikacji miejskiej należy zajmować co drugie miejsce, a w autobusach, tramwajach czy metrze, należy zajmować co drugie miejsce siedzące. Jeżeli więc w pojeździe dostępnych jest 70 miejsc, może znajdować się w nim maksymalnie 35 pasażerów. Co powinniśmy wiedzieć, jeżeli naszym środkiem komunikacji jest własny samochód lub taksówka? 

Okazuje się, ze w rozporządzeniu opublikowanym 24 marca, za którego złamanie grozi kara nawet do 5 tysięcy grzywny, nie ma ani słowa o autach. Czy oznacza to jednak, że każdy z nas kto posiada samochód, jest ponad prawem? Nic bardziej mylnego. Choć ułatwia nam to sprawę w przemieszczaniu się, jeżeli jesteśmy kierowcami lub pasażerami, nie możemy zapomnieć o kilku ważnych rzeczach

  1. Fatalne doniesienia mediów, koronawirus wrócił do Wuhan. Wszyscy myśleli, że to koniec, ale jest nowy chory
  2. Niepokojące informacje o Jolancie Kwaśniewskiej. Z każdą godziną sytuacja się pogarsza
  3. Wszyscy Polacy dostaną dziś identycznego SMS-a. Znamy jego treść

Czy można jeździć samochodem po mieście?

Można jeździć samochodem po mieście, ale tylko, kiedy mamy ku temu uzasadniony powód. Z auta korzystamy jedynie wtedy kiedy wybieramy się do pracy, wykonujemy obowiązki służbowe, zakupy, uczestniczymy w wolontariacie, pomagamy najbliższym czy w celu udania się w ustronne miejsce na spacer z psem. 

Jazda samochodem może też okazać się innego rodzaju spacerem, który zapewni nam komfort psychiczny, jednak nie zmienia to faktu, że kierowcy muszą zastosować się do kilku reguł. 

Jeżeli prowadzimy samochód, musimy przestrzegać ogólnie określonych zasad. W pojeździe nie powinny więc przebywać więcej niż dwie osoby, choć zapis nie dotyczy podróży rodzinnych. Pamiętajmy, że samochód to zamknięta przestrzeń, więc utrzymanie odległości 1,5 metra może nie być tak samo bezpieczne, jak w przypadku znajdowania się na świeżym powietrzu. Pasażer powinien zawsze zajmować tyle siedzenie auta i w miarę możliwości otwierać okno, by zapewnić jak największy przepływ powietrza. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

samochód
Fot. JerzyGorecki, Pixabay

W obecnej sytuacji samochód bardzo ułatwia sprawę, jednak nie oznacza to, że kierowcy nie muszą stosować się do przyjętych zasad bezpieczeństwa. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koronawirus może wrócić w przyszłym roku? Wirusolog tłumaczy
  2. 21-dniowy zakaz wychodzenia z domu w kolejnym kraju. Kto go złamie, tego biją i każą robić pompki
  3. Fryzjer i kosmetyczka mogą świadczyć usługi w czasie epidemii? Absurdalne zalecenia sanepidu
  4. Młody chłopak zachorował na koronawirusa. Opisał symptomy, wcale nie są dużo łagodniejsze u młodych
  5. Jeśli dostałeś podobną wiadomość SMS, nie odpowiadaj. Oszuści wykorzystują epidemię, by okradać ludzi
  6. Bezdomny poprosił w restauracji o resztki jedzenia. Gości zamurowało słysząc odpowiedź kierownika

źródło: moto.pl

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.