Sanepid opublikował najnowsze zalecenia związane z kupowaniem ubrań. Poza przestrzeganiem rządowych obostrzeń o zachowaniu 2-metrowej odległości czy obowiązku zakrywania ust i nosa warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Lista jest długa i nie spodoba się wielu. Czy kupowanie w dobie koronawirusa jest bezpieczne?

Sanepid wydał zalecenia związane z robieniem zakupów szczególnie w galeriach handlowych, które zostały otwarte 4 maja. Od tej listy niejednemu Polakowi odechce się kupowania ubrań w dobie koronawirusa. 

Rekomendacje rządu w sprawie zakupów

Galerie handlowe zostały otwarte w kolejnej fazie odmrażania gospodarki. Do sklepów możemy się wybrać już od 4 maja. Należy liczyć się jednak z tym, że na ich terenie obowiązuje m.in. zakaz spożywania posiłków. Został wprowadzony także limit liczby klientów.

Jak podaje Fakt, rząd zarekomendował, aby sklepy po każdym kliencie dokładnie czyściły przebieralnie środkami chemicznym lub wręcz wyłączały ją z użytku. Część ze sklepów zapowiedziała jednak, że w ogóle nie otworzy przebieralni. Mierzenia ubrań w ten sposób również odradza sanepid. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  1. Wcześniejszy wiek emerytalny? Prezydent wprowadzi ogromne zmiany nie tylko dla seniorów
  2. Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje ws. wakacji. Wielu Polaków będzie załamanych
  3. Porównaliśmy ceny truskawek z poprzednim rokiem. Różnica sprawi, że złapiecie się za głowy
Sanepid: zalecenia w sprawie zakupów
 
Według Joanny Narożniak z Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, stan epidemii to nie jest właściwy czas na szaleństwo zakupowe. Kobieta w rozmowie z Gazetą Wyborczą podkreśliła, że najlepiej ograniczyć się do zakupu niezbędnych artykułów, jeśli jednak ktoś chce wybrać się do galerii, musi pamiętać o podjęciu środków bezpieczeństwa.
 
Sanepid odradza mierzenia ubrań i zaleca używanie centymetra krawieckiego w zastępstwie. Po powrocie do domu zaleca się upranie zakupionych rzeczy lub odczekanie kilku dni przed ich założeniem. Według Pani Inspektor należy również dokładnie zdezynfekować przedmioty codziennego użytku takie jak karta kredytowa czy telefon. Sanepid wydał również ważne zalecenia związane z jedzeniem, o czym możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów.
 
ZOBACZ ZDJĘCIA:
sanepid
fot. pexels.com/freestocks.org

Sanepid wydał zalecenia związane z robieniem zakupów w galerii.

sanepid
Fot. Jan Bielecki/East News,Warszawa, 04.05.2020. Otwarcie galerii handlowych w ramach drugiego etapu luzowania obostrzen w zwiazku z epidemia koronawirusa w Polsce.

Jeśli decydujesz się na zakupy, pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

sanepid
Fot. unsplash.com Lauren Fleischmann

Wirus może utrzymać się na materiale nawet kilka dni. 

 
ZOBACZ TEŻ:
 
Źródło: fakt.pl 

Redaktor w Lelum.pl. Magister komunikacji medialno-marketingowej. Od zawsze pasjonuje się fotografią. Najbardziej lubi robić zdjęcia komercyjne. 9 lat swojego życia spędziła tańcząc taniec towarzyski, a 4 na deskach teatru. Lubi aktywny tryb życia, imprezy i dobre jedzenie. Gdyby istniał konkurs na znajomość fabuły serialu, na pewno by go wygrała.