Sanepid wraz ze Światową Organizacją Zdrowia przedstawili oficjalne stanowisko. W obliczu pandemii koronawirusa wszyscy zastanawiają się, co może być źródłem zakażenia. Czy woda może przenosić wirusa SARS-CoV-2

Jest oficjalna publikacja Światowej Organizacji Zdrowia w tej sprawie. Znajduje się w niej opinia na temat stanu wody pitnej i tego, czy należy stosować dodatkowe środki bezpieczeństwa. Czy koronawirus może rozprzestrzeniać się przez systemy wodociągowe? Na to pytanie odpowiada Sanepid.

Sanepid: koronawirus a woda

Sanepid stale kontroluje bezpieczeństwo wody do spożycia i bada jej jakość w wybranych punktach i na stacjach uzdatniania. Jak podaje portal se.pl, woda w bydgoskich wodociągach jest systematycznie monitorowana w trybie on-line. Jej jakość bada laboratorium w 182 punktach w sieci. Przeprowadza się nawet 250 analiz w ciągu jednego miesiąca.

Czy zatem woda, którą spożywamy, jest wolna od koronawirusa? Woda podlega również procesowi utleniania chemicznego, które eliminuje bakterie i wirusy. Dodatkowo stosuje się także profilaktyczne dezynfekcje chlorem w zbiornikach retencyjnych.

  1. Kiedy Polacy przestaną zarażać się koronawirusem? Specjaliści prognozują datę
  2. Wszyscy byli w błędzie? Znaleźli nowe objawy koronawirusa, pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć
  3. Czy pies może jeść owoce? Lista owoców, które nie szkodzą psu

Czy woda może przenosić koronawirusa?

Woda pitna, według aktualnej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 2 marca 2020 roku, nie przewodzi wirusa SARS-CoV-2. Nie ma dowodów na to, aby miał on przeżyć w oczyszczonej wodzie. Proces dezynfekcji gwarantuje skuteczne pozbawienie wody wirusów i bakterii i nie ma potrzeby angażować dodatkowych środków ostrożności. Jest ona bezpieczna zarówno u źródeł, z których jest czerpana jak i kranie każdego gospodarstwa domowego.

– Woda pochodząca z ujęcia w Lesie Gdańskim jest profilaktycznie dezynfekowana przy pomocy promieniowania UV, na które koronawirus nie jest odporny – podaje portal se.pl.

Woda, którą otrzymują mieszkańcy Bydgoszczy, jak podaje Sanepid, spełnia wszystkie wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia oraz Dyrektywie Rady Unii Europejskiej. Można bez obaw używać jej do celów higienicznych, a nawet pić prosto z kranu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Sanepid
fot. pixabay.com / fietzfotos

Sanepid uspokaja: woda jest stale kontrolowana i dezynfekowana.

Sanepid
fot. pexels.com / Kaboompics.com

Woda zdatna do picia nie przewodzi koronawirusa.

Sanepid
fot. pexels.com / Daria Shevtsova

Można pić ją nawet prosto z kranu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dramat we Włoszech wciąż trwa. Stwierdzono więcej ofiar śmiertelnych niż w Chinach
  2. Dwa pierwsze przypadki koronawirusa w kolejnym kraju. Mają 26 i 36 lat
  3. Odwołują komunię, archidiecezja ujawnia swój plan. Przez epidemię musieli podjąć trudną decyzję
  4. Ogromne zmiany dla seniorów. Biedronka wprowadziła dla niech specjalną zmianę, inni sieci zrobią to samo?
  5. Za banknot 10 zł możesz dostać majątek. Wystarczy zwrócić uwagę na jedną rzecz
  6. Asia pracująca w Biedronce nie zamierza dłużej milczeć. Treść jej ponurego listu trafiła do sieci

źródło: se.pl

Poprzedni artykułZ ostatniej chwili: wiadomo, co z próbną maturą i egzaminem 8-klasisty. Zapadła oficjalna decyzja
Następny artykułGwiazdor „M jak miłość” przekazał tragiczne informacje. Koronawirus zabił członka jego rodziny
Redaktorka Lelum.pl. Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje życie postanowiła związać z dziennikarstwem i muzyką. W wolnych chwilach ćwiczy jogę, chodzi na festiwale filmowe i tworzy poezję.